Başbakan Yıldırım'dan bedelli askerlik açıklaması!

AA |  05 Haziran 2018 Salı - 19:21 | Son Güncelleme : 05 06 2018 - 20:22

Bedelli askerliğe ilişkin son dakika açıklamalarında bulunan Başbakan Binali Yıldırım, "İnşallah seçimden sonra ele alacağımız en önemli konulardan biri bu olacak." dedi.


Başbakan Binali Yıldırım, terör örgütü PKK'ya yönelik  operasyonlara ilişkin, "Şunu herkesin bilmesi lazım. Bizim masum insanlarla bir  sorunumuz yok. Bizim sorunumuz derdimiz, terördür. Terör ister kendi  topraklarımızda, 780 bin kilometrelik vatan toprağında olsun isterse Kuzey  Irak'ta olsun, isterse kuzey Suriye'de olsun, nerede olursa olsun bunu yok etmek  boynumuzun borcudur. Fırat Kalkanı'nda bunu yaptık, Afrin'de gidip oradaki Kürt  kardeşlerimizi, Arapları bu terör belasından kurtardır, onların zulmünden  kurtardık. Gerekirse başka yerlerde de aynısını yaparız." dedi. 
 
Başbakan Yıldırım, Van Beşyol Meydanı'ndaki mitingin ardından Kanal M  televizyonundaki "Gündem Özel" programına katıldı.
 
Partisince Hakkari ve Van'da düzenlenen mitinglere değinen Yıldırım,  buralarda oldukça yoğun, heyecanlı ve coşkulu kalabalıklar tarafından  karşılandıklarını anlattı.
 
Yıldırım, miting alanında toplanan kalabalığın 24 Haziran'da  Türkiye'nin aydınlık yarınları için "Evet" demek konusunda gün saydığını,  sabırsızlandığını gördüğünü belirtti.
 
"Hükümet artık sandıkta belli olacak"
 
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni anlatan Yıldırım, "Yeni sistemin  kararı geçen yıl 16 Nisan'da verildi. 16 Nisan Halk Oylaması öncesi de  Van'daydım. Sistemi enine boyuna Van'daki vatandaşlarımıza anlatma fırsatı  buldum. Yeni sistem 94 yıllık Cumhuriyet tarihimizin yönetim şeklini yani  parlamenter sistemi değiştiriyor, başkanlık sistemi getiriyor. Fark nedir, iki  başlılık ortadan kalkıyor. Mevcut sistemde Cumhurbaşkanı da güçlü, Başbakan da  güçlü. Dolayısıyla sistem iyi işlemiyor. Bugün bir sorun yok, bizim  Cumhurbaşkanımızla aramızda bir sorun yok, her konuda anlaşıyoruz gayet güzel  işler yapıyoruz ama bu her zaman böyle olacak diye bir şey yok. Geçmişte gördük,  (Bülent) Ecevit, (Ahmet Necdet) Sezer'i getirdi, en önce kavga kendisi etti.  Hatırlayın o anayasanın fırlatılması, Türkiye'nin krize sürüklendiği günleri  hatırlayın. Dolayısıyla bu sistemde aynı gün 24 Haziran sabahı, sandık kurulacak,  hem Cumhurbaşkanı seçilecek hem de milletvekilleri seçilecek. Yani Van'ı temsil  edecek 8 milletvekilinin seçimi de aynı anda olacak. Aslında önemli fark, hükümet  artık sandıkta belli olacak." diye konuştu.
 
"Eski sistemde vekiller seçiliyordu, Ankara'ya gidiyordu, orada abidik  gubidik işlerle siz başkasını seçiyorsunuz bir bakıyorsunuz ki hükümet olarak  karşınıza başkası çıkmış." diyen Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti:
 
"Dolayısıyla bunlar artık geride kalıyor. Milletin iradesi sandıkta  neyse o irade yönetime yansıyor. Güçlü Cumhurbaşkanı, güçlü Meclis diyoruz. Neden  güçlü Meclis? Cumhurbaşkanını seçtiniz güzel, AK Parti'den Recep Tayyip Erdoğan'ı  Cumhurbaşkanı olarak Vanlı kardeşlerim seçti ama Meclis'te cumhur ittifakını AK  Parti'nin güçlü olması lazım ki Cumhurbaşkanı, bakanları ve yardımcıları daha  hızlı iş yapsın. İstedikleri kanunlar gecikmeden çıkmış olsun. Dolayısıyla güçlü  Meclis, beraberinde güçlü hükümeti getiriyor. Güçlü Meclis, güçlü hükümet bir  araya gelince güçlü Türkiye anlamına geliyor."
 
"Terör örgütü gençlerin hayallerini istismar etti"
 
Terör örgütü PKK'nın bu toprakların genç evlatlarını kandırıp, onların  hayallerini istismar ederek dağa çıkardığını hatırlatan Yıldırım, "Kalem tutması  gerekirken, kitap tutması gerekirken bu ellere silah verip onların genç yaşta  hayatlarını karartan alçak bölücü terör örgütü, son 35 yıldır ülkemize büyük  bedel ödetti ama en büyük bedeli bu bölge ödedi. Kürt kardeşlerim ödedi.  Van'daki, Hakkari'deki, Siirt'teki, Şırnak'taki, Diyarbakır'daki, Bingöl'deki,  Muş'taki Kürtler, Araplar, Türkler, Türkmenler bütün insanlar ödedi." ifadelerini  kullandı.
 
Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti:
 
"Kalkınmamız gecikti, buralarda fabrikaların kurulması gecikti,  altyapı hizmetleri gecikti yani bu şehirde huzur ve güvenlik olmazsa, terör kol  gezse burada insanlar yaşamak ister mi? Bırakın yaşamayı gelip burada iş kurmak  ister mi? Nasıl kuracak, geleceğini güvende hissetmezse insanlar buraya nasıl  gelecek. Onun için biz önce terör dedik, terörü gündemden çıkaralım, aynı zamanda  altyapıyı tamamlayalım, havayoluyla, demiryoluyla, karayoluyla, bölünmüş  yollarla, internetiyle, iletişimiyle, hastaneleriyle, okullarıyla, tarım, sanayi  tesisleriyle organize sanayi bölgeleriyle hazırlığı yapalım terör biter bitmez de  göreceksiniz Van o kadar cazip hale gelecek ki, zaten cazip. Van'ın denizi var,  hangi ilde deniz var. Denizi, mavisi, yeşilliği harika yaylaları var."
 
"Şimdi şehirde de yoklar, dağlarda da yoklar"
 
Başbakan Binali Yıldırım, terörle mücadelenin başarıyla devam ettiğini  anlattı. Vatandaşların yaylalara çıkmaya başladığını belirten Yıldırım,  "Hakkari'den gelirken baktım, yaylalara çıkmış insanlar, sürülerinin başında. 153  yayla şu anda açıldı, diğerleri de açılıyor peyderpey. Yani eskiden terör şehri  esir almıştı, korku kol geziyordu. Şimdi şehirde de yoklar, dağlarda da yoklar.  Dağlarda da şehirlerde de elhamdülillah devletin hakimiyeti devam ediyor.  Vatandaşlarımız rahat bir nefes aldı. Van'ın Hakkari'nin çok genç nüfusu var. Bu  gençlerin heyecanlarını, hayallerini kullanarak, dağa götürenler onların gencecik  yaşta hayatlarını karartıyorlar. Annelerin yüreği yanıyor ve bundan hepimiz  üzülüyoruz hepimiz kaybediyoruz. İstiyoruz ki artık gençlerimiz ölmesin,  istiyoruz ki artık şehitlerimiz gelmesin, istiyoruz ki aynı bayrak altında, aynı  vatanda bir millet olarak, bir devlet olarak yaşamaya devam edelim." diye  konuştu.
 
"Kürtlerin PKK gibi bir sorunu var"
 
Terör örgütlerinin tümüyle mücadele edildiğini vurgulayan Yıldırım,  "Bizim Kürt kardeşlerimizle bir derdimiz yok. Hepsinin başımız gözümüz üstünde  yeri var. Sersera, serçava. Bizim derdimiz, bizim  sorunumuz PKK'dır, DEAŞ'tır,  FETÖ'dür, PKK'nın Suriye'deki kolları PYD/YPG'dir. Onlar orada da Kürt  kardeşlerimize zulüm ediyorlar. Çünkü bunların ipi başkalarının elinde. Bunların  Kürt meselesi yok, Kürtlerin PKK gibi bir sorunu var. Bunun bilinmesi lazım."  dedi.
 
Güvenlik güçlerinin Irak'ın kuzeyindeki terör unsurlarına yönelik  operasyonlarının da devam ettiğini sözlerine ekleyen Yıldırım, şunları kaydetti:
 
"Kuzey Irak'ta hudutlarımızın dışında bazı aldıkları modern  silahlarla, kimlerin verdiklerini de biliyoruz, dost bildiğimiz ülkelerden  aldıkları silahlarla alçakça ateş ettiler. Son birkaç günde şehitlerimiz oldu,  korucularımız, jandarmamız. Şu anda Kuzey Irak bölgesinde birliklerimiz temizlik  harekatını yapıyor. Şunu herkesin bilmesi lazım. Bizim masum insanlarla bir  sorunumuz yok. Bizim sorunumuz derdimiz, terördür. Terör ister kendi  topraklarımızda, 780 bin kilometrelik vatan toprağında olsun isterse Kuzey  Irak'ta olsun, isterse kuzey Suriye'de olsun, nerede olursa olsun bunu yok etmek  boynumuzun borcudur. Fırat Kalkanı'nda bunu yaptık, Afrin'de gidip oradaki Kürt  kardeşlerimizi, Arapları bu terör belasından kurtardır, onların zulmünden  kurtardık. Gerekirse başka yerlerde de aynısını yaparız."
 
BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN BEDELLİ ASKERLİK AÇIKLAMASI
 
Bedelli askerliğe ilişkin son dakika açıklamalarında bulunan Başbakan Binali Yıldırım, "Biz hükümet olarak, yönetim olarak buna bir çare bulmak mecburiyetindeyiz. İnşallah seçimden sonra ele alacağımız en önemli konulardan biri bu olacak. Çünkü askerlik olmayınca kız vermiyorlar, evlenmen zor oluyor, iş kurman zor oluyor, hayata tutunman zor oluyor. Boşlukta bekliyorsun. Bunu yapmaya hakkımız yok insanlarımıza" dedi.

ETİKETLER