Başbakan Yıldırım'dan önemli açıklamalar

AA |  12 Mayıs 2018 Cumartesi - 13:50 | Son Güncelleme : 12 05 2018 - 15:42

Erzincan'da toplu açılış töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Yakında Erzincan'a yakışır bir stadyumun da temelini atacağız. Hayırlı uğurlu olsun. dedi.


Başbakan Yıldırım, Merkez Spor Salonu'nda düzenlenen 76 eserin toplu açılış törenindeki konuşmasına, "İnsanı mert, ikimi sert, bereketli topraklarında hayaller kurduğum Erzincan. Derdi derdim, sevinci sevincim Erzincan. Nice mezalimi, seferberliği afeti yaşayıp da dimdik ayakta kamış yiğitler diyarı Erzincan." sözleriyle başladı.
 
Erzincan'ın bir evladı, bu topraklarda yetişmiş bir siyasetçi olarak  hemşehrileriyle bir arada olmaktan dolayı gurur duyduğunu  belirten Yıldırım,  Erzincanlıların nerede yaşarlarsa yaşasınlar her daim gönüllerinin memleket  sevdası ile dolu olduğunu  aktardı.
 
Başbakan Yıldırım, baba ocağı Erzincan'a müjdelerle geldiğini, hasret  gidereceklerini, kalbine ilk aşk ateşinin Erzincan'da düştüğünü vurgulayarak,  "Dağlarında mor sümbüllü bağım var, bağlarında üzüm dolu yaprağım var. Dumanlı  Yaylası'nda otağım var." diye konuştu.
 
Başta şehit anneleri olmak üzere bütün annelerin Anneler Günü'nü  tebrik eden Yıldırım, "Anaların ellerinden öpüyorum. Anne şefkattir, merhamettir.  Cennet onların ayakları altındadır." dedi.
 
"Şehrimiz marka olacak"
 
Spor Toto 3. Lig 2. Grup'ta mücadele eden Anagold 24 Erzincanspor'a  başarılar dileyen Yıldırım, şunları söyledi:
 
"Son dönemeçteler. İnşallah başarılı olurlar. Şehrimiz marka olacak. Yakında Erzincan'a yakışır bir stadyumun da temelini atacağız. Erzincan, şehrine sahip çıktığın gibi takımına da sahip çıkacaksın değil mi? Bu statları boşuna  yapmıyoruz. Gençlerimiz, başarıdan başarıya koşsun diye yapıyoruz. Kayı köyünden  çıkan ve memleket aşkıyla yollara düşen bu evladına sahip çıktığınız için sizlere  binlerce kez teşekkür ediyorum."
 
Başbakan Yıldırım, Erzincan ile kalpten kalbe uzanan yollarının  olduğunu, Erzincan'ı ihmal etmedikleri gibi Türkiye'yi de ihmal etmediklerini,  yeni yatırımların açılışını yaparak Erzincan'ın değerine değer katacaklarını  anlatan Yıldırım, "Artık açılışlara yetişemiyoruz. Her tarafta onlarca yüzlerce  eser var. Çareyi toplu açılışta  bulduk. Toptan açılış yapıyoruz." dedi.
 
 
 
"Erzincan 15 Temmuz'da destan yazdı"
 
Erzincanlıların, "vatanı sevmenin ustası" olduğunu, şehrin bunu  İstiklal Savaşı'nda gösterdiğini kaydeden Yıldırım, Erzincan'ın ikinci istiklal  mücadelesi 15 Temmuz'da bir kez daha kahramanlık destanı yazdığını anımsattı.
 
Geçen yıl 16 Nisan'da anayasa değişikliğine ilişkin referandum  yapıldığını aktaran Yıldırım, Erzincan'ın, referanduma Türkiye ortalamasının 10  puan üzerinde, yüzde 61 oranla "evet" diyerek, Cumhurbaşkanlığı Hükümet  Sistemi'ne yol verdiğini belirtti.
 
Yıldırım, Erzincan'ın, milletin adamı, Türkiye sevdalısı Recep Tayyip  Erdoğan ve yol arkadaşlarını hiç yalnız bırakmadığını vurguladı.
 
16 Nisan'ın aslında kararın verildiği tarih olduğunu bildiren  Yıldırım, "Ne karar verdi millet? Dedi ki 'Artık darbelerden bıktık. Bu vesayetten, kumpaslardan bıktık, artık iktidarı, hükümeti, Meclisi kendim  belirleyeceğim. Öyle milletvekillerini seçip göndermek yok hem milletvekillerini  seçeceğim hem de Türkiye'yi kim yönetecek ona da ben karar vereceğim.' dediniz,  işe el koydunuz. 16 Nisan'da bunun yolunu açtınız." diye konuştu.
 
Yıldırım, 24 Haziran'ın, açılan bu yolun uygulamaya geçeceği tarih  olduğuna işaret ederek, "16 Nisan'da oluşan irade, 24 Haziran'da sandığa  yansıyacak ve 24 Haziran'da da milletimiz, ülkemizin 2023 hedeflerini  gerçekleştirecek güçlü iktidarı, sürekli istikrarı sağlayacak kararı verecektir.  Bugüne kadar milletimizin verdiği karar hiç yanlış olmamıştır. Milletin kararı  başımız gözümüz üzerindedir." değerlendirmesini yaptı.
 
"16 yıllık iktidarın adıdır AK Parti"
 
"24 Haziran'da yeni bir tarih yazmaya hazır mısınız? İstikrar ve  kalkınma için birlikte yürümeye var mısınız? Millete rağmen çatı kurmaya  çalışanlara gereken cevabı verecek miyiz? Güçlü yönetim, güçlü Meclis için hazır  mıyız?" sorularını yönelten Yıldırım'a, salondaki vatandaşlar "evet" karşılığını  verdi.
 
AK Parti'nin, "16 yıllık iktidarın adı" olduğunu, AK Parti deyince  akla köprüler, bölünmüş yollar, tüneller, havalimanları, hastaneler, hızlı tren  ve barajların geldiğini, Türkiye'nin partisi AK Parti'nin, istikrar ve güvenin  teminatı olduğunu ifade eden Yıldırım, şunları söyledi:
 
"Yatırımlar bakımından ülkemizin cazibesini daha da artıracak adımları  atıyoruz. Vatandaşla devlet arasındaki anlaşmazlıklara noktayı koyuyoruz. Birkaç  gün önce kanun çıktı, bütün borçlar yeniden gözden geçiriliyor, bir barış, bir  uzlaşma, vatandaşla el sıkışma dönemi başlıyor. Olur ya borcunuz vardı  ödemediniz. O, takibe girdi, faizleri var. Bunların hepsini uzlaşacak ve el  sıkışacak yasal düzenlemeyi yaptık. Ayrıca piyasayı hareketlendirmek,  vatandaşlarımızın konut ihtiyacını karşılamak amacıyla konutta kampanya  başlattık. Hem faiz oranları düşürülüyor hem de vadeler uzuyor. Tapu harçlarını  da aşağı çektik. Çünkü biz önce milletim, önce ülkem diyoruz."
 
"Biz ittifakı milletle yapıyoruz"
 
CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti'nin ittifakına da  değinen Yıldırım, konuşmasına şu sözlerle devam etti:
 
"Benzemezler ittifakı kuruldu biliyorsunuz. Benzemezler ittifakı,  Cumhur İttifakı'na karşı kuruldu ama Cumhur İttifakı'nın hedefi bellidir;  milletin bekasıdır, milletin geleceğidir. Ülkemiz üzerinde oynanan oyunlara karşı  iç ve dış emperyal güçlere karşı milletin dik ve kararlı duruşudur. Onun için biz  ittifakı milletle yapıyoruz. Bölücü FETÖ'cülerin, bölücülerin can simidi gibi  sarıldığı benzemezler ittifakı, 24 Haziran'da, 13'üncü seçim zaferimizle bir kez  daha hüsrana uğrayacaklardır. Millet bir kez daha ferasetini gösterecek, Erzincan  bir kez daha asil duruşunu sergileyecek."
 
Bugün Erzincan'da yoğun programı olduğunu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık  Bakanlığının devreye alacağı hizmetlere ilişkin programa katılacağını, yarın da  Dumanlı Gençlik Şenlikleri'ne katılacağını bildiren Başbakan Yıldırım, "Semiha  Hanım da gözümün içine bakıyor, 'Fazla uzadı, artık toparla.' diyor. Biliyorsunuz  başbakan da olsanız size bir bakan var. Onun için bugün birlikte doya doya bir  Erzincan günü yaşayacağız." dedi.
 
"Lafla karın doymuyor"
 
Erzincan deyince akla cirit ve atçılık geldiğini ve Erzincan'a bir  hipodrom yapacaklarını anlatan Başbakan Yıldırım, şu görüşlerini paylaştı:
 
"Erzincan'ın hızlı treni de Sivas'tan çıktı, İmranlı'ya kadar geldi.  Adım adım geliyor. Birkaç yıl içerisinde inşallah hızlı trenimizi de açmış  olacağız. Erzincan'a bugüne kadar 10 milyarlık yatırım yaptık. Bölgesel ve  uluslararası sıkıntılara rağmen Türkiye büyüdü, büyümeye devam ediyor. Türkiye  ile birlikte Erzincan'da gelişiyor, büyüyor. Göreve geldiğimizde Erzincan'da  sadece 14 kilometre bölünmüş yol vardı. O ne demek biliyor musunuz, şehiriçi,  onun dışında bölünmüş yol yoktu. Ne Erzurum'a ne Sivas'a ne Gümüşhane'ye... Şimdi  350 kilometre bölünmüş yolu var. Erzincan Erzurum yolunun, Sansa deresinin dili  olsa da anlatsa, oradaki çileyi, acıları anlatsa. Ama şimdi buradan çıkıyorsunuz,  1 buçuk saat bilemedin 2 saatte Erzincandasınız. Ben çocukluğumda babamla  birlikte, Erzincan'dan Erzurum'a 7 saatte gelemezdik. İşte medeniyet bu, hizmet  bu. Lafla karın doymuyor."
 
"Vaatlerde ölçü kaçmış durumda"
 
Muhalefetin "Herkese ev, herkese iş" vaadinde bulunduğunu aktaran  Yıldırım, "Siz bunları değil de olabilecekleri söyleyin. Vatandaş olabileceği  istiyor. Fark ne, AK Parti söylediğini yapıyor, onun için de millet sorumluluk,  görev veriyor. Bazıları da söylüyor ama söylediğiyle kalıyor. Çünkü inandırıcı  olmuyor. Millete karşı açık ve dürüst olacağız. Her şeyi vaat edebilirsiniz ama  vaat ettiklerinizi yerine getiremezsiniz o zaman millet kendini aldatılmış  hisseder. Vaatlerde ölçü kaçmış durumda." diye konuştu.
 
Rahmetli babanesinin "Üfle evladım üfle, kaval elin, yel Allah'ın." sözüne atıfta bulunan Yıldırım, "Bunların ki de öyle, üflüyorlar. Üflemeye bir ay  daha devam edecekler. Millet üfürüğe değil de sonuca bakar. Memleketi nereden  aldın, nereye götürdün, nereye götüreceksin, bunu anlatacaksın. Biz vaat  verirken, geleceği anlatırken arkamızda dolu dolu geçmişimiz var. Çok şükür  alnımız ak." değerlendirmesinde bulundu.
 
"Erzurum ve Erzincan Şeker Fabrikalarını birleştirdik"
 
Turna Çayırı Barajı'nın bu sene tamamlanacağının müjdesini veren  Yıldırım, Ballı Barajı'nı yapıldığında gövde yüksekliğini 91 metreye  çıkaracaklarını, böylece pahalı sulamanın sona ereceğini, normal sulamaya  geçileceğini açıkladı.
 
Erzincan Şeker Fabrikası üzerine kafaları karıştıranlar olduğuna  işaret eden Yıldırım, "Erzincan Şeker Fabrikası ile Erzurum Şeker Fabrikasını  birleştirdik. İkisi beraber çok daha fazla kapasiteyle çalışacak. Kardeşlerimize,  çok daha iş aş kapısı olacak. Orada 6 ay çalışan kardeşlerimizin de 10 ay  çalışması için karar verdik, onu da onayladım. Hayırlı, uğurlu olsun."  ifadelerini kullandı.
 
Yapılan eserlerin Erzincan'a hayırlı olması temennisinde bulunan  Yıldırım, emeği geçenlere teşekkür etti. Başbakan Binali Yıldırım, Hacı Ali  Akın'ın yaptırdığı bir okulun açılışını gerçekleştireceklerini bildirdi.
 
Törenden notlar
 
Açılış töreninin düzenlendiği spor salonunda üzerinde Başbakan Binali  Yıldırım'ın fotoğraflarının yer aldığı "Hoş geldin Kayı Beyi", "Verdiğin emeklere  minnettarız" pankartları yer aldı.
 
Törende, 682 milyon 941 bin 155 liraya mal olan 76 eserin toplu  açılışı yapıldı.
 
Törende, Başbakan Yıldırım'ın eşi Semiha Yıldırım, Gıda, Tarım ve  Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sağlık  Bakanı Ahmet Demircan, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Belediye Başkanı  Cemalettin Başsoy da yer aldı.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Başbakan Binali  Yıldırım'ın riyasetinde Ukrayna'dan getirilerek, Erzincan'ın Üzümlü ilçesine  yerleştirilen Ahıska Türkü aileler de törene katıldı.

ETİKETLER