Başbakan Yıldırım: KHK yayımlanacak, ihraçlar olacak

AA |  06 Temmuz 2018 Cuma - 19:17 | Son Güncelleme : 06 07 2018 - 21:17

Başbakan Binali Yıldırım "Son OHAL KHK'sı bugün çıkacak. Bu gece yayımlanacak KHK ile ihraçlar olacak." dedi. Yıldırım ihraçların çoğunlukla TSK ve Emniyet'ten olacağını da belirtti.


Yıldırım, Çankaya Köşkü'ndeki Başbakanlık Basın Merkezi'nde bir araya  geldiği basın mensuplarıyla vedalaşma programında, gündeme ilişkin soruları  yanıtladı.
 
"Son kanun hükmünde kararnamenin (KHK) bugün yayımlanacağına" ilişkin  sözlerinin hatırlatılması üzerine Yıldırım, "Bugün bir KHK çıkacak, bu gece  yayınlanır. O, olağanüstü hal KHK'si. İki türlü KHK var, biri yetki kararnamesi,  Meclisin verdiği yani Başbakanlıktan Cumhurbaşkanlığına geçişi düzenleyen  kararnameler var. Ondan bir tane çıktı, belki iki tane daha çıkacak ama bugünkü  çıkacak olan 18 Temmuz'da sona erecek, olağanüstü hal sürecine ait bir  kararname." diye konuştu.
 
"Kararnamede ihraçların olup olmadığına" ilişkin soru üzerine  Yıldırım, burada ihraçların da olacağını bildirdi.
 
"KHK'de terörle mücadeleye ilişkin düzenlemelerin de olacağı"  yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Yıldırım, "Doğru, ben burada, İl  İdaresi Kanunu'nda, Terörle Mücadele Kanunu'nda falan bazı yeni hükümler kondu.  Bu hükümler çerçevesinde olağanüstü hal kalkmış olsa bile terörle mücadelede  herhangi zafiyet yaşanmayacak. Böyle bir düzenleme var." dedi.
 
Yıldırım, "KHK'de gözaltı süreleriyle ilgili düzenleme olup olmadığı"  sorusuna, "Gözaltı süreleriyle ilgili de düzenleme var, başka konularda da var  ama detay hatırlamıyorum." karşılığını verdi.
 
"Kararnameyle hangi kurumlardan ihraçlar olacağına" ilişkin soruyu  Yıldırım, "Bütün kurumlardan var, ağırlıklı herhalde Emniyet ve TSK'dan." diye  yanıtladı.
 
"Ahkam kesmem etik olmaz"
 
Yeni kabineye ilişkin soruya yanıt veren Yıldırım, "Kabinenin sahibi  Cumhurbaşkanlığı, dolayısıyla nasıl bir kabine oluşturacak bekleyip göreceğiz.  Yani onun adına burada ahkam kesmem etik olmaz. Söyleyecek de bir şeyim yok."  diye konuştu.
 
Yıldırım, "Kabinede sürpriz isimlerin olup olmayacağına" ilişkin soru  üzerine, "Mutlaka ağırlıklı olarak, konularında söz sahibi insanları göreceğiz  diye düşünüyorum. Uzmanlık alanları olan arkadaşlar olabilir ama nasıl olacak,  kimler olacak, önümüzde 2 gün var." ifadelerini kullandı.
 
"Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde kaç cumhurbaşkanı yardımcısı  olacağına" ilişkin soruya Yıldırım, "Anayasa'ya göre bir veya daha fazla başkan  yardımcısı atama hakkına sahip." karşılığını verdi.
 
"Verilmiş bir karar yok"
 
Bedelli askerliğe ilişkin soru üzerine Yıldırım, şunları söyledi:
 
"O konuyla ilgili henüz verilmiş bir karar yok ama böyle bir ihtiyacın  olduğu artık herkes tarafından biliniyor. Benim düşüncem çok daha radikal, ben  bunun geçici bir düzenleme olmaması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü şu anda  askerlik çağına giren yani 20 ile daha yukarısı 5,5 milyon insan var. Türk  Silahlı Kuvvetlerinin 1 yılda en fazla alacağı 350 bin. Yeni gelecekleri de  saymıyorum, bir 400-550 bin de her yıl ilave olacak. Bu mevcudun sorununu bu  kapasiteyle 16 yılda zor çözüyoruz.
 
Yani siz bedelli çıkarsanız, yaş 25 deseniz neye yarar yani neticede  sorun yine ötelenmiş oluyor. Büyüyerek yine karşımıza gelecek. O yüzden buna daha  kalıcı, sürdürülebilir bir çözüm bulmak gerekiyor. Şu anda bu konuda çalışma  yapılıyor. Bunun tarafları var; Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı,  Cumhurbaşkanlığı var. Burada bu çalışmalar yapılacak, bir rapor ortaya çıkacak. O  rapora göre alternatiflerden en faydalı olanı uygulamaya koyacağız. Neticede bu  bir kanun meselesi olacak. Biz de Mecliste milletvekiliyiz, bu kanunu  destekleriz."
 
"Artısıyla eksisiyle bir karar verilecek"
 
Yıldırım, "Zorunlu askerliğin tamamen kaldırılması söz konusu olabilir  mi?" sorusu üzerine şunları kaydetti:
 
"Kaldırılması tarzında şimdiden erken bir yorumda bulunmayayım ama  zaten şöyle düşünelim; profesyonel askerliğe geçiş başladı. 15 Temmuz'dan sonra  çok hızlı şekilde profesyonelleşme oldu. Öyle ki terörle mücadeledeki  operasyonlara artık silah altına alınan askerler götürülmüyor. Bunlar lojistik  hizmetlerde kullanılıyor. Askerlikle ilgili düzenlemeden dolayı   terörle  mücadelenin bir zafiyete uğraması söz konusu olmayacak. Bu şartlar altında nasıl  düzenleme yapmak gerekiyor? Süre kısaltımı, diğer düzenlemelerin hepsi ayrıntılı  olarak çalışılacak. Burada esas olan yığılmayı gelecek yıllara aktarmayacak,  artarak devam etmemesini sağlayacak bir çözüm üretmek. Bu, teknik bir çalışma,  detay bir çalışma.
 
En sonunda siyasi karar verilecek, artısıyla eksisiyle bir karar  verilecek. Benim ısrarım, sıradan bir bedelli çıkarmanın bizim derdimize derman  olmayacağı ve askerlik bekleyen arkadaşların da beklentilerini karşılamayacağı  yönünde. Bu askere alınmama işi onların kabahati değil ki. 'Askerlik çağına  geldim, al beni' diyor, Almıyoruz. 'Kusura bakma, seni alamayız.' 'Bırak işime  bakayım, evleneceğim, iş kuracağım, hayatımı düzenleyeceğim, planlarım var.' Onu  da yapamıyorsun, nasıl olacak? Bizim buna çözüm üretmek gibi bir sorumluluğumuz,  mecburiyetimiz var."
 
"Meclis açıldığında bu konu ele alınır"
 
"Bedelli askerliğin çıkacağı tarih"e ilişkin soru üzerine Yıldırım,  "Bu sene mutlaka ele alınır, Meclis açıldığında bu konu ele alınır. İlk  toplantıda bu konu görüşülmez, Meclis tatilinden sonraki dönemde ele alınacak  konulardan bir tanesi olur." ifadelerini kullandı.

ETİKETLER