Bakan Varank'tan gençlere müjde

AA |  15 Ocak 2019 Salı - 12:57 | Son Güncelleme : 15 01 2019 - 12:57

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Deneyap Teknoloji Atölyeleri Projesi" kapsamında öğrenci seçmeleri için başvuruların başladığını belirterek, "Söz verdiğimiz gibi 81 ilde hayata geçireceğimiz '100 Deneyap Teknoloji Atölyeleri Projesi'nin ilk adımını 12 ilimizde başlatıyoruz. Geleceğin Teknoloji Yıldızları Programı Türkiye'ye yayılacak, gençlerimiz hayal edecek, araştıracak, geliştirecek, üretecek." ifadesini kullandı.


Varank, yazılı açıklamasında, Cumhurbaşkanlığının 100 Günlük İcraat  Programı kapsamında geleceğin teknoloji yıldızlarını yetiştirecek yeni bir  programın hayata geçirildiğini bildirdi.
 
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, Gençlik ve Spor Bakanlığı,  Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Türkiye Teknoloji  Takımı Vakfının ortak çalışması sonucu başlatılan projeyle Türkiye çapında  "Deneyap Teknoloji Atölyeleri" kurulacağını belirten Varank, şunları kaydetti:
 
 "Söz verdiğimiz gibi 81 ilde hayata geçireceğimiz '100 Deneyap  Teknoloji Atölyeleri Projesi'nin ilk adımını 12 ilimizde başlatıyoruz. Geleceğin  Teknoloji Yıldızları Programı Türkiye'ye yayılacak, gençlerimiz hayal edecek,  araştıracak, geliştirecek, üretecek. Geleceğin bilim insanlarını,  araştırmacılarını, girişimcilerini keşfetmeyi ve geliştirmeyi hedefleyen Deneyap  Türkiye, hızlı bir şekilde diğer illerde de yaygınlaştırılacak. 2020 yılı sonuna  kadar 81 ildeki gençler Deneyap ile tanışacak. Deneyap Türkiye adı verilen proje,  Türkiye'nin teknolojik kalkınma programı 'Milli Teknoloji Hamlesi'nin itici  gücünü oluşturmak üzere teknoloji üretme yetkinliği yüksek genç bireyler  yetiştirme amacıyla oluşturuldu. Kurulacak teknoloji atölyelerinde, yenilikçi bir  eğitim modeli esas alınarak, tasarım-üretim, robotik-kodlama, elektronik  programlama, yazılım teknolojileri, siber güvenlik, enerji teknolojileri,  havacılık ve uzay, nanoteknoloji ve yapay zeka gibi alanlarda teorik ve  uygulamalı eğitimler verilmesi planlanıyor."
 
Varank, ortaokul başlangıç ve lise başlangıç çağı olmak üzere 2 yaş  grubunda, 3 yıllık program kapsamındaki eğitimlerin tamamen ücretsiz olacağını  vurgulayarak, proje paydaşlarına ve Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu'na  teşekkür etti.
 
 Yazılı sınav 17 Mart'ta
 
Geleceğin teknoloji yıldızlarını yetiştirmeyi hedefleyen Deneyap  Teknoloji Atölyeleri Projesi'nin ilk kısmı, Adana, Ankara, Antalya, Edirne Erzurum, Eskişehir, Hakkari, İzmir, Konya, Manisa, Muğla ve Trabzon olmak üzere  toplam 12 ilde açılacak.
 
Deneyap Türkiye'ye katılmak isteyen öğrenciler, 2 aşamalı seçme  sınavına girecek. Belirlenen 12 ilde, seçme sürecinin ilk aşaması olan yazılı  sınav 17 Mart 2019'da gerçekleştirilecek.
 
Anadolu Üniversitesi tarafından ilgili illerde yapılacak sınavın  başvuru dönemi ise 14 Ocak'ta başladı. Başvurular, 3 Şubat'a kadar devam edecek.  Sınav başvuruları ücretsiz olacak. Deneyap Türkiye'nin parçası olmak isteyen  gençler ve veliler, detaylı bilgiyi "deneyapturkiye.org" internet adresinden  edinebilecek.