Başörtülü aday da var, travesti aday da

Hale GÖNÜLTAŞ / VATAN |  26 Mart 2011 Cumartesi - 0:36 | Son Güncelleme : 26 03 2011 - 0:36

İşte CHP'ye gelen başvurular


Beş bine yakın kişi CHP’den milletvekili aday adayı olmak için başvurdu. Aralarında Ali Topuz ile Nesrin Baytok’un da bulunduğu beş milletvekili yeniden aday olmadı. Ergenekon davasında yargılanan beş kişi de aday adayı.

ANKARA- CHP’de 12 Haziran milletvekili seçimleri için 19 Mart tarihinde başlayan başvuru süresi dün sona erdi. Saat 17.00’de bitmesi gereken süre saat 20.00’ye kadar uzatıldı. Beş günlük başvuru süresi boyunca aralarında Ergenekon davası sanıklarından, yargı dünyasına, gazetecilerden sanatçılara kadar çok geniş yelpazede beş bine yakın aday adayı milletvekiliği için aday adaylığı başvurusunda bulundu.

Ergenekon davası tutuklu sanıklarından Mehmet Haberal da dün avukatları aracılığı ile aday adaylığı başvurusunda bulundu. AİHM eski yargıcı Rıza Türmen ile yargı dünyasından öne çıkmış üç isim de aday adayı oldu. 5 milletvekili bu seçimlerde aday adayı olmama kararı aldı.

Baytok aday olmadı

Muğla Milletvekili Gürol Ergin, Zonguldak milletvekili Ali Koçal, İstanbul Milletvekili Ali Topuz ve İstanbul Milletvekili Esfender Korkmaz ile adı eski Genel Başkan Deniz Baykal ile kaset iddialarına karışan Ankara Milletvekili Nesrin Baytok, bu dönem aday adayı olmama kararı aldıklarını açıkladılar. Söz konusu mevcut 5 ismin dışında CHP’nin diğer milletvekillerinin aday adaylığında başvurada bulunduğu belirtiliyor.

CHP’nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal genel seçimlerde memleketi Antalya’dan aday adaylığı başvurusunda bulundu. Baykal’ın kurmaylarından Yılmaz Ateş de Ankara bölgesinden adaylık başvurusunda bulundu.

Eski genel sekreterler

Eski Genel Sekreter Önder Sav’ın da dün danışmanı aracılığı ile milletvekili başvurusunda bulunduğu öğrenildi. CHP’nin eski Genel Sekreterlerinden Adnan Keskin de Denizli’den aday adaylığı başvurusunda bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başvurusu, başvuru süresinin üçüncü gününde genel merkez çalışanları tarafından yapıldı. MYK üyelerinin başvuruları da danışmanları tarafından yapıldı. Aday adaylık başvurusunda bulunan Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun bölge belirtmemesi dikkat çekti.

Karayalçın’ın yeri belirsiz

Dışişleri Eski Bakanı Murat Karayalçın da yeniden parlamento yolunda. Bağımsız Milletvekili Mesut Yılmaz Haziran genel seçimlerinde yeniden aday olmama kararı aldı ve Rize’den aday olması durumunda Karayalçın’ı destekleyeceğini CHP yönetimini bildirdi. Karayalçın ise aday adaylık başvurusunu Ankara’dan yaptı. Kılıçdaroğlu’nun ise Karayalçın’ı Ankara mı Rize’den mi aday göstereceği merak konusu oldu. CHP’nin eski kurmaylarından Dışişleri eski Bakanı Hikmet Çetin de İstanbul listelerinden aday adayı oldu.

Merkez sağdan

Merkez sağın etkin isimlerinden ANAP’li eski Devlet Eski Bakanı Yüksel Yalova, ANAP eski Milletvekili Biltekin Özdemir de aday adaylığı başvurusunda bulundu. Yalova Aydın’dan ön seçime girecek. Eski Hakem Selçuk Dereli de Mersin’den aday adaylığı başvurusunda bulundu. Kars Eski Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, Kars’tan CHP’den milletvekili aday adaylığı için başvuruda bulundu.

‘Başörtümü çıkarırım’

CHP’de ilk kez başörtülü bir aday adayı başvuruda bulundu. İstanbul Şehit Anaları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Pakize Alp Akbaba, İstanbul 1. Bölge’den aday adayı oldu. Akbaba, seçildiği takdirde yasalara uyup başını açacağını söyledi.

Merkezi Bursa’da yer alan Gökkuşağı Derneği Başkanı Öykü Özen de eşcinsellerin haklarını korumak adına Bursa’dan aday adayı olduğunu açıkladı.

Gazeteci adaylar

Tuncay Özkan ve Mustafa Balbay’ın yanısıra Oktay Ekşi ve Hulki Cevizoğlu, eski RTÜK üyesi gazeteci Şaban Sevinç, PM üyesi ve Anka Ajansı Genel Müdürü Veli Özdemir ile gazeteci Ali Öztunç da aday adaylığı başvurusunda bulundu. Yıllarca TRT’de çalışan spiker Mehpare Çelik de aday adaylığına başvuran isimlerden biri oldu.

Yargıdan dört isim

Yargı dünyasından öne çıkmış önemli isimler de CHP’den aday adayı oldu. AİHM eski yargıcı ve Milliyet Gazetesi yazarı Rıza Türmen’in yanısıra Erzincan eski Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, YARSAV eski Başkanı Emine Ülker Tarhan ile HSYK eski Başkanı Kadir Özbek de aday adaylığı başvurusunda bulundu.

Sanatçılardan büyük ilgi

Türkiye’de olduğu kadar katıldığı dünyaca ünlü jazz festivalleriyle de ismini duyuran türkücü Sabahat Akkiraz CHP’den aday adaylığı başvurusunda bulundu. Grup Yorum’un bir dönem solistliğini yapan sanatçı Hilmi Yarayıcı, Türk halk müziği sanatçısı Emre Saltık, Tolga Çandar, Canan Başkaya, Necla Akben, Seyhan Müziğin sabihi Bülent Seyhan, Ali Rıza Binboğa adaylık başvurusunda bulundu. Tiyatro sanatçısı Peker Açıkalın da aday adayı oldu.

Ergenekon’dan beş aday adayı

Haziran Genel Seçimlerinde CHP’den aday adayı olmak için Ergenekon davası tutuklu sanıklarından Mustafa Balbay, Tuncay Özkan ve Mehmet Haberal ile dava kapsamında tutuklandıktan sonra serbest bırakılan ancak yargılaması halen süren ATO eski Başkanı Sinan Aygün ile hakkındaki soruşturma Ergenekon davası ile birleştirilen eski Erzincan Savcısı İlhan Cihaner de CHP’den aday adayı oldular.

Haberal geçen hafta avukatları aracılığı ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na CHP’den aday adayı olmak istediği yönünde mesaj iletmişti. Haberal’in 17 Mart tarihli MYK toplantısında da partiye üye yapıldığı yönünde bir iddia ortaya atılmış ancak iddia genel merkez yönetimi tarafından doğrulanmamıştı.

Haberal’ın avukatlarının önceki gün CHP Genel Merkezi’ne gelerek aday adaylığı başvuru dosyasını teslim aldı. Haberal’ın avukatları bir gün bekletme süresinin ardından dosyayı dün ögle saatlerinde teslim etti.

Balyoz davasında adı geçen amiral de var

Eski Deniz Harp Okulu Komutanı Tuğamiral Türker Ertürk de dün CHP Genel Merkezi’ne gelerek aday adaylığı başvurusunda bulundu. Balyoz’ davasında adı geçen ve savcılığa ifade veren isimler arasında yer alan Ertürk, 2010 Aralık Şurası’nda Tuğamiralikte 4. yılı olmasına karşın, tümamiralliğe terfi ettirilmemesini gerekçe göstererek tepki olarak görevinden istifa etmişti.

ETİKETLER

0