comScore

Başbakan'a 'haşhaşi' davası

CİHAN |  20 Ocak 2014 Pazartesi - 17:16 | Son Güncelleme : 20 01 2014 - 17:16

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarında dile getirdiği ‘takiyyeci, sinsi virüs, gizli örgüt ve Haşhaşiler’ gibi tabirlerle kişilik haklarına saldırıldığını belirten 22 iş adamı, Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi’ne bin liralık manevi tazminat davası açtı.


Adliye önünde açıklama yapan Dr. Mahir Şahin, 17 Aralık'taki yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun kamuoyunda Hizmet Hareketi olarak bilinen insanlarla ilişkilendirildiğini ve cemaat olarak bilinen insanların açıkça hedef gösterildiğini söyledi.Bu insanlara yargısız infaz yapıldığını belirten Şahin, "Tarihte Hasan Sabbah tarafından kurulan, temelinde uyuşturucu madde kullanan ve uyuşturucu madde etkisi altında insanlara suikast düzenleyen ve tarihte bilinen ilk terör örgütü olan ‘Haşhaşilere’ benzeterek, hakaret etmekte, diğer insanlar içinde hakir görülmesi gereken, tehlikeli ve çekinilmesi gereken, suç işleyen bir grup ve grubun mensupları olarak bizleri nitelemektedir. Ayrıca ‘Bırakın sosyal medyada, iğrenç internet sitelerinde kasetlerinin içinde onlar boğulsunlar. Bırakın o kaset montajcıları, o itibar suikastçıları Müslümanlara beddua etsinler’ diyerek, mensubu bulunduğumuz camiayı ‘kaset montajcılığı’ ve ‘itibar suikastçiliği’ ile itham etmektedir." dedi."BU NİTELEMELER KABUL EDİLEMEZ"

Başbakan Erdoğan’ın kendilerini birçok suçla itham ettiğini anlatan Şahin, devleti ele geçirmeye çalışan çete, terör örgütü, hükümete karşı linç operasyonu yapan gizli teşkilat ve mensupları olarak suçladıklarını hatırlattı. Başbakan’ın kendilerini 'takiyyeci, kokuşmuş, çürümüş, vücuda girmiş ve sinmiş virüs' olarak nitelendirmesinin kabul edilemeyeceğini kaydetti. Başbakan’ın bu söylemlerini devam ettirdiğini ifade eden Şahin, "Başbakan açıkça isim vermese de söylemese de orta algılama düzeyine sahip herkes ve her insan tarafından medya bunu böyle bilmekte ve böyle algılamaktadır." diye konuştu."BAŞBAKAN'IN İFADELERİ GERÇEK OLMAYAN BEYANLARDIR"

Kamuoyunda Hizmet Hareketi ve eğitim hizmetlerine gönül veren insanlar olarak bilindiklerini söyleyen Şahin, bu ithamları hak etmediklerini düşündüklerini söyledi.

Şahin, "Başbakan’ın ifadeleri, doğrudan bizlerin kişiliğini hedef alan, eleştiri sınırlarının dışına çıkan ve gerçek olmayan beyanlardır. Başbakan’ın açıkça bizlerin kişilik haklarına saldırı teşkil eden bu sözlerini reddediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Medeni Kanunu’nun 24/2 Maddesi'nce kendisine manevi tazminat davası açtığımızı ifade ediyorum." şeklinde konuştu.
Yorum Yazın
Gönder
Yorumlar
  • vatan bayrakkomik insanlar . başabakan ne ile uğraşıyor. bunlar ne yapıyor21.01.2014 10:21
  • ismail GünyüzlüYa işleri güçleri yok ta bu adamla herkes uğraşıyor,komplo kuruyor,faiz lobisi çelme takıyor vesaire.Peki öyle olsa bile ne Bilimsel ve kariyer farklılığı mı var? Bırakın bu çok komik şeyleri.11 senedir demek ki yangelip uyumuş.Başka izahı yok20.01.2014 06:20
  • Seyit Mali TUNCERÇok güzel hareketler bunlar.20.01.2014 05:20
  • Mustafa yükselBunlarda ne kadar alınganlarmış.Öncelikle Başbakan'ın benzettiği sizler değilsiniz.20.01.2014 05:20