Bakan Soylu'dan 'Suriyeli' açıklaması

09 Eylül 2018 Pazar - 12:29 | Son Güncelleme : 09 09 2018 - 15:26

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: 255 bin 300 Suriyeli kardeşimiz 2 yılda geri döndü


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Göç İdaresi Genel  Müdür Vekili Abdullah Ayaz, Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Mehmet  Güllüoğlu, AK Parti İstanbul Milletvekili Alev Dedegil ve eşi Hamidiye Soylu ile  Hatay'ın Yayladağı ilçesindeki YİBO konteyner kentinde yaşayan Suriyeli  Bayırbucak Türkmenlerini ziyaret etti. 
 
Burada Yayladağı Kaymakamı Ömer Faruk Yüce'den çalışmalar hakkında  brifing alan Bakan Soylu, daha sonra konteyner kentin yöneticileriyle basına  kapalı görüşme yaptı.Soylu'nun görüşmesi yaklaşık 1,5 saat sürdü. Görüşme sırasında Soylu'nun eşi Hamidiye Soylu da konteyner kentteki  kütüphanede bulunan çocuklarla buluştu.
 
   Suriyelilerin geri dönüşü
 
Soylu, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada,  Suriye'deki yerlerinden ve yurtlarından edilen Bayırbucak Türkmenleri ile bir  araya geldiğini hatırlattı. Yayladağı'ndaki bu kampta 4 bin 500 Bayırbucuk Türkmeni'nin kaldığını  belirten Soylu, şöyle devam etti:
 "Yaklaşık 7 yıldır buradalar. Bir taraftan Türkmen Dağı'na ve  topraklarına buradan hasretle bakıyorlar. Şu rakamı Türkiye'ye vermek isterim;  255 bin 300 Suriyeli kardeşimiz son iki yılda geri döndü. Demek ki orada eğer  huzur sağlanırsa kendi topraklarının özlemi içerisindeler. Bunun 160 bini Fırat  Kalkanı bölgesinde devletimizin ortaya koymuş olduğu o huzur hattı oluştuğu anda  geri döndü. Demek ki orada eğer huzur sağlanırsa kendi topraklarının özlemi  içerisindeler. Bunun 160 bini Fırat Kalkanı bölgesinde devletimizin ortaya koymuş  olduğu o huzur hattı içerisine oluştuğu anda geri döndü. 60 bini geçen yılın hem  ramazan hem kurban bayramında geri döndü. 53 bini de bu kurban ve ramazan  bayramlarında geri döndü. Gönüllü geri döndü ve orada kaldılar. Elbetteki  Türkiye'de bugün 3 milyon 550 bin Suriyeli kardeşimiz söz konusu, yaşıyor. Bunun  185 bini bugün kamplarda. Biliyorsunuz 220 bini kamplardaydı ve bunun 35 binini  daha kamplardan normal yaşantıya aldık çünkü bu kampların bir bölümü çadır  kamplardı ve artık sürelerini, zamanlarını doldurmuşlardı. Gayet insanı  koşullarda bütün dünyanın da hayranlıkla takip ettiği koşullarda bunu  sağlıyoruz."
 Soylu, istatistiki bilgileri paylaşarak, "2015 yılında Türkiye'den,  batı sınırlarımızdan Yunanistan'a geçen, kaçan düzensiz göçmen sayısı ortalama  günde 6 bin 800'dü. Bugün ise 79 civarında. Aslen dünyaya ait görevlerimizi de  komşularımıza ait görevlerimizi de ve aynı milletten olan insanlara ait  görevlerimizi de aynı ölçüde yerine getiriyoruz." dedi.
 
  İdlib konusunda değerlendirmelerde bulundu
 
Soylu, Suriye'deki iç savaş nedeniyle Türkiye'nin dünya tarihinin en  önemli göç olaylarından birisiyle karşı karşıya kaldığını vurguladı.
Bakan Soylu, şu değerlendirmelerde bulundu: "Bu millet büyük bir başarının altına, tarihi başarının altına imza  atmıştır. Bugün de yine aynı mesele, İdlib ve çevresinde oluşturulmaya  çalışılıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız ve devletimiz bu konudaki tavrını hem  toplantılarda hem dünyaya seslenmelerinde hem de değerlendirmelerinde açık bir  şekilde ortaya koymaktadır. Bizim derdimiz insaniliğimizdir. Bu konudaki  iddiamızı da devam ettiriyoruz. Bundan da vazgeçmeyeceğiz. Oradan saldırılarla  başlayacak bir göç dalgasının sorumluluğu bize ait değildir. Bu da açık ve  nettir. Biz bu insaniliğimizden vazgeçmeyeceğiz. Gerekli tedbirlerimizi de  aldığımızı burada söylemek isteriz ve inanıyoruz ki artık bu dünyayı da  Türkiye'yi de orada yaşayan insanları da zora sokan bu davranış modellerinden  vazgeçilsin isteriz ve umudumuz odur ki son dakikaya kadar değerlendirmemiz odur  ki vazgeçilecektir inşallah."
 
 Dünyada güç göstermek isteyen ülkelerin arenasının mazlum insanların  memleketleri olmaması gerektiğine değinen Soylu, bunun bu kadar açık ve net  olduğuna dikkati çekti.Burada gücün sadece silah ve parayla sağlanabilecek bir hadise  olmadığını aktaran Soylu, şunları ifade etti:
 
 "Gücü, mazluma da veren milletlere de veren Allah'tır, biz buna  inanlardanız. Onun için biz sabırla insani olarak üzerimize düşeni  gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Çok başarılı bir göç yönetimi ortaya koyduk,  okulundan sağlığına kadar, işinden barınmasına kadar. Bunu da devam ettiriyoruz,  Bunu istismar etmeye çalışanlar oldu. Türkiye içerisinde istismar etmek  isteyenler oldu. Biz kurtuluş mücadelesinde, İstiklal Harbi'nde bize hangi  milletlerin kollarındaki bilezikleri satarak gönderdiklerini, bugün  hürriyetimizin bir bölümünü de onlara borçlu olduğumuzu biliyoruz. Biz dününü  unutan bir millet değiliz, nesepsiz, soysuz bir millet de değiliz. Biz soylu ve  asil milletiz, ne dünümüzü unuturuz ne bize yardım edenleri unuturuz ne aynı  cephede birlikte mücadele ettiklerimizin torunlarını unuturuz ne de para, mal,  mülk bize dinimizi, inancımızı, kimliğimizi unutturur. Tarihimizi de unutturmaz."
 
  
 "İşin tiyatrosundalar bunu herkes bilmektedir"
 
  Bakan Soylu, diğer ülkelerin Suriye konusundaki politikalarını  eleştirerek, "Gittiğimiz bütün uluslararası toplantılarda tüm sözde büyük  ülkelerin temsilcilerinin, Suriye meselesi konuşulduğu zaman başları öne eğiktir.  Çünkü, dudaklarından söyledikleriyle yaptıkları arasında büyük bir tenakuz ve  ölçüsüzlük söz konusudur. İşin tiyatrosundalar bunu herkes bilmektedir." dedi. Türkiye'nin sadece kendi topraklarında değil sınırın öteki tarafında  ortaya koyduğu iradenin de açık olduğunu belirten Soylu, şunları kaydetti:
"İnşallah bu süreç, elbetteki arzu ettiğimiz ölçüde neticelenecektir  ve orada huzur ortamı olduğu andan itibaren de nasıl Fırat Kalkanı bölgesinde bir  geri dönüş söz konusu olmuşsa aynı şekilde oradaki yani şu anda verdiğim rakam  253 bin, aynı şekilde oradaki her huzura kavuşan bölgeler gibi geri dönüş söz  konusu olacaktır, Allah yardımcımız olacaktır İnşallah." dedi.
 Soylu, konuşmasının ardından çocuklara hediye dağıttı, Türkmen  ailelerin konteynerlerine misafir olarak bir süre onlarla sohbet etti.
 

ETİKETLER