Bankalardan "OTAŞ'ın borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin mutabakat" açıklaması

AA |  06 Temmuz 2018 Cuma - 23:53 | Son Güncelleme : 07 07 2018 - 2:31

Türkiye İş Bankası, Garanti Bankası ve Akbank, Türk Telekom'un ana hissedarı olan Ojer Telekomünikasyon AŞ'ye (OTAŞ) kredi sözleşmeleri tahtında sağlanmış borçların yeniden yapılandırılması için kendilerinin de aralarında bulunduğu tüm kredi veren taraflarca bir mutabakata varıldığını duyurdu.


Türkiye İş Bankası, Garanti Bankası ve Akbank tarafından Kamuyu  Aydınlatma Platformu'na (KAP) "OTAŞ'ın borçlarının yeniden yapılandırılmasına  ilişkin mutabakat" başlıklı açıklama yapıldı.
 
Her bankanın ayrı ayrı yaptığı açıklamada, "Türk Telekom'un ana  hissedarı olan OTAŞ'a kredi sözleşmeleri tahtında sağlanmış borçların yeniden  yapılandırılması için bankamızın da aralarında bulunduğu tüm kredi veren  taraflarca bir mutabakata varılmıştır." denildi.
 
 Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
 
 "Mutabık kalınan yapı uyarınca OTAŞ'ın sahibi olduğu, Türk Telekom'un  ihraç edilmiş sermayesinin yüzde 55'ini oluşturan ve mevcut kredilerin teminatını  oluşturmak amacıyla rehin verilen 1.925.000.000 adet A Grubu payların kredi  verenlerin doğrudan veya dolaylı ortak olacakları, Türkiye Cumhuriyeti'nde  kurulmuş ya da kurulacak özel amaçlı bir şirket tarafından devralınması  planlanmaktadır. İşlemin tamamlanması yeni şirket nezdinde yeniden  yapılandırılacak krediye ilişkin sözleşmeler üzerinde mutabakata varılması,  gerekli kurumsal, idari ve her türlü onay ve izinlerin tamamlanması ve  sözleşmeler tahtında gerekli koşulların sağlanmasına tabidir. Konuya ilişkin  önemli gelişmeler ilerleyen dönemde kamuya duyurulacaktır."
 
  
 
 
 
 

ETİKETLER