Bankalardan kredi seferberliği!

AA |  16 Ekim 2020 Cuma - 11:45 | Son Güncelleme : 16 10 2020 - 11:45

Bankalardan kredi musluklarını açtı. Corona virüs salgını döneminde Cumhuriyet tarihinde görüşmemiş oranlara çekilen kredi faizleri ile zor durumdaki vatandaşlar ihtiyaçlarını karşılayabilmişti. Bankalar pandemiden etkilenen sanayicilerin de yanında yer aldı.Kullandırılan krediler bu yılın 8 ayında yüzde 31 artarak 2 trilyon 618,3 milyar liraya ulaştı.


Türk bankacılık sektörü, en fazla  krediyi yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen fabrikalarını ve  imalathanelerini açık tutarak faaliyetlerini sürdüren sanayicilere kullandırdı.  Bu alanda faaliyet gösteren firmaların kredi bakiyeleri 8 aylık dönemde 210  milyar liralık artışla 737,7 milyar liraya yükseldi.
 
İstihdamın, üretimin, ticaretin, kalkınmanın ve büyümenin can damarı  olan sanayi sektörü, pandemi döneminde en fazla etkilenen sektörlerin başında  geldi.
 
Dünyada ticaretinin durma noktasına geldiği, ülkelerin sınırlarını  kapattığı, karantina tedbirlerinin uygulandığı ve mobilitenin kısıtlandığı,  tarihte eşine az rastlanılacak bir dönemden geçildi. Bu süreçte hükümetler,  merkez bankaları ve finansal kurumlar proaktif önlemler, genişlemeci politika  setleri ve destek paketleri açıkladı.
 
Ülkeler hem hane halkının hem de şirketlerin pandemiden asgari hasarla  çıkmasını hedefledi. Bu kapsamda bankalar kanalıyla uygun vade ve düşük maliyetli  finansman imkanı sunuldu. Türkiye'de de dünya örneklerinde olduğu gibi bireylere  ve ticari işletmelere finansal destek sağlandı.
 
AA muhabirinin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)  verilerinden yaptığı derlemeye göre, konut, otomobil, kredi kartları aracılığıyla  ve diğer krediler hariç sektörlere kullandırılan nakdi krediler bu yılın 8 ayında  yüzde 31 artarak 2 trilyon 618,3 milyar liraya ulaştı.
 
Ağustos sonu itibarıyla söz konusu kredilerin yaklaşık yüzde 30'una  karşılık gelen 737,7 milyar liralık kısmı imalat sanayi alanında faaliyet  gösteren firmalara ait oldu. Geçen yıl sonu itibarıyla imalat sanayi alanında  faaliyet gösteren firmaların bankalarda devam eden kredilerinin toplamı 527,7  milyar lira düzeyindeydi.
 
Söz konusu dönemde kredi miktarının en çok yükseldiği sektör imalat  sanayi oldu. Bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin devam eden kredileri, geçen  yıl sonuna göre 209,9 milyar lira artış gösterdi.
 
En fazla kredi "tekstile"
 
İmalat sanayi alanında bankalardan en fazla krediyi tekstil ve tekstil  ürünleri sanayi kullandı. Ağustos sonu itibarıyla tekstil sektöründeki firmaların  devam eden banka kredilerinin toplamı 123,9 milyar lira oldu. Bu sektörü 121,3  milyar liralık krediyle metal ana sanayi ve 106,8 milyar liralık krediyle gıda,  meşrubat sektörü izledi.
 
Bu yılın 8 aylık döneminde imalat sanayi kredi bakiyesi en fazla artan  sektör 35,6 milyar lira ile tekstil oldu. Tekstil sektörünü, 34,7 milyar lira ile  metal ana sanayi, 26,3 milyar lira ile gıda, meşrubat ve 21,1 milyar lira ile  ulaşım araçları sanayi takip etti.
 
Söz konusu sektörlerin 2019 yıl sonu ve 2020 yılı ağustos sonu  itibarıyla devam eden banka kredileri şöyle (bin TL): Sektörler