Balıkesir'in Sındırgı ilçesindeki Düvertepe'den kaolin fışkırıyor

03 Ekim 2018 Çarşamba - 14:37 | Son Güncelleme : 03 10 2018 - 14:37

İlaç, cep telefonu, televizyon, cam, gübre, hayvan yemi, kağıt, boya, lastik, yapıştırıcı, seramik ve mürekkepte kullanılan, Türkiye'de 421 milyon ton civarında rezervi bulunan kaolin madeni, en çok Balıkesir'in Sındırgı ilçesindeki Düvertepe Havzası'ndan çıkarılıyor


Türkiye'de yaklaşık 421 milyon ton rezervi bulunan kaolin, İstanbul'un  Şile, Ağaçlı, Beykoz ve Arnavutköy, Balıkesir'in Gönen ve Sındırgı, Bursa'nın  Mustafakemalpaşa, Eskişehir'in Mihalıççık, Çanakkale'nin Çan, Nevşehir'in Avanos,  Kütahya'nın Emet ve Bilecik'in Söğüt bölgelerinde bulunuyor.
 
Türkiye'de yılda yaklaşık 2 milyon ton üretilen kaolin, en çok  Sındırgı'daki Düvertepe Havzası'ndan çıkarılıyor. Buradaki yataklardan elde  edilen kaolinin büyük bölümü, Kütahya'dakiler başta olmak üzere ülkenin değişik  noktalarındaki seramik ve porselen fabrikalarına gönderiliyor.
 
 İlaç, cep telefonu, televizyon, cam, gübre, hayvan yemi, kağıt, boya,  lastik, yapıştırıcı, seramik ve mürekkepte kullanılan kaolin, dünya pazarında en  fazla kağıt sanayinde tercih ediliyor.
 
Ülke genellikle porselen ve seramik üretiminde kullanılan kaolin, son  yıllarda tarımda bitkisel ve hayvansal katkı maddesi olarak da kendine pazar  oluşturdu.
 
Türkiye'de işlenemediği için daha çok seramik, porselen, boya, lastik,  plastik, gübre sanayisinde kullanılan kaolinin yatırımlarla işlenmesi durumunda  ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağı değerlendiriliyor.
 
  
"Bor gibi kullanılmadığı yer yok"
 
Düvertepe Havzası'nda bulunan bir madenin işletmecisi Mustafa Karanfil  (67), AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 38 senedir maden işletmeciliği  yaptıklarını söyledi.
 
Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü verilerine göre Türkiye'de  yaklaşık 421 milyon ton kaolin rezervi bulunduğunu belirten Karanfil, şu anda  ülkede tüketilen kaolinin neredeyse tümünün Düvertepe Havzası'ndan çıkarıldığını  ifade etti.
 
Ülkedeki rezervin yüzde 80'inden fazlasının Düvertepe'de olduğunu  vurgulayan Karanfil, "Düvertepe’de 20'den fazla kaolin maden ocağı var. Bunların  sadece  11'i aktif olarak çalışıyor. Bu ocaklarda 35 kişi istihdam ediliyor. Bu  ocaklardan maden taşıyan 80 civarında kamyon sahibi de kazanıyor." diye konuştu.
 
Kaolinin kilin alt türevlerinden biri olduğunu ifade eden Karanfil,  "Kaoline endüstriyel ham madde derler. Hemen hemen bor gibi kullanılmadığı yer  yoktur. Boya, kalıp, kağıt sanayisinde kullanılır. ABD'de kağıt sanayi ciddi  oranda kaolin kullanıyor. Cep telefonunun ekranında vardır, televizyonlar da bile  var, ilaç sanayisinde bile kullanılır. Hayvan yeminde katkı maddesi olarak  kullanılır." dedi.
 
Kendilerinin 15 aydır kaolini tarımda kullanılacak şekilde  işlediklerini anlatan Karanfil, madenin birçok tarım ürünü için kullanıldığını  aktardı.
 
 
İthalat durur ihracat yapılabilir
 
Karanfil, Düvertepe Havzası'nda ilk ocağın yaklaşık 60 sene önce  Almanlar tarafından açıldığına dikkati çekti.
 
Kaolinin işlenmiş halde ithal edildiğini ve ciddi paralar ödendiğini  belirten Karanfil, şunları kaydetti:
 
"Nakliyeyi de hesaba katarsak 100 milyon dolar bir harcamamız var.  Türkiye'de içinde bulunduğumuz yıllarda maalesef kaolin ihracatı çok az. Dünya  genelinde yaygın olarak işlenmiş kaolin kullanılıyor, ham olarak kullanmıyorlar.  Biz de bunu yapamadığımız için ihracata madeni yollayamıyoruz. Türkiye'de  kaolinin ocaktan çıkış ortalama ton fiyatı 25 lira. Dışarıdan aldığımız işlenmiş  kaolinin tonu bin 200 dolar. Türkiye'de bunu işleyecek teknik yok. Teknik bulunur  ama finansman bulamıyoruz. Yatırımcı bulursak o tekniği bir şekilde oluştururuz.  Bu şekilde Türkiye de elinde bulunan kaolini işler hem dışarıya akıttığı para  cebinde kalır hem de birçok kişiyi istihdam eder. İhracat bile yapılabilir."
 

ETİKETLER