Balıkesir'de korkutan deprem! Uzmanlardan büyük deprem açıklaması...

AJANSLAR |  10 Aralık 2019 Salı - 23:22 | Son Güncelleme : 11 12 2019 - 7:16

Kandilli Rasathanesi'nden yapılan açıklamada Balıkesir'in Akçaköy ilçesinde saat 23:14’te 5, 23:24'te merkezde 4.3, 23:27'de Kuşkaya ilçesinde 3.1, 23:46'da 4.1 büyüklüğünde 4 deprem meydana geldi. Öte yandan AFAD, 23:14'te meydana gelen depremin büyüklüğünü 4.6 olarak duyurdu. Deprem İstanbul, İzmir, Bursa ve Manisa'da da hissedildi. kent gece boyu 51 kez sallandı.

Prof. Dr. Şükrü Ersoy Twitter'dan yaptığı açıklamada şunları söyledi:Depremlerin olduğu İkizcetepeler barajı civarında aktif fay zonları görünmüyor. Deprem merkez üsleri çok saçılmış. Doğrusu büyük bir deprem beklentim yok"


Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 23.14'de, Altıeylül'de 4,6 büyüklüğünde yer sarsıntısı kaydedildi.Depremin yaklaşık 7 kilometre derinlikte meydana geldiği belirlendi.
 
BALIKESİR BEŞİK GİBİ
 
Kandilli’den yapılan son dakika açıklamasına göre saat 23:24’te 4,3 şiddetinde bir artçı deprem daha meydana geldi. 23:24'te ise Balıkesir Merkezde 3.1 büyüklüğünde sarsıntı hissedildi.
 
Kandilli Rasathanesi, saat 23.46’da yerin 7.8 kilometre derinliğinde 4.1 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldiğini duyurdu. AFAD ise saat 23.46’daki depremin 14.36 kilometre derinlikte 4 büyüklüğünde gerçekleştiğini bildirdi.
 
Depremlerin Bursa, Tekirdağ, Çanakkale ve İstanbul gibi çevre illerden de hissedildiği belirtildi.
 
BAKAN ERSOY'DAN DEPREM AÇIKLAMASI
 
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Balıkesir'de meydana gelen depremden kaynaklı şu an itibarıyla can ve mal kaybının olmadığını söyledi.Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, "Herhangi bir mağduriyet bildirimi yapılmadı. Şu ana kadar depremle ilgili hastaneye başvuran da yok." dedi.
 
"GEREKLİ TÜM ÇALIŞMALARI YAPIYORUZ"
 
Balıkesir'in Altıeylül ilçesinde meydana gelen 4,6 büyüklüğündeki depremde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı bildirildi.Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sabaha kadar teyakkuz halinde olacaklarını belirtti.Telefonla bilgi aldıklarını aktaran Avcı, "Şu an için bize gelen herhangi bir olumsuzluk yok, gerekli bütün çalışmaları yapıyoruz. Akçaköy ve Ayvacık mahallelerine yakın olduğu tahmin ediliyordu, oralarla da görüştük herhangi bir olumsuzluk olmadığı bilgisi geldi." Öte yandan deprem, Bursa, Çanakkale, Eskişehir, İzmir ve Tekirdağ'da da hissedildi.
 
KIZILAY'DAN AÇIKLAMA
 
Kızılay resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Balıkesir'de meydana gelen ve ilk belirlemelere göre 4,6 büyüklüğündeki deprem sonrası gelişmeler #TürkKızılay ekiplerimiz tarafından yakından takip edilmektedir." ifadelerini kullandı.
 
DEPREM TEKİRDAĞ’DA DA HİSSEDİLDİ
 
Balıkesir’de meydana gelen 4,6 büyüklüğündeki deprem Tekirdağ ve birçok ilçesinde de hissedildi. Kentte bazı vatandaşlar panik yaşadı.
 
51 ARTÇI SARSINTI MEYDANA GELDİ 
 
Balıkesir'de meydana gelen 4,6 büyüklüğündeki  depremin ardından çok sayıda artçı sarsıntı kaydedildi.  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde  yer alan bilgiye göre, dün saat 23.14'te merkez üssü Altıeylül ilçesi olan 4,6  büyüklüğündeki sarsıntının ardından artçı depremler sürüyor. 23.24'teki 4,3 ve 23.46'daki 4,0 şiddetindeki depremlerin ardından,  son verilere göre en büyüğü 3,2 büyüklüğünde, 51 artçı sarsıntı meydana  geldi.
 
'BENİ KAYGILANDIRIYOR'
 
Balıkesir'de art arda gelen depremler sonrası Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy açıklama yaptı. Şükrü Ersoy depremle ilgili yaptığı açıklamada, " Depremlerin olduğu İkizcetepeler barajı civarında aktif fay zonları görünmüyor. Deprem merkez üsleri çok saçılmış. Doğrusu büyük bir deprem beklentim yok!" ifadelerini kullandı.
 
Prof. Dr. Şükrü Ersoy Twitter'dan yaptığı açıklamada şunları söyledi:Depremlerin olduğu İkizcetepeler barajı civarında aktif fay zonları görünmüyor. Deprem merkez üsleri çok saçılmış. Doğrusu büyük bir deprem beklentim yok. Teorik olarak magma kökenli bir aktivite ise (öyle görünüyor) küçük depremlerle devam eder, fakat büyük deprem gelmez.Teorik bilgi: Bazen barajlar da yapay depremler oluşturur (aktivitenin hemen yanında ikizcetepeler barajı). Ama baraj büyük değil emin olmak zor.
 
KORKUTAN GİRİT AÇIKLAMASI
 
Girit'te 5.1 büyüklüğünde meydana gelen deprem sonrası açıklama yapan Ersoy, "Büyük depremleri önceden söyleyemeyiz ama Girit çevresindeki depremler beni hep kaygılandırır." ifadelerini kullandı.