Başbakan Yıldırım ABD'ye gidiyor!

AA |  05 Kasım 2017 Pazar - 14:22 | Son Güncelleme : 05 11 2017 - 14:37

Başbakan Binali Yıldırım, 7-10 Kasım'da ABD'ye bir ziyaret gerçekleştirecek, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile görüşecek.


Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Yıldırım, 7-10  Kasım'da Washington ve New York'ta bazı temaslarda bulunacak. Söz konusu ziyaret,  ABD'de yeni yönetimin göreve gelmesinden sonra Türkiye'den ABD’ye başbakan  düzeyinde gerçekleştirilecek ilk ziyaret olacak.
 
Ziyaret sırasında Başbakan Yıldırım'a Başbakan Yardımcısı Mehmet  Şimşek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı  Berat Albayrak eşlik edecek.
 
Yıldırım'ın, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile yapacağı görüşmenin  yanı sıra, Washington ve New York'ta kanaat önderleri, Türk ve akraba  toplulukları ile Müslüman ve Yahudi toplumu temsilcileri, medya mensupları,  yatırımcılar ve iş adamlarıyla bir araya gelmesi öngörülüyor.
 
Başkan Yardımcısı Pence ile yapılacak görüşmelerde, ikili siyasi,  ekonomik ve askeri ilişkilerle, Suriye, Irak dahil bölgesel konuların yanı sıra  ortak gündemde yer alan başta FETÖ, DEAŞ, PYD/YPG olmak üzere terörle mücadele,  sığınmacılar meselesi ve vize sorununun çözümü konularında görüş alışverişinde  bulunulması planlanıyor.
 
Görüşmelerin, ABD ile bazı konulardaki görüş farklılıklarının  giderilmesi ve iş birliğinin ilerletilmesi yönündeki ortak çabaların  sürdürülmesine katkı sağlaması hedefleniyor.
 
Başbakan Yıldırım'ın ziyareti, Türkiye'nin dış politikasına ilişkin  temel mesajlar ile Türkiye'nin bölgesinde ve dünyadaki rolü ile ekonomik ve  ticari potansiyelinin vurgulanması açısından da önemli bir fırsat oluşturacak.