Başbakan Yıldırım, Bulgaristan Başbakanı ile görüştü

12 Haziran 2018 Salı - 12:36 | Son Güncelleme : 12 06 2018 - 12:36

Başbakan Binali Yıldırım, "Trans Avrupa ulaşım koridorunun Türkiye tarafındaki yeni hızlı tren projesine de birkaç ay içerisinde başlıyoruz. İstanbul'dan Edirne'ye 233 kilometrelik bu hatla birlikte Avrupa, Balkanlar, Anadolu topraklarından Ortadoğu ve Uzakdoğu'ya kadar gidecek tarihi İpekyolu tekrar canlanmış olacak. Aynı zamanda bu bağlantı, Türkiye üzerinden Bulgaristan'a ve Avrupa'ya ulaşım koridorlarının tamamlanmasını da temin edecektir." dedi.


Başbakan Binali Yıldırım ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov,  İzmir'deki bir oteldeki ikili görüşmelerinin ardından ortak basın açıklaması  düzenledi.
 
Başbakan Yıldırım, Borisov ve heyetini İzmir'de ağırlamaktan  memnuniyet duyduğunu belirterek, konuk başbakanın önceden planlanmış başka bir  programı olduğu için bugün öğleden sonra yapılacak Trans Anadolu Doğalgaz Boru  Hattı Projesi (TANAP) açılış törenine katılamayacağını, programda Bulgaristan'ın  ekonomi bakanıyla temsil edileceğini ifade etti.
 
Filibe'de yangın söndürme helikopteri kazası sonucu 2 pilotun hayatını  kaybettiğine değinen Yıldırım, başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini iletti.
 
Yıldırım, Bulgar mevkidaşı ve heyetindekilerle kapsamlı görüşmeler  yaptıklarını vurgulayarak, Türkiye ve Bulgaristan'ın iki komşu olmasından öte  köklü bir geçmişe sahip olduklarını, iki ülke arasındaki ortaklık ilişkileri ve  iş birliğini iyi komşuluk ve karşılıklı yarar temelinde geliştirmeye önem  verdiklerini bildirdi.
 
İki ülke arasındaki üst düzey siyasi diyaloğun ilişkilerin gelişmesine  ciddi katkı yaptığını, konuk başbakanın en son olarak 7 Ocak 2018 tarihinde  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı Demir Kilise açılışı  vesilesiyle Türkiye'ye geldiğini hatırlatan Yıldırım, 26 Mart 2018'de Varna'da  düzenlenen Türkiye - Avrupa Birliği Liderler  Zirvesi vesilesiyle Cumhurbaşkanı  Erdoğan'ın da Bulgaristan'a gittiğini söyledi.
 
Bu toplantılarda Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkileri, Bulgaristan ile  Türkiye ilişkileri konusunda kapsamlı görüşmeler yapıldığını aktaran Yıldırım,  "Bu vesileyle başarılı AB Dönem Başkanlığı için değerli dostum Borisov'u ve  Bulgaristan'ı tebrik ediyorum. Bulgaristan'ın Türkiye'nin de dahil olduğu  Balkanlar bölgesini AB gündemine taşımaya yönelik çabalarını da takdir ediyoruz.  Ayrıca Varna'daki Türkiye AB Zirvesi'nin düzenlenmesinde Sayın Başbakan  Borisov'un kişisel gayreti olduğunu da biliyor, teşekkür ediyoruz." dedi.
 
Başbakan Yıldırım, Bulgaristan ve Türkiye arasında 2012'de tesis  edilen yüksek düzeyli stratejik iş birliği kapsamında ilişkileri sürdürmeyi ve  iki ülkenin ortak çıkarları doğrultusunda daha da ileri taşımayı hedeflediklerini  ifade etti.
 
Avrupa ulaşım koridoru
 
Ekonomi, kültür, turizm konuları başta olmak üzere yatırım, enerji  ulaştırma gibi konularda ilişkilerin günden güne geliştiğine ve ilişkilerin  temelini kazan kazan esasına göre inşa ettiklerine işaret eden Yıldırım, şöyle  devam etti:
 
"Trans Avrupa ulaşım koridorunun Türkiye tarafındaki yeni hızlı tren  projesine de birkaç ay içerisinde başlıyoruz. İstanbul'dan Edirne'ye 233  kilometrelik bu hatla birlikte Avrupa, Balkanlar, Anadolu topraklarından Ortadoğu  ve Uzakdoğu'ya kadar gidecek tarihi İpekyolu tekrar canlanmış olacak. Aynı  zamanda bu bağlantı, Türkiye üzerinden Bulgaristan'a ve Avrupa'ya ulaşım  koridorlarının tamamlanmasını da temin edecektir."
 
Yıldırım, iki ülke arasında ticaret hacminin de arttığını belirterek,  Bulgaristan'ı ikili ticarette stratejik ortak olarak gördüklerini vurguladı.
 
Yıldırım, şu değerlendirmelerde bulundu:
 
"Bugün açacağımız TANAP'ın Bulgaristan üzerinden Avrupa'nın diğer  ülkelerine devam etmesi de prensip olarak benimsediğimiz bir durumdur. TANAP  Projesi vasıtasıyla yılda 10 milyar metreküp Azeri gazını Avrupa pazarlarına  taşımış olacağız. TANAP bölgesel refahı artıracak, Avrupa'nın Balkanların enerji  arz güvenliğini teminat altına alacaktır. Bulgaristan'da karayolu ve demiryolu  bağlantısıyla transit ulaşım koridorlarını daha da geliştirmiş olacağız."
 
Turizmin de iki ülke arasında yıldan yıla geliştiğine dikkati çeken  Yıldırım, geçen yıl Bulgaristan'dan bir milyon 800 bin kişinin Türkiye'yi ziyaret  ettiğini belirtti.
 
Türkiye'nin yaptığı fedakarlık
 
Konuşmasında Türkiye'nin göçmen politikası bakımından yaptığı  fedakarlığa değinen Yıldırım, "Avrupa Birliği maalesef bu göçmen politikası  bakımından Türkiye ile olan anlaşmasını gereği gibi uygulamıyor, uygulayamıyor ve  bu konuda da Türkiye hala büyük bir fedakarlık yapmaya devam ediyor.  Dostlarımızın, Türkiye'nin yaptığı bu fedakarlığı bir an önce görmelerini  bekliyoruz." dedi.
 
Başbakan Yıldırım, Bulgaristan ile olan iyi ilişkilerin AB'ye örnek  teşkil etmesini umduklarını belirterek, şu görüşlere yer verdi:
 
"Türkiye'nin Avrupa Birliği hedefi devam ediyor ancak bu Türkiye'nin  tek başına yapacağı bir iş değil, Avrupa Birliği'nin gelecek vizyonunu  belirlemesi ve bu konuda kafa karışıklığının bir an önce giderilmesi gerekiyor.  Dolayısıyla Bulgaristan'la bizim geliştirdiğimiz ikili iyi ilişkilerin daha ileri  taşınarak Avrupa Birliği'ne de örnek teşkil etmesini arzu ediyoruz.
 
Bütün bunlar olurken kısa süre önce Avusturya Başbakanının, Avusturya  hükümetinin aldığı camileri kapatma, din adamlarını sınır dışı etme kararının  geleceğin Avrupası için, bölgesel barış için, dinler arası, medeniyetler arası  buluşma ve diyalog için büyük bir tehdit olduğunu da bu vesileyle ifade etmek  isterim. Bölgemizin huzura, barışa ihtiyacı var. Radikal söylemler ve İslamofobi  söylemleriyle Avrupa değerleri hiçbir zaman istediğimiz noktaya gelmez. Bu  bakımdan bu yanlıştan Avusturya hükümetinin bir an önce dönmesini bekliyoruz.  Dönem başkanlığını devralacak olması birliğin açıkçası hemen öncesinde böyle bir  kararın çok büyük bir yanlış, büyük bir talihsizlik olduğunu düşünüyoruz."
 
Başbakan Yıldırım, konuşmasının sonunda Başbakan Boyko Borisov'a  teşekkür ederek gelecekte karşılıklı ilişkilerin daha ileri götürülmesi için üst  düzey ziyaretlerin sıkça tekrarlanmasını önemli gördüğünü sözlerine ekledi.
 

ETİKETLER