Bankada daha az masraf

10 Mart 2019 Pazar - 9:15 | Son Güncelleme : 10 03 2019 - 9:15

Yıllarca bankaların aldığı ücretlerden dert yandık. Son olarak 2014’te yapılan değişikle alınabilecek ücretler 20 kalemde toplandı. Buna rağmen vatandaşlar masraflardan dertli. Belki de alternatiflerin farkında olunmamasından kaynaklanıyor. işte tasarruf ettiren ayrıntılar...


Yıllarca bankaların aldığı ücretlerden dert yandık. Son olarak 2014’te yapılan değişikle alınabilecek ücretler 20 kalemde toplandı.
 
Buna rağmen vatandaşlar masraflardan dertli. Belki de alternatiflerin farkında olunmamasından kaynaklanıyor. işte tasarruf ettiren ayrıntılar...
 
Bankalar, aralarında havale, kredi kartları için yıllık üyelik aidatı, nakit avans, EFT, fatura ödeme ücreti dahil olmak üzere 20 farklı kalemde masraf alabiliyor. Bu konudaki yasal düzenleme 3 Ekim 2014’te yürürlüğe girdi.
 
Ancak söz konusu maddeler arasında yer alan ‘hesap işletim ücreti’nin yürütmesi 2016’da yargı kararıyla durduruldu. Bu kapsamda geriye dönük 10 yıllık ücret hakem heyeti yoluyla talep edilebilir. Diğer bazı ücretleri ödememek için izlenebilecek yollar var. İşte detayları...
 
ORTAK ATM KULLANIMI
 
Para çekmede 100 lira sını
 
Bankalar başka bankaların debit kartları (para çekme kartı) ile yapılan bakiye sorgulama ve hesaptan para çekme işlemleri için belli bir ücret alıyor. Bu ücret genelde bankadan çekilen paranın miktarına göre değişiyor.
 
ATM’lerden farklı kartlar ile 100 liralık para çekiminde alınabilecek komisyon ücreti 2.30 lira ile sınırlı. 100 liranın üzerinde çekilen paralarda da benzer oranlarda rakam yükseliyor.
 
15 bin noktada ücretsiz hizmet
 
Başka banka ATM’sinden para çekerken ücret ödemek istemiyorsanız, ortak ücretsiz ATM kullandıran bankaları seçebilirsiniz. Ziraat, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım; 15 bin ATM’de müşterilerine ücretsiz hizmet veriyor.
 
Bu bankaların ortak ATM’lerinden para yatırma, para çekme, bakiye sorgulama, kredi kartı borç sorgulama, kredi kartı limit sorgulama, kart borcu ödemede para kesilmiyor.
 
ALINABİLECEK YASAL MASRAFLAR
 
1 Tahsis ücreti
 
2 Ekspertiz ücreti
 
3 Taşınır ve taşınmaz rehin tesis ücreti
 
4 Hesap işletim ücreti (yargı kararı ile yürütmesi durdurulmuştur.)
 
5 Para çekme ücreti
 
6 Elektronik Fon Transferi (EFT) ücreti
 
7 Havale ücreti
 
8 Swift ücreti
 
9 Yıllık üyelik ücreti
 
10 Ek kart yıllık ücreti
 
11 Kart yenileme ücreti
 
12 Nakit avans ücreti
 
13 Kiralık kasa ücreti
 
14 Kampanyalı ürün veya hizmetler ücreti
 
15 Fatura ödeme ücreti
 
16 Arşiv-araştırma ücreti
 
17 Onaya bağlı bildirim ücreti
 
18 Başka kuruluş ATM’sinden işlem ücreti
 
19 Kamu kurum ve kuruluşlarına yapılan ödemeler
 
20 Üçüncü kişilere yapılan ödemeler
 
AİDATSIZ KART KULLANABİLİRSİNİZ
 
Bazı bankalar 100 lirayı aşan yıllık kart aidatı alıyor. Kart aidatı 2014’te yasal zemine kavuştu ama BDDK tüketiciyi koruyan önlemler de aldı.
 
Buna göre; bankalar yıllık üyelik ücreti ve benzeri ad altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı sunmak zorunda. Aidatsız kredi kartı için bir dilekçeyle bankaya başvurabilirsiniz.
 
Ekstreleri inceleyin
 
Fazla ücret ödememek için mutlaka kredi kartı hesap özetlerinizi (ekstre) inceleyin. Gizli kesintiler, borçların tekrar yansıtılması, borç ile ekstre uyuşmazlığı, bilinmeyen borçlar, geç gelen ekstreler gibi sürprizlerle karşılaşmayın. Ayrıca basılı ekstre gönderiminde bazı bankalar ücret alıyor. ekstrenin mail adresinize gönderilmesini isteyin.
 
Pazarlık edin
 
Hesabınızın olduğu bankayla mutlaka aidat ve diğer masraflarla ilgili pazarlık edin. 2 otomatik ödeme, kredi kartı alma, birikimleri o banka mevduat hesabına taşıma gibi alternatif tekliflerle birçok masraftan kurtulma şansınız yüksek. Özellikle kredi alırken faiz ve masraf pazarlığı yapın.
 
Binde 5 sınırını aşamıyor
 
Kredi tahsis ücreti (eski adıyla dosya masrafı), kredi anaparasının binde 5’ini aşamıyor. Örneğin 100 bin liralık kredide 500 lira masraf alınabiliyor. Kredi çekerken bu tutarın doğru olup olmadığını kontrol edin.
 
Paranız cepte kalsın
 
Kredi kartı kullanılmadığı sürece aidat yansıtılamaz.
 
Kesintisiz 180 gün boyunca kullanılmayan kart hareketsiz kabul edilir ve aidat ödenmez.
 
Aidat yansıtılsa dahi kart, 180 gün hareketsiz kalmışsa banka, 12 ay içinde tahsil edemediği aidattan vazgeçer.
 
Banka kartları ile sanal kredi kartlarından yıllık ücret alınamaz.
 
Bir takvim yılında kredi kartını iki defa yenileyenden ek ücret ve aidat talep edilemez. (Posta)

ETİKETLER