Başbakan Yıldırım Güney Kore'ye geldi

AA |  05 Aralık 2017 Salı - 8:11 | Son Güncelleme : 05 12 2017 - 8:11

Başbakan Binali Yıldırım, iki günlük resmi ziyaret programı kapsamında Güney Kore'ye geldi.


Özel uçak "TUR" ile TSİ 07.30'da ülkenin güneydoğusundaki liman kenti  Busan'a ulaşan Başbakan Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım, Gimhae Uluslararası  Havalimanı'nda Busan Yerel Yönetimi Dış İlişkilerden Sorumlu Büyükelçi Hong Sung  Hwa, Türkiye'nin Seul Büyükelçisi Arslan Hakan Okçal ve eşi Pınar Okçal,  Türkiye'nin Busan Fahri Konsolosu Park Sa Ick ve büyükelçilik mensupları  tarafından karşılandı.

Başbakan Yıldırım ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü,  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza  Dağ, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın, Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail  Demir, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA)  Başkanı Arda Ermut  da Busan'a geldi.

Heyette, üst düzey yetkililer ile milletvekilleri, bazı bürokratlar,  iş adamları ve gazeteciler de yer aldı.

Güney Kore'ye üst düzey ziyaret

Başbakan Binali Yıldırım, Güney Kore ziyaretinin ilk durağında  Busan'da, Kore Savaşı anısına Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yaptırılan BM  Anıtsal Mezarlığı'ndaki Türk şehitliğini ziyaret edecek.

Daha sonra başkent Seul'e gidecek olan Yıldırım, Güney Kore Başbakanı  Lee Nak-Yeon ile görüşecek. Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-In tarafından kabul  edilecek Yıldırım, Ulusal Meclis Başkanı Chung Sye Kyun ile de bir araya  gelecek.

Görüşmelerde ikili siyasi, ekonomik, ticari, kültürel iş birliği  alanlarının yanı sıra terörizmle mücadele, düzensiz göç sorunu, güncel bölgesel  ve uluslararası meselelerin ele alınması öngörülüyor.

Ayrıca Başbakan Yıldırım, Koreli şirketlerin üst düzey yöneticilerini  kabul edecek.

Yıldırım'ın Güney Kore ziyaretinin, iki ülke arasında diplomatik  ilişkilerin başlamasının 60'ıncı yılına denk gelmesi dolayısıyla ayrı bir önemi  bulunuyor.