Bayram öncesi taşeron işçilerine en az 948, en fazla 1848 lira ek ödeme! Mayıs ayı ilave tediye ne zaman yapılacak? Bakan Selçuk açıkladı!

22 Mayıs 2020 Cuma - 10:15 | Son Güncelleme : 22 05 2020 - 10:15

Taşeron ve kamu işçilerinin beklediği tediye ödemleri nihayet hesaplara yatıyor. Bayram öncesi işçilere müjdeli haber geldi. Ek ödeme olarak da bilinen tediyeler bu dönem en az 948 lira olarak ödenecek. Peki, ilave tediye ödemesi ne zaman yapılacak? İşte 2020 ilave tediye ödeme tarihleri...


Cumhurbaşkanlığı kararı ile birinci tediye 31 Ocak’ta ödendi. Kamuda çalışan ve kadroya geçen taşeron işçilerine SGK primi, damga ve gelir vergisi kesintileri düşüldükten sonra yapılan ek ödeme sabırsızla bekleniyordu. İşçilere yapılacak 13 günlük ilave tediye (ikramiye) ödemesinde 4/D sürekli işçi kadrosuna geçen taşeron işçilerin en düşük ilave tediye miktarının 948 TL. Brüt ücret üzerinden 13 günlük hesaplamalarla yapılan ödeme ne zaman yatırılacak?

TEDİYE ÖDEMESİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Devlet tarafından her yıl işçilere hizmetleri karşılığında, 52 günden hesaplayıp vergileri düştükten sonra ilave ödeme yapılıyor. Devlet işçileri ve devlete bağlı kurumlarda işçi statüsünde çalışanlar bu ücretten faydalanabilir. Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Resmi Gazete'de yayımlanan tarihlerde, ödeme işlemi yapılır. 2020 yılına ilişkin tediye ödemelerinin ödeneceği tarihler ise Cumhurbaşkanı tarafından 25 Ocak 2020 tarihinde, Resmi Gazete'de yayımlandı. 31 Ocak 2020'de Kamuda çalışan işçilerin tediye ödemesinin ilk taksiti ödendi. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, kamu işçilerinin 13  günlük ilave tediyelerinin bugün hesaplarına yatırılacağını bildirdi. 22 Mayıs 2020 Kamuda çalışan işçilerin tediye ödemesinin ikinci taksiti ödeniyor. 

23/12/2020 Yer altı maden işçilerinin tediye ödemesinin tamamının ödenmesi

Brüt ücret üzerinden 13 günlük hesaplamalarla yapılan ödemenin ikinci taksitinin ise 22 Mayıs 2020 tarihinde yatırılması bekleniyor. Yer altı maden işçilerinin tediye ödemelerinin tamamı ise 23 Aralık 2020 tarihinde yapılacak.

2020 TEDİYE ÖDEMESİ NE KADAR?
Tediye ödemesi brüt ücret üzerinden hesaplanıyor. Mevzuatta belirtilene göre; işçinin ek mesaisi, çocuk zammı, evliliği, ayni yardım ve tatil ücretleri itibara alınmıyor. Brüt maaş üzerinden kesilen vergilerden sonra ücret yatırılıyor.

SGK primine tabi olduğu için yüzde 15 oranında sigorta primi ve yüzde 15 gelir vergisi kesintisi yapılır. Aynı zamanda tediye ödemesinde damga vergisi kesintisi de yapıldıktan sonra ortaya çıkan rakam işçilerin hesabına aktarılıyor.