Bakış Açıları, Karaköy binasında

29 Temmuz 2018 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 29 07 2018 - 2:30

Karaköy’deki yeni müze binası tamamlanana kadar Beyoğlu’nda faaliyetlerini sürdürecek olan İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi’nin koleksiyon sergisi “Bakış Açıları” 1960’lı yıllardan günümüze fotoğraf alanındaki deneysel üretimleri içeriyor.


 “Bakış Açıları”, İstanbul Modern Fotoğraf Koleksiyonu’nda yer alan farklı kuşaklardan altı sanatçıyı kompozisyon, malzeme ve ele aldıkları konuları yeniden düşündükleri çalışmalarıyla bir araya getiriyor. Ziyaretçiler sergide yer alan fotoğrafları ilk kez görme şansını yakalıyor. 
 
Sanatçılar geleneksel fotoğrafın sınırlarını yeniden şekillendirmeye devam ederken, bu sürece paralel ortaya çıkan dijital fotoğrafla birlikte analog olanın ters yüz oluşuna şahit oldular. Dijital imajlardan hareketle yeni bir görsel dilin olanaklarını zorlayan sanatçılar, zaman zaman da dijitalle analoğun yan yana geldiği üretimlerde bulundular. Bunun sonucunda dijital fotoğraf, analoğu hükümsüz hale getirmiş gibi görünse de, her ikisinin de bir arada yer aldığı fotoğraflar üretmeye devam ettiler. Küratörlüğünü Demet Yıldız’ın üstlendiği ve 25 çalışmanın yer aldığı seçki, İstanbul Modern Fotoğraf Koleksiyonu üzerinden günümüz fotoğrafına dünü ve bugünü içeren bir perspektiften bakmayı hedefliyor. Sergi kapsamında Ali Alışır, Ani Çelik Arevyan, Orhan Cem Çetin, Murat Germen, Şahin Kaygun, Boris Mikhailov’ın eserleri yer alıyor. 

ETİKETLER