Bebek mamalarında zararlı arsenik tespit edildi

AA |  08 Mayıs 2017 Pazartesi - 18:41 | Son Güncelleme : 08 05 2017 - 19:05

AB ülkelerinde satılan pirinç bazlı bebek mamalarının yüzde 50'sinde standartların üzerinde zararlı arsenik bulundu.


Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde yapılan bir araştırma,  AB'de geçen yıl çıkan gıda ürünlerinde organik olmayan arsenik miktarına limit  getiren yasaya rağmen, marketlerde satılan pirinç bazlı bebek mamalarının yüzde  50'sinin yasal seviyenin üzerinde zararlı arsenik içerdiğini ortaya koydu. 
 
Birleşik Krallık'taki Queen's Üniversitesi Küresel Gıda Güvenliği  Enstitüsü araştırmacıları, pirinç bazlı mamuller üzerine yaptıkları çalışmada,  pirinç bazlı bebek formüllerinin yüzde 50'sinde,  bebekler ve çocukları hedef  alan ürünlerin ise yüzde 75'inde yeni yasada belirlenen seviyelerin üzerinde  arsenik tespit etti.
 
Araştırma için ayrıca sütten kesilme evresindeki bebeklerden, kesilme  öncesinde ve sonrasında idrar örnekleri alan bilim adamları, bebek formülleriyle  beslenen bebeklerde, anne sütüyle beslenen bebeklere göre, daha yüksek arsenik  seviyelerine rastladı.
 
Arpa veya süt ürünlerine hassasiyetinden dolayı pirinç bazlı  formüllerle beslenen bebeklerde, arsenik miktarının çok daha fazla olduğu  gözlendi.
 
"Kalıcı zararlar bırakabilir"
 
Araştırmayı yürüten ekipte yer alan Prof. Andy Meharg, "Bu araştırma,  yeni AB düzenlemesine rağmen bebeklerin hala zararlı seviyelerde arseniğe maruz  kaldığını ortaya koyuyor. Bebekler özellikle arseniğin zararlı etkilerine çok  açık. Yüksek seviyede arseniğe maruz kalmak,  bebeğin başta zeka ve bağışıklık  sistemi olmak üzere, sağlıklı gelişimi üzerinde kalıcı zararlar bırakabilir." ifadelerini kullandı.
 
Basit bir süzme işlemiyle pirinçteki arseniğin yüzde 85 oranında  temizlenebileceğine işaret eden Meharg, üreticilerin bu seviyede zararlı arsenik  içeren bebek mamaları satmak için hiçbir mazereti olamayacağını vurguladı.
 
Araştırmanın sonuçları "PLOS ONE" dergisinde  yayımlandı.
 
  
 

ETİKETLER

ab arsenik bebek maması