Bankalar el uzatsın

21 Mart 2017 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 21 03 2017 - 2:30

Mehmet Şimşek, 250 milyar TL’lik kredi kefaletiyle KOBİ’lerin nefes alacağını belirterek “Elimizi taşın altına koyduk. Bankalar da zordaki şirketlere, ihracatçıya el uzatsın” dedi


Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hazine garantili 250 milyar liralık kredi kefalet sistemine ilişkin, “Sistemle, sürdürülebilir bir finansman iklimi oluşturmak istiyoruz. İnanıyorum ki bu sistem sayesinde ekonomimiz daha da canlanacak, piyasalarda bu hissedilecek. KOBİ’lerimiz ciddi bir şekilde nefes alacak ve böylece ülkemizin büyüme hedeflerine ulaşmasında da bu sistemin büyük bir katkısı olacak” dedi.

Hazine Müsteşarlığı ve Kredi Garanti Fonu AŞ (KGF) arasında KOBİ’lerin ve ihracatçıların finansmana erişiminin kolaylaştırılması amacıyla kredi kefalet sistemine ilişkin protokol imzalandı. Yasal düzenlemelerin hayata geçmesinden sonra Hazine destekli kefalet sisteminin geçmiş yıllara göre çok hızlı ve etkili hale geldiğine işaret eden Şimşek, “10 Mart’ta bununla ilgili Bakanlar Kurulu kararı yayımlandı. İmzaladığımız protokol ile aslında bu süreci tamamlamış oluyoruz” diye konuştu.

Kaybın iki katı bizden

Hazine destekli kefalet sisteminin merkezinde Portföy Garanti Sistemi’nin (PGS) bulunduğunu ifade eden Şimşek, “250 milyar liranın en az yüzde 80’inin PGS çerçevesinde şirketelere kredi olarak tahsis edilmesini bekliyoruz, daha doğrusu böyle bir  şartımız var” dedi.

Bankacılık sektörüne de çağrıda bulunan Şimşek, şunları kaydetti:

“Bankacılık sektöründen bizim talebimiz şu: Kendilerinin verdiği bütün kredilerde ortalama batık oranı veya tahsili gecikmiş alacakları kredilerin oranı yüzde 3’ün biraz üzerinde. Biz bunun iki katı kadar bir alan sağlıyoruz, yani yüzde 7’ye kadar Hazine olarak biz üstleniyoruz. Yüzde 3 civarında olan potansiyel kaybın iki katından fazlasını Hazine zaten garanti etmiş olacak. Onun için bankacılık sektörünün, özellikle zor durumdaki imalatı olan, iyi iş modeli olan, ihracatı olan firmalara el uzatmasını istiyoruz. Çünkü biz Hazine olarak  elimizi taşın altına koyduk. Bankacılık sektörüne bu konuda klasik bir anlayışın ötesinde daha rahat şekilde hareket etmesini sağlayacak bir alan, iklim yarattığımızı düşünüyoruz.”

20 milyar liralık sınır 250 milyar liraya çıktı

Aldıkları kararla kapsayıcılık anlamında da çok önemli adım atıldığını dile getiren Mehmet Şimşek, şu bilgileri verdi: “Sağlanan kefaletlerin bakiye tutarının üst sınırı daha önce 20 milyar liraydı. Protokolle 250 milyar liraya çıkarılmış olacak. Bu çok ciddi bir rakam. Böylece bankacılık sektöründen yararlanıcılara çok daha büyük bir imkan sunulmuş olacak. Aslında yeni sistemin en önemli özelliği, biz kredi kefalet sürecini hızlandırıyoruz. Bunu portföy garanti sistemini (PGS) tesis ederek sağlıyoruz. Hazine olarak belirlediğimiz üst limit

250 milyar lira. Biz kredi garanti kurumu olarak bu çerçevede bankalara limit tahsis ediyoruz. Bankalar da doğrudan doğruya ihtiyaç sahibi KOBİ, ihracatçı veya KOBİ dışı firmalardan kredi talebini alıyor ve kendisi uygun gördüğü andan itibaren bir gün içerisinde süreç tamamlanıyor.”

Ekonomiyi canlandıracak

Amaçlarının bütün ekonomilerin temelini oluşturan KOBİ’lerin finansmana erişimini kolaylaştırarak bu sorunu çözmek olduğunu vurgulayan Mehmet Şimşek, “Biz Hazine olarak KGF üzerinden kontra garanti sağlıyoruz. KOBİ’ler ekonomimizin motoru, bu motorun güçlü bir şekilde çalışmasını istiyoruz” diye konuştu. Hazine’nin bu kefaleti sayesinde krediye erişimin artmasını, daha düşük faizlerle bunun sağlanmasını, vadenin makul düzeyde olmasını beklediklerini ifade eden Şimşek, şunları kaydetti:

“Sürdürülebilir bir finansman iklimi oluşturmak istiyoruz, bu sistemden amacımız da bu. İnanıyorum ki bu sistem sayesinde ekonomimiz daha da canlanacak, piyasalarda bu hissedilecek. KOBİ’lerimiz ciddi bir şekilde nefes alacak ve böylece ülkemizin büyüme hedeflerine ulaşmasında da bu sistemin büyük bir katkısı olacak.”

Başkasının ne dediğine bakmayız

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in not kararını değerlendiren Mehmet Şimşek, şöyle konuştu: “Biz reform yapacağız, ekonomimizde aldığımız tedbirlerle yatırımda, ihracatta performansı yakalayacağız, ondan sonra başkalarının ne dediğine bakmayacağız. Önemli olan bizim ne yaptığımızdır. Biz risklere, şoklara karşı Türkiye ekonomisinin  direncini artıracak reform yapacağız.”