Numan Kurtulmuş: Yeni KHK çalışması var!

20 Mart 2017 Pazartesi - 18:41 | Son Güncelleme : 21 03 2017 - 1:06

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Beştepe’deki Bakanlar Kurulu sonrası, “Yeni Kanun Hükmünde Kararname çalışması sürüyor” dedi, Merkel’e yanıt verdi: Kusura bakmasınlar biz faşizmin, nazizmin ayak seslerini duyuyoruz


BAKANLAR Kurulu dün Beştepe’deki Çankaya Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş toplantı sonrası, “Yeni KHK çalışması var. Bitince açıklanacak” dedi. Kurtulmuş’un açıklamalarından satır başları şöyle:

Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Hakkari illerinde terörden zarar gören çiftçilerimizin, tarımsal kooperatiflerin ve tarım işletmelerinin Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarının ertelenmesiyle ilgili bir karar Bakanlar Kurulunca imzalandı.

Almanya’ya sert tepki

Alman İstihbarat Teşkilatı Başkanı Bruno Kahl’ın 15 Temmuz darbe teşebbüsünde FETÖ izine rastlanmadığını ya da Türkiye’nin FETÖ’nün bu işin arkasında olduğuna dair ifadelerinin inandırıcı, ikna edici olmadığını söylediği cümleler gerçekten kabul edilebilir değil. FETÖ’nün bu işin arkasında olduğunun ispat edilebilmesi için 250 değil 250 bin kişinin mi ölmesi gerekir? Bu, Türkiye karşıtlığını daha ileriye götürmek, FETÖ’ye tamamıyla arka çıkmak demektir.

PKK’ya izni kınıyoruz...

PKK hem Almanya tarafından hem Avrupa Birliği tarafından resmen uluslararası terör örgütleri listesine alınmış bir örgüttür. Bu örgütün, açıkça posterleri, sloganları ve pankartlarıyla Türkiye karşıtı bir gösteri yapmasına müsaade etmek ama bir takımın iş birliği anlaşmalarında taraf oldukları Türkiye’nin bakanlarına herhangi bir toplantı izni vermemek hiçbir standarda uymaz, hiçbir akıl, izan ve insaf ölçülerine sığmaz.

Nazizmin ayak sesleri 

(Merkel’in ‘Bazı liderler Nazi söylemlerinden vazgeçmeli’ açıklaması): Kusura bakmasınlar biz bu faşizm benzetmelerini Avrupalı dostlarımızın geleceğinden endişe ettiğimiz için söylüyoruz. Bunlardan korunmaları ve davranışlarını gözden geçirmeleri gereken biz değiliz. Bu tavırları ortaya koyanlar, faşizm ve Nazizm söylemlerinden endişe edenlerdir. Wilders diye bir adam çıkacak, ya da Almanya’da Neo-Naziler ortaya çıkacak, Türklere ve yabancılara karşı derin devlet bir sürü operasyonlar yapacak, ‘Müslümanlar dışarı’ diye mitingler yapılacak, siz de çok kültürlülükten bahsedip ırkçılığa demokratik tepki diyeceksiniz. Akıllarını başlarına toplasınlar diye söylüyoruz. Bize laf yetiştirmelerine gerek yok. Tedbir çok kültürlülükten geçiyor. Faşizmin ve Nazizmin ayak seslerini duyuyoruz. Buna tedbir almak lazım. Orada 3 nesildir oturan insanları, hem de kendi vatandaşı olan insanları yabancı göstermek doğru değildir. Yakın komşumuz, dostumuz, müttefikimiz, Avrupa kıtasını kötü bir gelecek bekliyor. Bu tedbirleri almanın yolu yabancılarla dostluk içerisinde yaşamaktır. Rencide etmek için söylemiyoruz, akıllarını başlarına alsınlar. Faşizmin tuzağına düşmesinler diye bunları söylüyoruz.

RAKKA OPERASYONU

‘PYD yer almazsa Türkiye yer alır’

BAŞBAKAN Yardımcısı Numan Kurtulmuş gazetecilerin “Münbiç’teki PYD varlığına ilişkin son durum nedir? Rakka operasyonu konusunda ABD ile sürdürülen müzakerelerde son durum nedir?” sorusunu şöyle cevapladı: Fırat Kalkanı operasyonu ile belli bir noktaya gelindi. Hem ABD hem Rusya son kararlarını verecek. Türkiye olarak bu şehirlerin tamamının etnik yapısının korunmasından yanayız. Mezhebi yapıyı bozacak bir şey bölge barışının sağlanmasına vesile olmaz. Dolayısıyla Münbiç’in etnik yapısı korunmalıdır. Aynı şekilde Rakka ve Afrin bölgesinin yapıları da korunmalıdır. Hem Ruslarla, hem Amerikalılarla konuşuyoruz. Her iki ülkenin aldığı net bir karar yok. Farklı şıklar duruyor. Eğer PYD unsurları yer almazsa DEAŞ’tan temizlenmesi için ve o şehirlerin kendi halklarına geri verilmesi sürecinde etkin şekilde yer almaya hazır Türkiye. Hem ABD hem Rusya ile paylaşıyoruz.