Bakanlık Ramazan’da ucuz et için düğmeye bastı

11 Mayıs 2018 Cuma - 8:50 | Son Güncelleme : 11 05 2018 - 8:50

Gıda Bakanlığı, Ramazan ayında artan et talebi üzerine kırmızı et fiyatlarını yükseltmek isteyen spekülatörleri engellemek için harekete geçerken; Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından yürütülen ucuz et projesini de sürdürecek


GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ramazan ayında artan et talebi üzerine kırmızı et fiyatlarını artırmak isteyen spekülatörleri engellemek için harekete geçerken, Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından yürütülen ucuz et projesini de sürdürecek. Bakanlık, 81 ilde mağazası bulunan iki marketle daha anlaşma sağlayarak, BİM ve A101'le birlikte 4 marketin toplamda yaklaşık 20 bin şubeden ucuz eti vatandaşın sofrasına ulaştıracak. Bunun yanı sıra, yerli üreticinin desteklenmesi ve hayvan varlığının artırılması için başlatılan 250 bin düve projesi kapsamında hayvanların dağıtımı yarın başlayacak. Öte yandan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da ramazanda et fiyatlarında artışın engellenmesi için spekülatörlere geçit vermeyecek. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın müjdesini verdiği 500 bin anaç koyun ve 250 bin düve projeleri kapsamında Tarım Bakanı geçtiğimiz günlerde Şırnak'ta anaç koyun projesi kapsamında üreticilere koyun dağıtımını başlatmıştı. Proje kapsamında 500 bin anaç koyun projesinden faydalanmak isteyen yetiştiricilere 300 başa kadar anaç koyun verilerek, yıl sonuna kadar 500 bin koyunun dağıtımı sağlanacak.
 
O İKİ MARKET MİGROS VE ŞOK MU?
 
BAKANLIĞIN ucuz et satışı için yetki verdiği Bim ve A101'den sonra 2 markete daha yetki vereceğini açıklamasıyla gözler Şok ve Migros'a çevrildi. Çünkü ucuz et satışı için 81 ilde mağaza bulunma şartı aranıyor. Sektör temsilcileri bu şartlara uyan iki marketin Migros ve Şok olduğunu dile getiriyor. Migros marketlerinde 1 hafta boyunca kıymayı 29 liradan, kuşbaşını ise 30 liradan satmıştı.

ETİKETLER