Baradey'in "darbe" açıklamasına tepki!

AA |  02 Kasım 2016 Çarşamba - 17:30 | Son Güncelleme : 02 11 2016 - 17:30

Mısır eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Baradey'in 3 Temmuz darbesine dair açıklaması ülkede tartışmalara sebep oldu


Mısır'daki darbe yönetiminde yer alan ancak 14 Ağustos  Rabiatu'l-Adeviyye katliamının ardından görevinden istifa eden eski Cumhurbaşkanı  Yardımcısı Muhammed el-Baradey'in 3 Temmuz darbesiyle ilgili açıklamaları  tartışmalara yol açtı. 
 
İstifasının üzerinden 3 yıl geçen ve bu süre boyunca medyadan uzak  duran Baradey'in, ülkede 11 Kasım'da yapılması beklenen gösterilerden önce  "Mısır'daki 3 Temmuz 2013 askeri darbesi, Rabia ve Nahda meydanlarına yönelik  kanlı müdahalelere" ilişkin açıklaması mevcut rejimi destekleyenlerin tepkisine  neden oldu.
 
  Baradey'in açıklamasının zamanlaması tartışılıyor
 
Eski Enformasyon Bakanı ve Meclis Basın Komisyonu Başkanı Usame  Heykel, 11 Kasım'da düzenlenmesi beklenen gösterilere işaret ederek, Baradey'in  açıklamalarının zamanlamasının rahatsızlık verici olduğunu söyledi.
 
Heykel, "İhvan ile iş birliği yapma fikri Mısırlılar tarafından  reddedilmiştir. Eğer Baradey, bu fikri İhvan adına sunuyorsa bu hiç iyi olmaz."  dedi.
 
Ulusal İnsan Hakları Konseyi ve (Muhammed Mursi karşıtı) Temerrud  Hareketi üyelerinden Muhammed Abdulaziz de Baradey'in açıklamalarının doğru  olmadığını savundu. Abdulaziz, "Baradey erken seçim konusunda değil Mursi'nin  doğrudan azledilmesinde ısrarcıydı." diye konuştu.
 
Baradey'in söz konusu açıklamayı ülkede 11 Kasım'da yapılması beklenen  gösterilerden önce yapmasına dikkati çeken Abdulaziz, "Madem, bütün bu gerçekleri  biliyordu neden istifa metnine yazmadı. Bunları neden şimdi konuşuyor. Akıl ve  mantık çerçevesinde düşünüldüğünde bunun normal kabul edilmesi mümkün müdür?"  ifadelerini kullandı.
 
Özgürler Partisi Başkan Midhat Necib ise Baradey'in, Cumhurbaşkanı  Muhammed Mursi'nin devrilmesine giden 30 Haziran gösterilerinde esas ortaklardan  biri olduğunu hatırlattı.
Baradey'in halihazırda kendisini aklamaya çalıştığını ifade eden  Midhat, "Baradey'in açıklaması, Mısır devletine ihanetini ve ülkemizi dünya  kamuoyu önünde yıpratmaya yönelik dış odakların planlarını uyguladığını  gösteriyor." dedi.
 
 Muhalifler, açıklamadan memnun
 
Öte yandan, Baradey'in açıklamasını memnuniyetle karşılayan muhalif  Devrimin Yarını Partisi Başkanı Eymen Nur, Twitter hesabından yaptığı açıklamada,  "Parti olarak, Dr. Muhammed Baradey'in söylediği önemli gerçekleri değerli  buluyor ve bütün Ocak ortaklarının (21 Ocak 2011 devrimine katılan siyasi güçler)  ulusal birlikteliğin önemini anlamasını ümit ediyoruz." ifadelerini kullandı.
 
Abdulfettah es-Sisi'nin cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasındaki eski  danışmanı Hazım Abdulazim de sosyal paylaşım ağı Twitter üzerinden,  açıklamalarından dolayı Baradey'e teşekkür etti. Abdulazim, doğru ile yanlışın  birbirine karıştığı dönemlerde yaptıklarından dolayı Baradey'den de özür diledi.
 
Söz konusu açıklamalar muhalif kanatta memnuniyetle karşılanırken  Mısır yönetimi ve Müslüman Kardeşler Teşkilatı'ndan (İhvan) ise henüz açıklama  yapılmadı.
 
Baradey'in açıklamaları
 
Facebook hesabından darbeye giden süreci takipçileriyle paylaşan eski  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Baradey, 3 Temmuz 2013 akşamı, silahlı kuvvetler ile  siyasi temsilcilerin yaptığı toplantının, erken seçim talebiyle düzenlenen  gösterilerin oluşturduğu kritik ortamı değerlendirme amacı taşıdığını belirtti.
 
Baradey, darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Mursi'ye  dair ise "Toplantının başında, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin haber  verilmeksizin silahlı kuvvetler tarafından gözaltına alındığını duyunca çok  şaşırdım." açıklamasında bulundu.
 
Eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Baradey ayrıca, Rabia ve Nahda  meydanlarına yönelik müdahalelere o dönem şiddetle karşı çıktığını ifade ederek,  Ağustos 2013'teki istifa sebebini "siyasi çözüm yolu açıkken gösterilerin, zor  kullanılarak dağıtılması" şeklinde açıkladı.