Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'tan istihdam açıklaması

DHA, AA |  30 Haziran 2020 Salı - 12:46 | Son Güncelleme : 30 06 2020 - 15:26

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk şehit yakını, gazi ve gazi yakını istihdamı ile ilgili açıklamada bulundu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, devlet korumasındaki 926 genç ile 274 şehit yakını, gazi ve gazi yakınının ataması yapıldı.


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, devlet  korumasındaki 926 genç ile 274 şehit yakını, gazi ve gazi yakınının ataması  yapıldı 
 
Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk,  Bakanlıkta gerçekleştirilen Şehit Yakınları, Gaziler, Gazi Yakınları ile Devlet  Korumasından Yararlanan Gençlerin Kamuya Yerleştirme Kura Töreni'nde yaptığı  konuşmada, sosyal mesafe tedbirleri dolayısıyla az sayıda kişiyle töreni  gerçekleştirdiklerini belirterek, atama sonuçlarının Bakanlığın web sitesi  üzerinden öğrenilebileceğini söyledi.
 
Şehitlik ve gaziliğin, hiçbir maddi değerle ölçülemeyecek derecede  büyük bir şeref, onur ve itibar olduğuna dikkati çeken Selçuk, "Hamdolsun bizler  istiklalinden ödün vermeyen bir milletiz. Öyle olmaya devam edeceğiz. Güvenlik  güçlerimizin terör örgütlerine karşı yürüttüğü mücadele de gazi milletimizin, 15  Temmuz ihanetine karşı sergilediği destansı direniş de bu mücadelemizin en güzel  örneği. Bu anlamda tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Kahraman  gazilerimizden Allah gani gani razı olsun." diye konuştu.
 
AK Parti hükümetleri döneminde şehit yakınlarının istihdam hakkını  1'den 2'ye çıkardıklarını anımsatan Selçuk, "Vazife malulleri ile terörden zarar  gören sivil vatandaşlarımız da artık istihdam hakkından yararlanabiliyor. 2002  yılına kadar yalnızca 6 bin 315 vatandaşımıza istihdam hakkı sağlanmıştı.  Hükümetlerimiz dönemlerinde istihdam hakkı kapsamını genişlettik. 38 bine yakın  şehit yakını, gazi ve gazi yakınımızın kamu kurumlarında istihdamını sağladık.  Sadece 2019 yılında 2 bin 191 hak sahibimizin ataması yapıldı. Bugün kamu  kurumlarımıza yerleştirilecek 274 kardeşimizle birlikte 2020 yılı atamalarının  sayısı 1000'e yaklaşacak." ifadelerini kullandı.
 
Şehit yakınlarına, gazilere ve gazi yakınlarına hizmet vermeyi  "şerefli bir vazife" olarak addettiklerini belirten Selçuk, "Bunu hiçbir zaman  bir siyasi propaganda aracı yapmadık, yapmıyoruz ve bundan da bir siyasi menfaat  elde etmedik, etmeye de çalışmadık. Dolayısıyla 'şunu verdik, şunu yaptık' diye  bir şekilde de hiçbir zaman vurgulamıyoruz. Fakat  herkes bilmeli ki Türkiye  Cumhuriyeti var olduğu sürece ve biz bu hizmetleri verdiğimiz sürece her daim biz  şehit yakınlarımızın ve gazilerimizin, gazi yakınlarımızın yanında olacağız."  dedi.
 
Selçuk, Kovid-19 salgının dünya genelini olduğu gibi Türkiye'yi de  etkilediğine, Türkiye'nin salgınla mücadelesindeki başarısıyla dünyaya örnek  olduğuna vurgu yaptı.
 
Bakanlık olarak toplumun her kesimini ilgilendiren hayati konularda  görev ve sorumluluk taşıdıklarına vurgu yapan Selçuk, bu süreçte Sosyal Koruma  Kalkanı'nı başlattıklarını anlattı.
 
Selçuk, Kovid-19 dolayısıyla yapılan yardım ve desteklere ilişkin şu  bilgileri verdi:
"Mart ayından bugüne Kovid-19'la mücadele kapsamında, Bakanlık olarak  sağladığımız yardım ve desteklerin tutarı 24 milyar liraya yaklaşmış durumda.  Pandemi Sosyal Destek Programı kapsamında, 6 milyonu aşkın haneye, hane başına  1000'er lira teslim ettik ve 6 milyar liraya ulaştık. Çalışma hayatına yönelik,  çalışanlarımızı korumak adına Kısa Çalışma Ödeneği, Nakdi Ücret Desteği, İşsizlik  Ödeneği gibi başlıklar altında 18 milyar liralık kaynak aktarımını sağladık. En  düşük emekli maaşını 1500 liraya yükselttik. Pandemi döneminde Sosyal Yardımlaşma  Dayanışma vakıflarımızın  periyodik paylarını da yükselterek her ay yaklaşık  yarım milyar liranın vakıflarımız aracılığıyla vatandaşlarımıza ulaşmasını  sağladık. Yine tüm il ve ilçelerde kamu görevlileri ve gönüllerin birlikte  çalıştığı Vefa Sosyal Destek Grupları ile ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza  hizmetlerimizi ulaştırmaya devam ettik."
  
"Biz Bize Yeteriz Türkiyem" kampanyası
Bakan Selçuk, salgın sonrasında "Biz Bize Yeteriz Türkiyem" yardım  kampanyasının başlatıldığını anımsatarak, "Milletimizin teveccühüyle kampanyamıza  vatandaşlarımız 2 milyar lirayı aşkın bağış yapmışlardı. Bu kaynakları da  vatandaşlarımıza ulaştırmaya başladık." ifadelerini kullandı.
 
Selçuk, bugün devlet korumasında yetişen gençlerin de atamalarını  gerçekleştireceklerini belirterek,  "En değerli varlığımız gençlerimiz.  Gençlerimiz aynı zamanda ülkemizin istikbali, dolayısıyla onları her türlü  riskten korumak ve onların en iyi şekilde yetiştirilmesini sağlamak da bizim  görevimiz. Şu zamanda en büyük risklerden birisi de dijital ortamda  karşılaştıkları riskler. Biz de son altı ayda 587 dijital olarak tespit ettiğimiz  zararlı içeriğe bakanlık kanalıyla müdahale edip, onları korumak için gayret  ettik. İnşallah burada dijital içeriklere karşı yeni bir mekanizma da  oluşturacağız. Yakında bunu da halkımızla paylaşacağız." dedi.
 
Risk altındaki çocuklar için mobil ekipler oluşturduklarını belirten  Selçuk, çocuk işçiliğiyle mücadeleden, eğitim hayatına katılıma kadar birçok  hizmetin devam ettiğini söyledi.
 
Selçuk, 144 bini aşkın çocuğu öz ailelerinin yanında desteklediklerini  belirterek, koruyucu aile ve evlat edindirme modellerini anlattı.
 
Bugün itibarıyla 14 bin çocuğun da çocukevi, çocukevleri sitesi ve  çocuk destek merkezi gibi kuruluşlarda bulunduğunu dile getiren Selçuk, çocuklara  her alanda sahip çıkmaya devam ettiklerini bildirdi.
 
Gençlere mezun oldukları alana göre atama imkanı
Devlet koruması altında yetişen gençlerin, devlet himayesinin bir  göstergesi olarak atamalarını yapacaklarını anlatan Selçuk, bu gençlere mezun  oldukları alanlara göre atama imkanı verdiklerini bildirdi.
 
2019 yılı Mayıs ve Eylül döneminde toplam 1714 genci kamu kurum ve  kuruluşlarına yerleştirdikleri bilgisini veren Selçuk, "Bu yıl ocak ayında ise  1147 gencimizin atamasını yaptık. Bugün yapacağımız 926 atama ile birlikte 2020  yılında 2 bin gencimizi kamuda göreve başlamış olacak. Hayırlı uğurlu olsun."  dedi.
 
Selçuk, böylece bugüne kadar devlet koruması altında yetişmiş yaklaşık  53 bini aşkın genci kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirmiş olacaklarını  söyledi.
 
Bugün özel sektörde de devlet korumasındaki gençlerin bulunduğunu  hatırlatan Selçuk, "Bugün 4 bin 500 gencimiz özel sektörde şu anda. Gerek kamu  gerek özel sektörde biz gençlerimizin istihdamını çok önemsiyoruz. Her konumda  her durumda biz onların her zaman yanında olmaya devam edeceğiz."diye konuştu.
 
Bakan Selçuk daha sonra 274 şehit yakını, gazi ve gazi yakını ve 926  devlet korumasındaki gencin atamasına ilişkin kura çekimini başlattı.
 
Törende duygu dolu anlar yaşandı
Törende atama yerlerini öğrenenler duygu dolu anlar yaşadı.
 
1998 yılında devlet koruması altına alınan Selma Akyol, Tarım ve Orman  Bakanlığına atanması dolayısıyla sevincini Bakan Selçuk ile paylaştı.
 
Akyol, mutluluğunu gözyaşları içinde dile getirerek, teşekkürlerini  iletti.
 
5 yıldır devlet koruması altında bulunan 18 yaşındaki Çiçek Daşkın da  Devlet Su İşlerine atandığını belirterek, "Allah devletimizden razı olsun, çok  teşekkür ediyorum. Çok mutlu olduk. Çok güzel bir şey bu." dedi.
 
Oğlunu 8 ay önce Barış Pınarı Harekatı'nda Suriye'de şehit veren Yeter  Keskin ise atamasının Gazi Üniversitesi'ne yapıldığını dile getirerek, "Oğlumun  sayesinde buraya geldim. Bakanımıza, Cumhurbaşkanımıza böyle bir imkan  tanıdıkları için çok teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.
 
Kura töreninin sonunda Selçuk, şehit aileleri, gazi ve gazi  yakınlarıyla bir süre sohbet etti, hatıra fotoğrafı çektirdi.