Bakan Soylu: Dünyada enerjinin en güvenli geçiş sahası Türkiye'dir

AA |  05 Aralık 2018 Çarşamba - 20:13 | Son Güncelleme : 05 12 2018 - 20:13

Soylu, Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi Konferans Salonu'nda, "Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi Öğrencileriyle Tecrübe Paylaşımı" programına katıldı.


Türkiye'nin iki enerji havzasının çok önemli bir stratejik noktasında  olduğunu belirten Soylu, geçen günlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TürkAkım projesiyle önemli bir adım  attığını söyledi.
 
Erdoğan'ın Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile de SOCAR Star  Rafinerisi'nin açılışını gerçekleştirdiğini hatırlatan Soylu, şunları kaydetti:
 
"Bir taraftan Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı, Türk Akımı, Mavi  Akım, TANAP, bir taraftan en büyük mücadelelerin sürdüğü Irak'ın kuzeyindeki  petrol ve doğal gaz havzasından Avrupa'ya veya dünyaya nakledilecek oradaki  enerji hattının hangi haritanın üzerinden gidip gitmeyeceği mücadelesi. Dünyada  enerjinin en güvenli geçiş sahası Türkiye'dir. Türkiye ortaklığı ve Türkiye'den  geçmesi hem nihai olarak ulaşacağı nokta açısından hem de coğrafyada bulunan komşularımız açısından en güvenilir olanıdır."
 
"PKK, AVRUPA'NIN EN BÜYÜK ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTÜ"
 
Avrupa'nın ortasında bulunan bazı ülkelerin güvenlik yükünün  bulunmadığını belirten Süleyman Soylu, "PKK bizde etnik ve siyasi iddialarla  terör yapıyor ama Avrupa'da organize suç örgütü karakterinde. Ülkelerin  yönetimleriyle çatışmıyor. Türkiye'de faaliyet gösteren bir örgüt kimliğiyle   uluslararası toplumun karşısına çıkıyor ama aslında Avrupa'nın  en büyük  organize suç örgütü." ifadelerini kullandı.
 
İçişleri Bakanı Soylu, PKK'nın Avrupa uyuşturucu ticaretinin yüzde  80'ini elinde bulundurduğunu, insan kaçakçılığı yaptığını, haraç topladığını ve  birçok suç içerecek adımlar attığını belirterek, "Avrupa, belki de  araçsallaştırdığı için PKK ile asla yüzleşmiyor. Oysa Türkiye 40 yıldır terörle  uğraşıyor. Önemli insan ve ekonomik maliyetler ödüyor. Bunun üstüne FETÖ eklendi,  DEAŞ eklendi, aşırı sol terör örgütleriyle mücadelemiz zaten vardı ve hepsinin  üstüne Suriye kaynaklı göç eklendi. Yani Türkiye'nin güvenlik maliyeti zaten  yüksekti, şimdi daha da yükseldi." diye konuştu.
 
"PANİKLEDİKLERİ SORUNLARI BİZİM SADECE BİR ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜMÜZ ÇÖZEBİLECEĞİ SEVİYEDE İŞLER"
 
Buna rağmen Türkiye'nin güzel işler yaptığını, prensiplerinden,  ilkelerinden, merhametinden, vicdanından, hukuk ve demokrasiden ayrılmadan  güvenlik stratejisini ve mücadele yöntemlerini yeniden belirlediğini ifade eden  Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Şehirde hırsız kovalar gibi küresel terörle mücadele etmekten  vazgeçtik. Yılların tecrübe ve birikimini, 21. yüzyılın gerçekleriyle ve esas  itibarıyla içerideki güçlü liderlikle birleştirdik ve güvenlik politikamızı  yeniden belirledik. Kimse burada başarısız olduğumuzu iddia edemez. Eş zamanlı  mücadele ettiğimiz terör örgütlerini, yönettiğimiz göç dalgasını, karada ve  denizde verdiğimiz mücadeleyi dünya üzerinde bu seviyede verebilecek bir başka  ülke tanımıyorum. Dünyanın pek çok ülkesine gittim, yetkilileriyle konuştum.  Adamların paniklediği sorunları bizim sadece bir şube müdürlüğümüzün çözebileceği  seviyede işler.
 
Oysa bugün sizin arkadaşlarınız, 2700-3000 metre rakımda terörist  kovalıyor. Yerin altına doğru 3 katlı mağaralar buluyorlar. İçlerinde terörist,  mühimmat, uyuşturucu, silah yapım malzemeleri, propaganda malzemeleri, bomba  yapım malzemeleri buluyorlar. Bu ne demek biliyor musunuz? Keçilerin bile  çıkmadığı yerleri boş bırakamayız demek. Kimse Türkiye'ye iç siyaset gözlüğüyle  bakıp, günlük siyasi kaygılarla haksızlık etmesin. Ben İçişleri Bakanıyım.  Jandarmamın, polisimin, korucumun, denizdeki sahil güvenlik personelimin emeğine,  alın terine, canına dil uzattırmam. Bu bir sorumluluktur ve bu milletin  evlatları, bir büyük devlet aklıyla, gücüyle, bilgisiyle, birikimiyle bu  sorumluluğun gereğini hakkıyla yerine getirmektedir."
 
"KİMSE BİZİ HAFİFE ALMASIN"
 
"Üsler kurmak, birilerini yerleştirmek, kendine bağlamak,  uydu  devletler veya kantonlar kurmak, içi boş ve  sonuç üretmeyecek hayallerdir."  diyen Süleyman Soylu, şöyle konuştu:
 
"Bu bölgenin selameti,  yerleşik devletlerin istikrarına bağlıdır.  Türkiye'nin tüm terör yapılanmalarına karşı eş zamanlı ve ayrım gözetmeden ortaya  koyduğu mücadelenin temelinde de bu ilke yatmaktadır. Kimse bizi hafife almasın,  isterse Amerika alsın. Barzani'ye orada referandum yaptırdı değil mi?  Kurduracaktı kurdurabildi mi? İran'la ve Irak'la belki de şu süreç içerisinde  ilişkilerimizin en optimum düzeyde olmadığı bir zaman dilimi içerisinde hemen bir  araya geldik. Bu bölgenin de kendi adına bir menfaati var. Bu coğrafyanın bir  menfaati var. El ele verdik, Batı'nın ve Amerika'nın projesini oradan tasfiye  ettik. Ne oldu; dünyanın en büyük güçlerinden birisiydi."

ETİKETLER