Bakanlık özel olarak oluşturdu! "Arka Sokaklar" dizisinde anlatılacak

AA |  01 Şubat 2019 Cuma - 12:38 | Son Güncelleme : 01 02 2019 - 12:38

Adalet Bakanlığınca, şiddet ve cinsel istismar mağduru kadınlarla çocukların ifadelerinin alınması için özel oluşturulan adli görüşme odaları, "Arka Sokaklar" dizisinde anlatılacak


Adalet Bakanlığı, şiddet, cinsel  istismar mağduru kadınlar ile çocukların uzmanlar eşliğinde ifadelerinin alındığı  adli görüşme odalarının tanıtılması için çalışma yaptı.
 
Bakanlık ayrıca yargının iş yükünü azaltan, uyuşmazlıkların  mahkemelere taşınmadan çözüme kavuşturulmasını amaçlayan uzlaştırma ve  arabuluculuğun da etkinliğinin artırılmasına, kamuoyuna anlatılmasına yönelik  girişimlerde de bulundu.
 
Adalet Bakanlığı yetkilileri, her üç uygulamanın da diziler  aracılığıyla ekranlarda anlatılması, geniş kitlelere ulaştırılabilmesi amacıyla  yapımcı, yönetmen ve senaristlerle görüşmeler gerçekleştirdi.
 
Yapılan görüşmelerde yapım ekipleri adli süreçteki yeni uygulamalar  hakkında bilgilendirildi. Görüşmeler sonrasında, Kanal D'de yayımlanan "Arka  Sokaklar" dizisi, adli görüşme odaları ile arabuluculuk ve uzlaştırmanın  senaryoya dahil etmek için harekete geçti.
 
Dizinin yönetmeni Orhan Oğuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun  yıllardır ekranlarda olan "Arka Sokaklar"ın Türk halkının büyük beğenisini  kazandığını söyledi.
 
 "Arka Sokaklar" dizisinin, hayatın içinden hikayelere yer verdiğini  ifade eden Oğuz, insan hayatında, toplumsal yaşamda yargısal iş ve işlemlerin  önemli bir yeri olduğunu belirterek, bu çerçevede yeni uygulamaları  senaryolarında işlemek istediklerini anlattı.
 
İlk olarak adli görüşme odaları uygulaması üzerinde çalıştıklarını  dile getiren Oğuz, ilerleyen bölümlerde bu uygulamanın dizide yer alacağını  bildirdi.
 
Oğuz, daha sonra uzlaştırma, arabuluculuk gibi alternatif çözüm  yollarının da gündeme getirileceğini belirtti.
 
Yönetmen Orhan Oğuz, her üç uygulamanın da kendisini etkilediğini  vurgulayarak, "Adli süreçlerdeki yeni uygulamalar, senaryolarımız için de bir  açılım sağlıyor. Senaristlerimiz çalışmaya başladı, sahnelerimize yeni  uygulamaları taşıyoruz. Seyircilerimiz önümüzdeki bölümlerde, bu konuları  görebilecek." dedi.
 
ADLİ GÖRÜŞME ODALARINDA İFADE SÜRECİ
 
İlk olarak 3 Nisan 2017'de uygulanmaya başlanan adli görüşme  odalarının sayısı bugüne kadar yapılan çalışmalarla 59'a ulaştı. 56 adliyede  kurulan odalar, görüşme, gözlem ve bekleme olmak üzere 3 bölümden oluşuyor.
 
Görüşmelerde, hakim ve savcılar mağdurların ifadelerini, gözlem  odasına aktarılan görüntülerden takip ediyor.
 
Hakim ve savcılar, mağdurlara sorularını uzmanlar aracılığıyla  iletiyor, uzmanlar da bu soruları mağdurlara, psikolojik durumlarını göz önüne  alarak uygun bir dille aktarıyor.
 
Adli görüşme odalarında, sanıkla aynı ortamda bulunmadan ifade veren  mağdurların, yaşadıklarını herhangi bir baskıya maruz kalmadan anlatmaları da  sağlanıyor.