Bayburt'ta müftünün kıydığı ilk resmi nikah

AA |  12 Ocak 2018 Cuma - 19:54 | Son Güncelleme : 12 01 2018 - 19:57

Müftülere nikah kıyma yetkisinin verilmesinin ardından Bayburt Müftüsü Aksoy, ilk kez resmi nikah kıydı


Müftülere nikah kıyma yetkisinin verilmesinin ardından  Bayburt Müftüsü Kemalettin Aksoy, ilk kez resmi nikah kıydı. 
 
Büşra Şahin ile Serdar Kocabey'in Bayburt Müftülüğü Çok Amaçlı  Toplantı Salonu'ndaki nikah töreni Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.
  
Müftü Aksoy, evlenmenin İslamiyet'teki yerini ayet ve hadisler  eşliğinde kısaca anlattı. Aksoy,  şahitler ile solondakiler huzurunda  yönetmelikte yazılan merasim metnini okuyup "evet" yanıtını aldığı çifte, evlenme  kütüğünü imzalattı.
 
Daha sonra aile cüzdanını nikahı kıyılan çifte uzatan Aksoy, cüzdanı  çifte birlikte tutturdu.
 
Nikah töreninin ardından gazetecilere bir değerlendirme yapan Serdar  Kocabey, nikahı müftünün kıymasını eşi Büşra ile birlikte aldıkları ortak bir  karar olduğunu ifade ederek, "Böyle bir imkan olduğu için bizde bunu  değerlendirmek istedik. Dini bir vecibe olması açısından daha uğurlu ve huzurlu  gelir diye düşündük. İnşallah bundan sonra bu nikahlar daha çok tercih edilen bir  şey olur." diye konuştu.
 
 
 
Düzenlemenin ardından kendilerine çok sayıda talebin gelmeye  başladığını bildiren Aksoy ise "Nikah için bize müracaatta bulunan kişilerin önce  evlenmelerine dini yönden bir engel var mı? yok mu? bu yönünü araştırıyoruz.  Örneğin 'süt kardeşliği' meselesi var. Dinimizde süt kardeşlerin evlenmesi de  haramdır. Biz önce nikahı kıyılacak kişilerin kendi beyanlarına başvuruyoruz ve  daha sonrada bu durumu annelerine, babalarına, yaşıyorsa dedelerine,  babaannelerine bu durumu sormalarını istiyoruz" dedi.
 
Aksoy, daha sonra evlenmeye dinen bir mani yoksa diğer resmi belgeleri  tamamlamalarını istedikleri çifte nikah kıydıklarını vurgulayarak, "Daha sonra  çifte gün veriyoruz. Yakınlarıyla birlikte müftülüğümüzün toplantı salonuna  geliyorlar ve biz önce Kur'an-ı Kerim okutuyoruz. Çünkü böyle hayırlı bir yuva  kurarken Kur'an ile başlasın istiyoruz. Daha sonra resmi nikahı kıyarak töreni  sonlandırıyoruz" ifadesini kullandı.