Gazetevatan.com » Ekonomi » Açıklamalar art arda geldi! İşte kredi ödemelerini erteleyen bankalar

Açıklamalar art arda geldi! İşte kredi ödemelerini erteleyen bankalar

Çin'den tüm dünyaya yayılan corona virüs vakalarının ülkemizde de görülmesinin ardından vatandaşların mağdur olmaması için önce kamu bankaları, ardından da özel bankalar harekete geçti. Kredi ödemelerinin ötelenmesinden, uygun şartlarda kredi kullandırılmasına kadar pek çok avantaj sunan bankaları derledik. İşte o bankalar ve sundukları fırsatlar...

Açıklamalar art arda geldi! İşte kredi ödemelerini erteleyen bankalar
Halkbank

Halkbank, 31 Mart'a kadar taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen  firmalar ile bireysel müşterilerin, bu döneme dair ödemelerini erteleyecek.

Esnaf ve sanatkarların talep etmeleri halinde kullanmış oldukları  kredilerin nisan, mayıs ve haziran aylarında vadeleri gelecek olan anapara ve  faiz ödemelerini ödeme vadelerinden itibaren 3 ay süreyle ve faizsiz olarak  erteleyecek banka, nakit akışı bozulduğu için ödeme sorunu yaşayan banka  müşterilerine, 6 aya kadar ödemesiz dönemle kredilerini uygun vadeli yapılandırma  imkanı sunacak.

Banka, ödemesiz dönemi turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde  12 aya kadar uzatılabilecek.
Personel maaşlarını Halkbank üzerinden ödeyen firmalara,  istihdamlarını şubat sonuna göre azaltmamaları şartıyla gelecek 3 aylık dönem  boyunca personel maaş gideri kadar ilave kredi limiti verecek banka, kredili  müşterileri tarafından Halkbank üzerine keşide edilmiş çeklerin ödenmesi amacıyla  genel kredi limitlerini artırarak firmalara ilave nakit kredi limit tahsis  edecek.

Halkbank, işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak üzere, kurumsal  kredi kartı ve Doğrudan Borçlandırma Sistemi limiti bulunan firmaların kurumsal  kart limitlerini artıracak.