Bakan Soylu açıkladı! Sokağa çıkma yasağı olacak mı?

AA |  25 Mart 2020 Çarşamba - 12:08 | Son Güncelleme : 25 03 2020 - 14:33

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu canlı yayında açıklamalarda önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu sokağa çıkma yasağı ile ilgili olarak, "Salgının yaygınlaşması ve ortaya koyacağı süreci hep birlikte izliyoruz. Almamız gereken tedbirler var. atacağımız adımlar var. vatandaşlarımız kendi OHAL'ini ilan ederse bu konuda daha üst bir tedbir almaya şimdilik belki de gerek olmayabilir. Ama süreç hızlı yayışı farklı bir noktaya giderse farklı tedbirler alınması gerekebilir." diye konuştu.


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 24 TV'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı, değerlendirmelerde  bulundu.Koronavirüs önlemleri kapsamında 65 yaş üstü vatandaşların sokağa  çıkmasının sınırlandırılmasına ilişkin soru üzerine Soylu, bundan önce de  hareketlenmeyi düşürebilmek için çok önemli tedbirlerin alındığını ve alınmaya  devam ettiğini, bütün bakanlıkların ve kurumların en üst düzeyde alarm halinde  olduğunu söyledi.
 
Tüm kurumların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın koordinasyonunda  hareket ettiğini dile getiren Soylu, "65 yaş kararı da aynı şekilde Sayın  Cumhurbaşkanımızın bizatihi talimatlarıyla gerçekleşmiş, yine Sağlık  Bakanlığımızla Bilim Kuruluyla yapılan değerlendirmeler sonucu oluşmuş bir  karardır." diye konuştu.65 yaş üzeri vatandaşlar için sosyal destek grubu oluşturduklarını  anımsatan Soylu, ihtiyaçları karşılayabilmek için ilgili kurumların iş birliğiyle  örnek bir çalışma sergilendiğini söyledi.
Bakan Soylu, "Şu ana kadar 112, 155 ve 156'ya toplam gelen talep  sayısı 239 bin 984. Bunun 209 bin 437'sine ulaşıldı. Geri kalan yaklaşık 30 bin  olan kısmının da yüzde 90'ı bilgi amaçlı, yani 'şunu nereden temin edebilirim, ne  yapabilirim...' Bunlara da 112'den, 155'ten ve 156'dan sürekli olarak cevap  veriliyor." dedi.Soylu, 65 yaş üstü vatandaşların hastalığı yayan değil, risk grubunda  bulunan kesim olduğunu ifade ederek, meseleyi tahrik etmek, istismar etmek  isteyenler olduğunu belirtti.
 
Bu kapsamda son bir hafta içerisinde sosyal medyada 1748 hesap tespit  ettiklerini, bunların yüzde 65'inin terör örgütlerine müzahir olduğunu dile  getiren Soylu, "Bunlar FETÖ, PKK/KCK, DHKP-C ve buna benzer tüm terör  örgütlerinin aslında enfekte etmeye çalıştığı, sosyal medyada istismar oluşturmak  istediği, vatandaşımızı infiale sürüklemek istediği hesaplar olarak  nitelendiriliyor." ifadelerini kullandı.Soylu, şu ana kadar bu konuda 410 kişinin yakalandığını, adli ve idari  süreçlerinin devam ettiğini bildirdi.
 
"Anayasa Mahkemesi kısıtlayıcı tedbir getiriyor"
 
 Tespit edemeyecekleri hesap olmadığını ifade eden Soylu, "Anayasa  Mahkemesi maalesef bize bu konuda kısıtlayıcı bir tedbir daha getiriyor. Bundan  sonra bu kabiliyetimiz çok fazla olmayacak yayınlandığı andan itibaren, şu ana  kadar yayınlanmadı." diye konuştu. Siber Suçlar Daire Başkanlığının suç unsuru bulduğu andan itibaren  Savcılık marifetiyle bunun üzerine gidebildiğini belirten Soylu, Anayasa  Mahkemesinin kararıyla bu alanın daraltıldığını, kararın yayınlanmasının ardından  toplumu infiale sürükleyebilecek, yalan bir haberi hızlı şekilde engelleme  kabiliyetlerinin kalmayacağını söyledi. Bakan Soylu, Anayasa Mahkemesinin  kararını eleştirerek, bu kararın devleti zaafiyete uğratacağını kaydetti.
 
"211 bin 326 iş yeri kapatıldı"
 
Tedbirler kapsamında iş yerlerinin kapatılmasına ilişkin karara da  değinen Soylu, "211 bin 326 iş yeri kapatıldı şu ana kadar. Yaklaşık bu meseleye  uymayan, genelgeye uymayan 1542 iş yerine idari, 250 iş yerine de adli yaptırım  uygulandı. Bunlarla ilgili çalışmalarımız da aynı şekilde devam etmektedir."  dedi. İş yerlerinin kapalı olmasının hareketlenmeyi bir şekilde düşürdüğünü,  bütün bunları anı anına takip ettiklerini belirten Soylu, "Şehirler arası yolcu  trafiğinde yüzde 83 düşüş söz konusu. Şehir içi trafik yoğunluğunda 15  Büyükşehiri baz aldık. Burada da ortalama yüzde 65 oranında bir şehir içi trafik  yoğunluğunda düşme söz konusu oldu. Bunu da olumlu görüyoruz." diye konuştu. Değerlendirmeye işe gidiş ve dönüş saatlerinin de dahil olduğunu  aktaran soylu, "Toplu taşıma araçlarında yine 15 Büyükşehir bazında bir  değerlendirme ortaya koyuyoruz. Burada da yüzde 65'in üzerinde bir düşüş var.  Bazı illerde yüzde 75, bazı illerde yüzde 80 düşüş söz konusu." ifadelerini  kullandı. Bakan Soylu, bu kapsamda diğer illerde yapılan çalışmaları da anlattı.
 
"Belki de gerek olmayabilir"
 
Sokağa çıkma yasağı ilan edilip edilmeyeceğine yönelik soru üzerine de  Soylu, ellerindeki verilerin vatandaşların tedbirlere en üst düzeyde uyduğunu  gösterdiğini söyledi. Bakan Soylu, "Bir, iki tane daha almamız gereken tedbir var. Bu konuyu  da çalışıyoruz. Bu konuyla ilgili atacağımız adımlar da var. Vatandaşlarımız eğer  Sayın Bakanımızın söylediği gibi kendi olağanüstü halini ilan eder, kendi  sürecini ilan ederse bu konuda daha üst bir tedbir almaya şimdilik, bunu bugün  itibarıyla söylüyorum, belki de gerek olmayabilir. Ama süreç hızlı yayılır, başka  bir noktaya giderse elbette ki farklı tedbirler alınması gerekebilir." dedi.
 
 "Karantinada kimseye ayrıcalık tanımıyoruz"
 
 Soylu, şu ana kadar yurt dışından gelen toplam 15 bin 135 kişinin  karantinaya alındığını, bu kişileri umreden gelenler, yurt dışından gelen Türk  vatandaşları, öğrenciler ve bazı yabancı uyruklu vatandaşların oluşturduğunu  söyledi. Bu kişiler içinde, büyükelçi dahil yurt dışında eğitim gören  kaymakamlar ve kaymakam adaylarının da olduğunu ifade eden Soylu, gözetim altında  olan ve bu konuda sorumluluğunu yerine getirenler ile bu yurtlarda hizmet  verenlere teşekkür etti. Karantina sürecini evinde geçirmesi gerekenlerle ilgili takip yapılıp  yapılmadığına ilişkin soru üzerine ise Soylu, "Eğer tedbirlerden önce ülkeye  gelmiş ama 14 günlük karantina süresine uymuyorsa bunları da yurtlarda karantina  yerlerine alıyoruz. Bu konuda kimseye ayrıcalık tanımıyoruz. Daha önce yurt  dışından gelen bir grupta bir kişinin testi pozitif çıkmıştı. O grubun da  tamamını toplayıp gözetim altına alma talimatına kadar hiçbir ayrıntıyı  kaçırmadan takip ediyoruz." diye konuştu. Bakan Soylu, İran sınırından Türkiye'ye çok sayıda kişinin girdiği  iddialarının sorulması üzerine, "Bende bütün rakamlar var. Biz devlet idare  ediyoruz. Elimizde olan, olmayan her şeyi kamuoyuna boca etmeye yönelik  sorumsuzluk sahibi değiliz. Eğer böyle bir şey olursa, bunu ilk önce  vatandaşımızla paylaşması gereken bizleriz. Son 3,5 yılım kaçak göçle mücadeleyle  geçti. Van, Ağrı, Hatay sınırına ne kadar insan geldiğini açıklamaktan itina  etmedim." ifadelerini kullandı.
 
"Süreci anı anına takip ediyoruz"
 
Süleyman Soylu, sokağa çıkma yasağı olup olmayacağına ilişkin bir  başka soru üzerine, "Bu süreç dinamik bir süreç. Süreci anı anına takip ediyoruz.  Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulu'nun ortaya koyacağı süreçler bizim için önem  taşıyor. Şu ana kadar ortaya koyduğumuz tüm tedbirlere vatandaşımız en üst  düzeyde uyuyor. Bu bizim için oldukça iyi bir nokta. Sokağa çıkma yasağından önce  önereceğimiz tedbirler var, buna çalışıyoruz." cevabını verdi.
 
Maske üreticileriyle yapılan görüşmelere ilişkin, Soylu şunları  kaydetti: "Sağlık Bakanlığımız gelecek süreci öngörerek birtakım tedbirler  almamızı ifade ettiğinde, biz tüm maske üreticilerinin fabrikalarına ilgili  birimlerimizle gittik. Sağlık Bakanlığı ile sözleşme yapmaları gerektiğini  söyledik. Bu sürece uymayan olursa ellerindeki mallara el koyma ve fabrikalarına  el koyma yetkimiz olduğunu değerlendirdik. Şu ana kadar Sağlık Bakanlığımızla 60  üretici sözleşme yaptı. Bu bizim için iyi bir süreç. Sağlık Bakanlığı ile sözleşme yapmayan olursa bu süreci affetmeden  yapabilme kabiliyetine sahibiz. Valilere, bu fabrikaları kimin yönetebileceğini  kafanızda netleştirin, böyle bir şey olursa bu süreci gerçekleştireceğiz  talimatını verdim. Fahiş fiyat ve stoklarla ilgili de çalışmalar yapıyoruz. Şu  ana kadar 66 ayrı ürünle ilgili suç duyurusunda bulunduk. Niteliksiz ürün, fahiş  fiyat ve karaborsacılık yapanların tepesindeyiz."