Barzani ile McGurk yeni hükümet arayışlarını görüştü

AA |  28 Ağustos 2018 Salı - 1:36 | Son Güncelleme : 28 08 2018 - 1:36

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani ile ABD Başkanı Donald Trump'ın DEAŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, Irak'ta yeni hükümet kurma arayışlarını görüştü.


Barzani, Erbil'deki başbakanlık konutunda basına kapalı gerçekleşen  görüşmede, Trump'ın DEAŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi McGurk, ABD'nin Bağdat  Büyükelçisi Douglas Silliman ve beraberindeki heyetle bir araya geldi.
 
Barzani'nin ofisinden yapılan açıklamada, Irak'taki son gelişmeler  başta olmak üzere hükümet kurma arayışları ele alındı.
 
Görüşmede ayrıca Irak'taki siyasi tarafların Erbil'deki temaslarının  da gündeme geldiği ifade edildi.
 
McGurk'un son zamanlarda Irak'ta yeni hükümet kurma arayışları  kapsamında ülkenin farklı kesimleriyle sıkça bir araya gelmesi dikkati çekiyor.
 
Bu arada Irak'ta seçimin birincisi Muktada es-Sadr'ın Sairun  koalisyonu, Başbakan Haydar el-İbadi'nin Nasır koalisyonu, Şii liderlerden Ammar  el-Hekim'in Ulusal Hikmet ve eski Başbakanlardan İyad Allavi'nin Vataniyye  koalisyonundan oluşan bir heyet, dün, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Genel  Başkanı Mesud Barzani ile bir araya gelerek oluşturulmak istenen en büyük meclis  koalisyonunu görüşmüştü.
 

ETİKETLER