Bakan Varank: Salgının küresel seyrine bağlı olarak ekonomik canlanma yazın hız kazanabilir

AA |  29 Mayıs 2020 Cuma - 17:38 | Son Güncelleme : 29 05 2020 - 17:38

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, salgının küresel seyrine bağlı olmakla birlikte yaz aylarında ekonomik canlanma yaşanabileceğini söyledi.


Varank, video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Ege Bölgesi Sanayi  Odası (EBSO) mayıs ayı olağan toplantısında bir konuşma yaptı.
 
İzmir'e son olarak şubat ayında fabrika açılışı dolayısıyla geldiğini  belirten Varank, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla son iki ayda küresel  sistemin sil baştan sorgulandığını, ülkeler arasındaki gelişmişlik farklarının  anlamsız kaldığını vurguladı.
 
Bakan Varank, Türkiye'nin salgınla mücadelede gösterdiği başarının  gurur verici olduğunu ifade ederek, "Sağlıkta, sanayide, eğitimde, ulaştırmada,  yani aklınıza gelebilecek her alanda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde  kusursuza yakın yönetim sergiledik. Zamanlı bir şekilde harekete geçtik, dinamik  bir politika setini takip ettik. Vatandaşımızın sağlığı kadar, ekonomik  sürdürülebilirliği de dikkate aldık. Sıkıntı çeken her kesime, işçisinden  emeklisine, KOBİ'lerimizden girişimcilerimize toplumun tüm katmanlarına  dokunduk." dedi.
 
Türkiye sanayisinin esnek üretim kabiliyetiyle arz sıkıntısı  çekmediğine işaret eden Varank, şöyle devam etti:
"Yeni normale giden yolda reel sektörde kalıcı ve istikrarlı bir  toparlanmaya ihtiyacımız var. Bu sabah 2020'nin ilk çeyreğine ilişkin büyüme  rakamı açıklandı.Yüzde 4,5'luk bu büyüme beklentilerimizle gayet uyumlu. Aslında  geçen senenin Eylül ayından itibaren ekonomide güçlü bir canlanma söz konusuydu.  Salgınla birlikte, bu eğilim mart ortasında kesintiye uğradı. Nisan ayında hem  ülkelerin içe kapanması hem de alınan önlemler sebebiyle talepte ciddi daralmalar  yaşandı."
 
"Ekonomik canlanma yaz aylarında hız kazanabilir"
Varank, otomotiv ve tekstil fabrikalarının yeniden işbaşı yaptığını,  ekonomik güven endeksinin dipten dönüş sinyali verdiğini, tüketicilerin ve  üreticilerin ekonomiye duyduğu güvenin yeniden yükselmeye başladığını  hatırlatarak, "Salgının küresel seyrine bağlı olmakla birlikte ekonomik canlanma  yaz aylarında hız kazanabilir. Bu senaryonun geçerli olması halinde yılın son iki  çeyreğinde sağlam bir toparlanma görebiliriz" ifadesini kullandı.
 
Salgın sonrası iki önemli fırsatın söz konusu olabileceğini söyleyen  Varank, şu değerlendirmede bulundu:
"İlk olarak şu an pek çok ülke talebi kısmış durumda. Ertelenmiş talep  yeniden harekete geçtiğinde, sanayinin bu talebi en iyi şekilde karşılaması  gerekiyor. İkinci fırsat tedarik zincirleri kanalıyla gelecek. Küresel şirketler,  tek tedarikçiye bağlı olmanın taşıdığı riski bizzat yaşayarak acı bir biçimde  öğrendiler. Dolayısıyla bu şirketler kendilerine yeni üretim ortakları aramaya  başladı. Üretim kabiliyetlerimiz, lojistik altyapımız ve dinamik iş gücümüzle bu  şirketler için cazibe merkeziyiz. Sahip olduğumuz bu artıları, somut ve sonuç  alabileceğimiz işlere dönüştürmeliyiz. Biz bakanlık olarak üretimde istikrarı ve  rekabeti artıracak politikalarla reel sektörün yanında olacağız."
 
İzmir'e verilen destek
Bakan Varank, İzmirli sanayicinin yüksek potansiyele sahip olduğunun  altını çizerek, "Bu senenin ilk dört ayında İzmir'e verdiğimiz yatırım  teşvikleri, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 93 arttı. Bu teşvikler  sayesinde 3 milyar liralık sabit yatırım hayata geçecek ve 4 bin vatandaşımıza  yeni iş imkanları doğacak. Yatırım iştahınızın önümüzdeki süreçte de katlanarak  artmasını bekliyoruz. İzmir sadece yatırımla değil, inovasyonla da gelişsin  istiyoruz." diye konuştu.
 
Kocaeli'nden İzmir’e teknoloji koridoru kurduklarını, burada oluşacak  bilgi birikimiyle küresel arenada rekabetçi bir teknoloji üssü oluşturmanın  peşinde olduklarını belirten Varank, Türkiye'nin üretken gençlerinin teknoloji  geliştirmede öncü rol oynayacağını ifade etti.
 
Model fabrika kurulacak
Bakan Varank, Ankara ve Bursa'da olduğu gibi İzmir'de de bir model  fabrika kuracaklarını, konuyla ilgili EBSO ve İzmir Ticaret Odasıyla  çalıştıklarını vurgulayarak, fabrikada hem kesikli hem de sürekli üretime ilişkin  teorik ve pratik eğitimler verileceğini aktardı.
 
Eğiticilerin eğitiminin tamamlandığını söyleyen Varank, "Fabrikanın  tadilatı eylülde bitecek, ekim ayında da model fabrika işletmelerimize hizmet  vermeye başlayacak." dedi.
 
Varank, İzmir'de ayrıca bir Yenilik Merkezi de kurduklarını aktararak,  "Bu merkezde de ürün bazlı yenilikçilik kapasitesini geliştirecek adımlara  odaklanacağız. Teknolojiyi odağına alan start-up'lara ve ürün gamını  çeşitlendirecek firmalara mentörlük desteği vereceğiz. Bu merkezi de inşallah  kasım ayında açacağız. Model Fabrika ve Yenilik Merkezi'nin faaliyete geçmesiyle  Ege Bölgesi sanayicilerinin verimliliği ve rekabet gücü artacak." diye konuştu.
 
Projeleri anlattı
İzmir Kalkınma Ajansının da sanayicinin yanında olduğuna dikkati çeken  Varank, "İzmir’de temel mottomuz çevresel hassasiyetleri gözeten yeşil ve mavi  büyümenin bir arada gerçekleşmesi. Buradan hareketle 25 milyon liralık bütçeyle  sanayide sürdürülebilir üretim tekniklerini yaygınlaştırmak için çağrıya  çıkacağız. Bu konuda sanayicinin bilinç düzeyini artırmak ve yönlendirmek üzere  Bölgesel Sürdürülebilir Üretim Merkezinin kurulmasını planlıyoruz. Ajansımız  fizibilite çalışmasına başladı." dedi.
 
Varank, temiz enerji, TEKNOTEST gibi çalışmaları da sürdürdüklerini  anlatarak, şunları bildirdi:
"Sizlerin en temel önceliği, çalışanlarınızın sağlığını güvence altına  almak olmalı. Yeni normalin kodları güvenli üretim, güvenli ticaret, güvenli  turizm gibi tanımlamalar üzerinden şekillenecek. Buradan hareketle, bakanlık  olarak sanayimiz için kritik bir adım attık. Türk Standartları Enstitüsü ile  birlikte normalleşme sürecinde almanız gereken önlemlere yönelik bir kılavuz  hazırladık. Tedbirleri yerine getiren firmalara 'Kovid- 19 Güvenli Üretim Kalite  Belgesi' vereceğiz. Kılavuzu açıklayalı bir hafta olmasına ve araya bayram tatili  girmesine rağmen şimdiden 45 sanayi kuruluşu bu belgeyi almak için başvurdu. Biz  bu sayının katlanarak artmasını bekliyoruz."
 
İzmir'deki fabrikaların bu belgeye sahip olmasının çok önemli olduğunu  vurgulayan Varank, böylece salgına karşı dayanıklılık ile iç ve dış piyasalarda  üstünlük sağlanacağını aktardı.
 
Varank, normalleşme süreciyle birlikte ekonomik göstergelerin de hızla  toparlanacağını vurgulayarak, "Kaldığımız yerden yolumuza devam edeceğiz." dedi.