Barzani'den çağrı: Durdurun

AA |  13 Ekim 2017 Cuma - 16:26 | Son Güncelleme : 13 10 2017 - 16:26

Kerkük'teki askeri gerilim tırmanırken, IKBY Başbakanı Barzani, bölgenin yeni bir çatışma sürecine girmemesi ve şiddetten uzak durulması için çağrı yaptı.


Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Kerkük'te yaşanan askeri gerilimden dolayı muhtemel bir iç çatışmanın acil önüne geçilmesi için Irak'taki tüm taraflar ve uluslararası topluma üzerine düşen sorumluluğu yerine getirme çağrısında bulundu. 
 
Ofisinden yapılan açıklamada görüşüne yer verilen Barzani, İbadi'nin Haşdi Şabi ve Irak ordusunun Kerkük vilayetine askeri operasyon düzenleyeceği tehdidinde bulunduğını ve hemen ardından Musul'dan Kerkük ve Diyala'nın Hanekin ilçesi yakınlarına askeri sevkiyatın başladığını ifade etti.
 
Barzani, bölgenin yeni bir çatışma sürecine girmemesi ve şiddetten uzak durulması için IKBY Hükümeti adına Irak'taki tüm taraflar, tüm uluslararası sivil toplum kuruluşları, Birleşmiş Milletler, ABD, Avrupa Birliği, DEAŞ'a karşı kurulan uluslararası koalisyon üyeleri, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi ve  komşu ülkelere çağrı yaptı. 
 
IKBY lideri, iç ve dış güçlerin yeni bir çatışmanın çıkması için girişimlerde bulunmamasını, aksi takdirde hem bölge hem de Irak için çok kötü sonuçların ortaya çıkacağını söyledi., DEAŞ gibi yeni terör örgütlerin çıkmasına uygun zemin hazırlanacağı uyarısında da bulundu.