Bekle beni Göcek

GÜNEY ÖZTÜRK / gozturk@gazetevatan.com |  15 Ekim 2017 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 15 10 2017 - 2:30

Bu yıl ikincisi düzenlenen Rixos Sailing Cup 2017, Türkiye’de yatçılığın incisi Göcek’e ayrı bir renk ve heyecan getirdi. Hayatında ilk kez güverteye çıkan amatörlerle, profesyonel yelkencileri keyifli bir dostluk atmosferinde buluşturdu.


Önümde masmavi berrak bir deniz, rüzgar pruvadan püfür püfür, çevremde koy içine saklanmış çam ağaçları denize sarkmış, altımda tam armalı yelkenli bıçak gibi dalgaları yarıyor, güneş yorgun ufka yaslanmış. Mutluyum tam gevşiyorum ki, kaptanın koğuş çavuşunu andıran sesi uyandırıyor: Alesta tramola! (Hazır olun, tramola atıyoruz!) 

 

Bu yıl ikincisi düzenlenen Rixos Sailing Cup 2017, Türkiye’de yelken ve yatçılığın incisi konumundaki Fethiye Göcek’e ayrı bir renk ve soluk getirdi. Doğa ananın tüm hünerini cömertçe sergilediği Göcek’i nakış gibi dokuyan 12 ada çevresinde gerçekleşen üç günlük yarışlara ilgi geçen yıla göre katlanarak arttı. Yerli yabancı 22 yelkenli ve 150 sporcu; yarış hazırlıklarına bir cennet bahçesini andıran Rixos Premium Göcek Suites&Villas’ın marinasında sabahın çok erken saatlerinde başladı. Rüzgarın oturmasının ardından öğle saatlerinde Türkiye Yelken Federasyonu, Göcek Yelken Kulübü ve hakem komitelerinin belirlediği RIXOS harflerinden oluşan parkurda yarış başladı. Sponsorluğunu Rixos, MarinTürk, Godiva, Nissan’ın üstlendiği yarışlarda tekneler IRC, Charter ve freshman olarak üç sınıfta yer aldı.

Rixos Premium’a ait Baveria 46 feet charter sınıfı bir yelkenlide yarıştık. Sarma yelkenleri olan teknemiz orsa seyrinde rakiplerine nal toplatırken, pupa  seyrinde yavaş kalıyordu. Skipperımız (kaptan) Levent Baktır, İTÜ Denizciliği bitirdikten sonra mesleğe  büyük gemilerde yöneticilik yaparak başlayan deneyimli bir isimdi. Baktır, trawler tipi lüks yat yapımından, marina kurulumu/ yöneticiliğe kadar sektörün her kademesinde ter döktükten sonra “Yatçılığın doğal merkezi” dediği Göcek’e demir atmış. Göcek’te Xone Superyacht Academy’i kurmuş. Bu akademi, IYT Worlwide denilen uluslararası yat eğitimi sertifikası veriyor. Baktır’ın hedefi akademiyi, bir üniversite bünyesinde fakülteye dönüştürerek denizcilik mesleğine katkı sağlamak. 

 

Göcek, Levent Kaptan’ın değişiyle “Büyüklerin oyun bahçesi...” Haksız da sayılmaz. Yarış için mükemmel bir tabiat var burada.  Açık deniz ve kapalı koy aynı anda mevcut. Off shore yarışı yapabilir, rüzgarın çok kuvvetlendiği bir anda içeride sakin bir koya da kendinizi atabilirsiniz. Rüzgar sürekli sabit, yılın 12 ayı sabah 11’de termik başlıyor, akşam 4’e kadar sürüyor. Eylül ve Kasım ayları ile Nisan-Mayıs arası bu bölgenin en sakin, bir o kadar da güzel dönemi.

 

İstanbul’dan sıkıldı insanlar, arayış içerisindeler. Hafta sonları kaçmayı planlayanlar için bulunmaz bir destinasyon Göcek. Dalaman havalimanı 25 dakika mesafede. Marmaris ve Bodrum’un atmosferine göre çok daha elit ve niş bir yer. Koylara dokunulmamış, bina ve apartmanlarla, kıyıdan duvar gibi yükselen otellerle işgal edilmemiş, bakir bir alan. Yelkenciliğin habitatına uygun. 

Büyük bir heyecan ve çoşkuyla geçen Rixos Sailing Cup’ı bu yıl, IRC (yarış yelkenlileri) sınıfında Anything, charter sınıfında Keremcan freshmen (destek) sınıfında ise Tuzlu 2 kazandı. Biz ise yarıştığımız Awareness teknesi ile genel klasmanda 3’üncü olduk.

 

Göcek aynı zamanda yılda iki kez düzenlenen, 19 Mayıs ile 10 Kasım haftasına denk gelen Göcek Yarış Haftaları’na da ev sahipliği yapıyor. Rixos Otelleri’nin girişimiyle başlayan Rixos Saling Cup, bayrak yarışında Göcek’i bir tık daha yukarı taşıyor. Yarışlar 4-5 yıl sonra 50 teknenin üzerine çıkınca şüphesiz uluslararası bir boyut kazanacak, dünyanın naklen takip ettiği, yarışseverlerin akın ettiği, korakor bir mücedeleye dönüşecek  ve Göcek’i hak ettiği dünyanın premium destinationu haline getirecek.


YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep