Başbakan il kongresinde konuştu

AA |  06 Mayıs 2018 Pazar - 13:26 | Son Güncelleme : 06 05 2018 - 16:22

Başbakan Binali Yıldırım İstanbul'da AK Parti İl Kongresi öncesinde vatandaşlara ve daha sonrasında kongrede partililere seslendi.


AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti İstanbul 6. Olağan İl Kongresi'nin yapıldığı Sinan Erdem Spor Salonu önünde vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, bereketli bir günün yaşandığını ifade etti. 
 
Dünya şehri, Peygamber'in müjdelediği, Fatih Sultan Mehmet Han'ın fethettiği İstanbul'da olduklarını belirten Yıldırım, yağmura rağmen salonun içini ve dışını hınca hınç dolduran vatandaşları muhabbetle selamladığını dile getirdi. 
 
24 Haziran'a giden yolda İstanbul'un Türkiye'ye bir mesaj verdiğini anlatan Yıldırım, "İstanbul, diyor ki 'Burası, bu mübarek şehir Türkiye'nin özetidir. Hakkari buradadır, Edirne buradadır, Sinop buradadır, Trabzon, Kastamonu, Sivas, 81 vilayet buradadır, Evlad-ı Fatihan buradadır, Balkanlar buradadır, Kafkaslar buradadır. Kısacası İstanbul, Türkiye'nin özetidir." dedi. 
 
 
"Yeni bir döneme giriyoruz"
Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'nin geleceği için AK gençliğin, AK kadınların, AK kadroların ayakta olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"İstanbul, dünya şehri, İstanbul payitahtlar şehri. İstanbul'a memleket sevdalısı Recep Tayyip Erdoğan 1994'te belediye başkanı olduğunda, maalesef vesayet odakları o gün de hazmedemediler. Saçma sapan sebeplerle sadece şiir okuduğu için hapse mahkum ettiler. Çünkü Recep Tayyip Erdoğan'ı, Türkiye için vesayet odakları tehdit olarak gördüler. O yüzden siyasetten men etmeye çalıştılar. Hatta daha ileri gittiler, 'Muhtar bile olamaz' dediler ama bu aziz millet, onu cumhurbaşkanı yaptı. Milletin adamını, milletin idaresinin başına getirdi. İşte Pınarhisar'dan sonra başlayan yolculuk, bugün 16. yılını doldurdu. Bundan sonra yeni bir döneme giriyoruz. Yeni dönem nedir? Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi. Aslında milletimiz bu kararı çoktan verdi. 16 Nisan 2017'de bu kararı millet verdi, 'Durmak yok, kutlu yürüyüşe devam.' dedi."
 
"24 Haziran, Türkiye için bir milattır"
Yıldırım, 16 yıl önce İstanbul'dan başlayan kutlu yürüyüşün, 24 Haziran'da 2023'e, cumhuriyetin 100. yılına doğru emin adımlarla devam ettiğini aktararak, "24 Haziran, Türkiye için bir milattır. 24 Haziran, vesayetin bir daha geri gelmemek üzere yok olması için önemli bir tarihtir. 24 Haziran'da son vesayet kalıntılarını da sandığa gömmeye hazır mısınız? Kutlu yürüyüşü cumhuriyetimizin 100. yılına giderken daha güçlü bir sesle devam ettirmeye var mısınız? İstanbul'da yeni bir rekora imza atacak mıyız? Allah sizden razı olsun. İstanbul, her zaman farklı İstanbul. İstanbul, işte bugün yağmur demeden, soğuk demeden, içeride ve dışarıda onbinlerin toplandığı, coşkuyla reisini, liderini beklediği İstanbul. 24 Haziran'ın ayak seslerini İstanbul'dan duyuyoruz. Hazır ol 24 Haziran, yeni bir gün, yeni bir tarih, Türkiye'nin aydınlık yarınlarının açılacağı gündür." ifadelerini kullandı. 
 
"Bu seçimde de yeni bir gün, aydınlık yarınlar İstanbul'dan başlayacaktır"
24 Haziran seçimlerinin önemine değinen Yıldırım, şunları kaydetti:
 
"Bu seçimler önemlidir. Neden önemli? Her seçim önemli ama bu seçim çok daha önemli, çünkü bu seçimde şer odakları bir araya geldiler. İçeride ve dışarıda, Türkiye'nin büyümesini, gelişmesini ve bölgede söz sahibi olmasını hazmedemeyenlerin, memleket sevdalılarıyla 'memleket meselesi' diyerek Cumhur İttifakı'yla yola çıkanların, Yenikapı ruhuyla 15 Temmuz alçaklarına dersini vereceği önemli bir seçimdir. Şehitlerimizin emaneti üzerimizdedir. Ülkemizin bağımsızlığına, ayyıldızlı bayrağımıza kalkan elleri bir daha geri gelmemek üzere kıracağımız önemli bir tarihtir. AK Parti İstanbul Teşkilatı her zaman değişimin, dönüşümün öncüsü olmuştur. Bu seçimde de yeni bir gün, aydınlık yarınlar İstanbul'dan başlayacaktır. Sizlere güveniyorum, sizlere inanıyorum." 
 
"Milletin kurduğu çatı, Türkiye'nin geleceğidir"
 
Yıldırım, Sinan Erdem Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti İstanbul 6. Olağan İl Kongresi'ndeki konuşmasında, Yıldırım, muhalefetin günlerce "mikroskopla" aday aradığını, çatı kurmaya çalıştığını kaydederek, şöyle devam etti:
 
"Tabii çatı çürük olunca, çöktü. Çatıları da bir işe yaramadı. Ancak biz Cumhur İttifakı olarak MHP ile AK Parti öyle bir çatı kurdu ki evelallah bu çatı sağlamdır çünkü bu çatıyı millet kurmuştur. Milletin kurduğu çatı, Türkiye'nin geleceğidir. Bu çatının arkasında Yenikapı ruhu vardır. Bu çatının arkasında Türkiye'nin değişmez 4 değeri vardır. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet... Bu ilkeleri benimseyen herkes bu çatının altında yer alabilir. Bu çatının altına PKK giremez, bölücüler giremez, Türkiye'yi bölmeye çalışanlar asla giremez. Bu çatı, Türkiye'nin geleceğidir."
 
"Ana muhalefetin de genel başkanının aday olmasını beklerdik"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun uzun süre adayın özelliklerini saydığını dile getiren Yıldırım, "Kılıçdaroğlu, 'Çıkaracağımız aday, ekonomiden iyi anlayacak, kavgacı olmayacak.' dedi. Gerisini söylemeye lüzum var mı? Adaylarında bu iki vasıftan eser var mı? Bir de aşağılayıcı bir şey yaptı. Önce adayın rozetini çıkardı, ay yıldızlı bayrağı taktı. Güzel, buna bir itirazımız yok. Ay yıldızlı bayrak, bizim bağımsızlığımızın sembolü. Ama ondan sonrası hazin. Kürsüde adayı çağırıyor, cumhurbaşkanı adayı yapacağı ismi çağırıyor, ne diyor? 'Muharrem İnce gel buraya, gel buraya' diyor. Türkiye'ye cumhurbaşkanı yapacağın adaya böyle mi hitap edilir? Önce kendi içinde tutarlı olacaksın." diye konuştu.
 
Binali Yıldırım, başından itibaren CHP ve diğer partilerin cumhurbaşkanı adayı olarak partilerinin genel başkanlarını çıkarması gerektiğini söylediklerini belirterek, "Tıpkı biz, Genel Başkanımızı, Cumhurbaşkanımızı, milletin adamını, Recep Tayyip Erdoğan'ı aday gösterdiğimiz gibi, ana muhalefetin de genel başkanının aday olmasını beklerdik. Ama yok, olamaz çünkü Türkiye'yi yönetmek kabiliyet ister, iddia ister. O yüzden de hep dışarıdan aday aradılar. Sonunda lastik patladı, aday bulamadılar. Neyse bu da bir kazanımdır, en azından partisinden bir aday çıkardı. Bu da bir adımdır, bir ilerlemedir. Çünkü her parti kendi adayını, kendi bünyesindeki adayını çıkarmalıdır. Başından beri biz bunu söylüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.
 
"İstanbul Türkiye'nin özetidir"
Yıldırım, İstanbul'un ticaretin, sanayinin, emeğin, bereketin merkezi olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:
 
"İstanbul, kıtaları birleştiren bir şehir. 7 tepeli İstanbul'a birçok eser yaptık. 16 yıl boyunca İstanbul'u büyük projelerle buluşturduk. İstanbul'u Ankara'yla hızlı trenle bağladık. Hızlı tren bugüne kadar 16 milyon vatandaşımıza hizmet etti. Bununla yetinmedik, İstanbul'a yeni bir gerdanlıkla boğazda Asya ile Avrupa'yı birleştirdik. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'yle İstanbul'a yeni bir gerdanlık taktık. 'İstanbul'u sadece denizin üstünden değil, denizin altından da geçmek lazım.' dedik ve Marmaray'ı yaptık. Bugüne kadar Marmaray'la 300 milyona yakın yolculuk oldu. 'Marmaray'a bir de kardeş lazım.' dedik, Avrasya Tüneli'ni yaptık ve iktidarımız döneminde İstanbul'u Asya'dan Avrupa'ya 2 alt tünel, bir köprüyle birleştirdik. 
 
'Bu da yetmez. Büyüyen, kalkınan Türkiye'ye yakışan en büyük havalimanı İstanbul'a yakışır.' dedik ve İstanbul'a dünyanın en büyük havalimanını yapıyoruz. Bu yıl 29 Ekim'de ilk etabını inşallah hizmete alacağız. İstanbulumuz için hayırlı uğurlu olsun. Yıllardır Türkiye'nin gündeminde olmuş Osmangazi Köprüsü'yle İstanbul'u Yalova'ya, Bursa'ya bağladık ve İstanbul-İzmir Otoyolu'nu gerçekleştiriyoruz. İstanbul-İzmir arası 3 saatin altına inecek. Ne yapsak, hangi hizmeti getirsek, hangi güzel projeyi gerçekleştirsek, İstanbul bunu fazlasıyla hak ediyor çünkü İstanbul bizim ilk göz ağrımız çünkü İstanbul Türkiye'nin lideri, kutlu yürüyüşün mimarı Recep Tayyip Erdoğan'ın şehri. İstanbul Türkiye'nin özetidir."
 
Konuşmasının sonunda, katılımcılara, "İstanbul, büyük değişime hazır mıyız? Milli irade davasına omuz vermeye devam mı? Demokrasi ve özgürlük mücadelemizde beraber yürümeye var mısınız? Ülkemizin kazanımlarını koruyacak mıyız? Milletin kardeşliğini geliştirmeye hazır mıyız?" diye soran Yıldırım, salondan gelen "Evet" yanıtı üzerine, "Birliğimiz ve beraberliğimiz daim olsun." diyerek sözlerini tamamladı.
 

ETİKETLER