Başbakan açıkladı! İspanya seçime gidiyor...

AA |  15 Şubat 2019 Cuma - 12:28 | Son Güncelleme : 15 02 2019 - 13:21

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, 28 Nisan'da erken genel seçime gidileceğini açıkladı.


 İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, 28 Nisan'da ülkede  erken genel seçime gidileceğini ilan etti.    Başbakan Sanchez, Olağanüstü Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın ardından  Başbakanlık konutunda (Moncloa) yaptığı basın açıklamasında, erken seçime gitme  kararı aldıklarını duyurdu.
 
"İspanya'nın kaybedecek bir dakikası yok. İspanya ilerlemek zorunda."  diyen Sanchez, 2019 devlet bütçesinin Mecliste reddedilmesinden sonra Meclisin  feshedilerek 28 Nisan'da erken genel seçime gitme kararı alındığını açıkladı. Sanchez, seçim kampanyasına benzer şekilde yaptığı konuşmasında,  görevde oldukları yaklaşık 8,5 aylık sürede 13 yasa çıkarıldığını ve 25 kanun  hükmünde kararnameye imza attıklarını vurguladı.
 
Sosyalist hükümetin önceliklerini "ekonomik büyümeyi sağlamlaştırmak  ve onurlu istihdam yaratmak, İspanyolların refahını yeniden inşa etmek ve devlet  kurumlarını demokratikleştirmek" olarak sıralayan Sanchez, "ekonomik krizden  sonra son 7 yılda İspanya'nın en sosyalist bütçesi" olarak nitelendirdiği 2019  devlet bütçesinin kabul edilmemesinden, muhalefetteki sağ görüşlü partileri  sorumlu tuttu.      Sanchez, "Sağ, hepimizin değil sadece onların dahil olduğu bir İspanya  fikrini savunuyor." dedi.
 
 Katalonya sorununa ilişkin, "Bağımsızlık yanlıları devletin hangi  pozisyonda durduğunu her zaman bildi." diyen sosyalist lider, "Diyalogdan asla  vazgeçmeyeceğim çünkü bölgesel krizi çözmek için doğru yolu diyalogla  bulabiliriz. Ben, boğayı boynuzlarından tutanların arkadaşıyım." şeklinde  konuştu.
 
Son anketlerden sağ koalisyonu çıkmıştı
 
Öte yandan, İspanya'da en son aralık ayında yayımlanan anketler, olası  bir genel seçimde, aşırı sağ destekli bir sağ koalisyonunun iktidara  gelebileceğini işaret etmişti.
 Anket sonuçlarında mevcut durumda iktidarda olan Sosyalist İşçi  Partisi (PSOE) yüzde 24,4, ana muhalefetteki sağ görüşlü Halk Partisi (PP) yüzde  20,7, liberal ve sağ görüşlü Vatandaşlar (C's) yüzde 18, sistem karşıtı ve aşırı  sol görüşlü Birlikte Yapabiliriz (UP) yüzde 15 ve ilk defa İspanya'da meclise  girmesi beklenen aşırı sağ görüşlü Vox yüzde 10,6 oy oranlarında belirtilmişti.
 PP lideri Pablo Casado, hafta içinde yaptığı açıklamalarda, ülkedeki  "Katalonya ayrılıkçılığı ve popülizme karşı" C's ve Vox partilerine "birlikte  hareket etme" çağrısında bulundu. Benzer bir ittifak, geçen kasım ayında ülkenin  güneyindeki Endülüs özerk yönetimi parlamentosunda yapılmış, PP ve C's'nin  koalisyon hükümetine Vox dışarıdan destek vermişti.
 
 Gündem Katalonya sorunu
 
 İspanya'da erken genel seçimlerde Katalonya sorununun ana gündemi  oluşturması beklenirken, sol görüşlü partiler Katalonya'daki ayrılıkçı partilerle  diyalog yoluyla çözüm aranmasını, sağ görüşlü partiler ise Katalonya'daki  ayrılıkçı girişimleri engellemek için anayasanın 155. maddesini kullanarak,  Katalonya yönetiminin yerelden merkeze alınmasını savunuyor.
İspanya'da son genel seçim, 2016 Haziran'da yapılmış ve hiçbir siyasi  parti tek başına iktidara gelecek meclis çoğunluğunu elde edememişti. Seçimlerde  en fazla oyu alan PP'nin kurduğu azınlık hükümeti, parti içindeki yolsuzluk  iddiaları nedeniyle 2 yıldan az bir süre iktidarda kalmıştı. PP'nin meclisteki  güvensizlik oylamasıyla iktidardan düşürülmesinden sonra yerine 2018 Haziran'da  sadece yüzde 23'lük oyu bulunan PSOE'nin azınlık hükümeti kurulmuştu.
 
    
 

ETİKETLER

ispanya seçim başbakan