Bazı ithal ürünlere ilave gümrük vergisi getirildi

AA |  28 Haziran 2020 Pazar - 10:34 | Son Güncelleme : 28 06 2020 - 10:34

İthalatta 400'ün üzerinde eşya için eylül sonuna kadar değişen oranlarda yüzde 20'ye kadar ilave gümrük vergisi uygulanacak.


Konuya ilişkin İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi  Gazete'de yayımlandı.
 
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Türkiye ekonomisi  üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması ve yerli sanayinin artan ithalat  baskısına karşı korunması amacıyla sanayi sektörü kuruluşları ve firmalardan  gelen talepler de dikkate alınarak bazı ithal ürünlerde ek gümrük vergisi  uygulanmasına karar verildi.
 
Buna göre, tekstil, döküm ve kaynak makineleri, takım tezgahları,  presler, tarım ve hasat makineleri, pompalar, gemi vinçleri, römorklar, kord  bezi, sitrik asit, camlar, ateş tuğlaları, emniyet kemerleri, yapışkanlar,  termostat, tartı alet ve cihazları, peruklar, kar küreyiciler, fırınlar,  davlumbazlar, demir çelikten eşya, kablolar, kıymetli süs eşyası ile bazı  muhtelif ürünleri kapsayan 400'ün üzerinde ürün için 30 Eylül'e kadar geçici  olarak ürün bazında değişen oranlarda yüzde 20'ye kadar, bu tarihten sonra ise 10  puana kadar daha düşük oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanacak.
 
Ticaret Bakanlığı, kararda yer alan hususlara ilişkin tebliğleri  çıkarabilecek, özel ve zorunlu durumları inceleyerek sonuçlandırabilecek.
 
Öte yandan yayımlanan diğer bir ithalat rejimi kararında yapılan  değişiklikle, güneş panellerinde kullanılması kaydıyla ithal edilecek yansıtıcı  filmlerde gümrük vergisi oranının yüzde 10 olarak uygulanması kararlaştırıldı.
 
Ayrıca, plastik kart ve akıllı kart üretiminde kullanılmak üzere ithal  edilecek plastik plakalar için de gümrük vergisi yüzde 10 olarak belirlendi. Bu  kararlar da 30 Eylül'e kadar geçerli olacak.
 

ETİKETLER

günrük vergi ekonomi