Bakan Selçuk'tan tatil kitabı açıklaması: 5 milyon öğrenciye ulaştırılacak

24 Haziran 2020 Çarşamba - 11:14 | Son Güncelleme : 24 06 2020 - 14:09

Bakan Ziya Selçuk: İlkokul 1,2,3. sınıf düzeyindeki tatil kitapları 22 bin 700 civarında okulumuzda 5 milyon 230 bin civarındaki öğrencilerimize ulaştırılacak.


Bakan Selçuk, Bakanlığın Başöğretmen Salonu'nda, ilkokul öğrencileri  için hazırlanan "Arkadaş" adlı tatil kitabının tanıtım toplantısına katıldı.
 
Öğrenci, veli ve öğretmenlerin yoğun ilgisi ve tıklanma sayısı  nedeniyle EBA'nın en çok kullanılan eğitim siteleri arasında dünyada üçüncü  sıraya yükseldiğine dikkati çeken Selçuk, sürecin ince ince işlenip  sürdürüldüğünü söyledi.
 
Bakan Selçuk, ilkokul öğrencileri için hazırlanan "Arkadaş" adlı tatil  kitabının da çok özgün olduğunu belirterek, "Bunu ilkokul öğrencilerimizin  tamamına ulaştırma fırsatımız olacak. Yaklaşık 22 bin 700 okulumuzda yer alan 5  milyon 230 bin öğrencimize bu kitap tek tek ulaştırılacak." ifadelerini kullandı.
 
Kitap üzerinden gerçek hayatla müfredat arasındaki ilişkiyi açığa  çıkarmayı hedeflediklerini kaydeden Selçuk, tatil kitabı olarak hazırlanan  "Arkadaş" kitaplarının her yaş grubuna kendi alanından seslendiğini söyledi.
 
Selçuk, birinci sınıf kitabında "oyun" ve "arkadaşlar" olduğunu,  ikinci sınıf tatil kitabında "sosyal yaşam", üçüncü sınıf tatil kitabında "merak"  ve "macera", dördüncü sınıfta ise "iletişim" becerilerinin ağırlıklı olduğunu  kaydetti.
 
Birinci sınıf kitabında çocuklar geometrik şekillerle tanışacak
 
Birinci sınıf tatil kitabında saklambaç oynayan çocukların metinde  saklanan noktalama işaretlerini bulduğunu aktaran Selçuk, kitaplarla ilgili şu  bilgileri verdi:
 
"İp atlayan çocuklar, ritmik saymayı öğreniyor. Sayışmaca yapan  çocuklar, kelimeleri hecelemeyi öğreniyor. İsim-şehir oynayan çocuklar, alfabeyi  tekrar ediyor. Sıcak-soğuk oynayan çocuklar, zıt kavramları öğreniyor. Seksek  oynayarak cümle kuruyorlar. Köşe kapmaca oynayarak geometrik şekillerle  tanışıyorlar."
 
İkinci sınıf tatil kitabında ise insan ilişkilerinin önemi,  yardımlaşma, hediyeleşme, dört işlem, yer-yön kavramları, para hesabı, sorumluluk  duygusu konularının olduğunu ifade eden Selçuk, şunları kaydetti:
 
"Üçüncü sınıf tatil kitabında kahramanımız, bir vişne ağacının altında  oturan bir çocuğumuz. Sadece bir vişne ağacıyla arkadaşlık ederek, o yılın eğitim  programını gözden geçiriyor. Nasıl yapıyor? Doğayı tanıyor, bir ağacın yaşını  hesaplıyor, ağacın gölgesini kullanıyor. Ağacın hasta dalının budandığını  öğreniyor. Budanan dallarla, dökülen yapraklarla resim yapıyor. Ağacın meyvesini  topluyor. Meyveden kek yapıp kekin kütlesini hesaplıyor. Topladığı vişneyi tartıp  kilogram hesabı yapıyor. Topladığı vişneyi dağıtırken göz hakkını öğreniyor. Bir  kısmını satarak para hesabını öğreniyor."
 
Dördüncü sınıf kitabının kahramanı "sakar" ve "komik"
 
Dördüncü sınıf tatil kitabında ise sakar ve komik bir kahramanın yer  aldığını söyleyen Selçuk, "Yazarın hayal gücü ve yönlendirmeleriyle hareket eden  bir çocuğumuz var. Yazmanın gücünü, duygularını ifade etmeyi, bütçe hesaplarını,  yardımlaşmayı, dört işlemin hayattaki karşılığını, okulda çözdükleri problemlerin  gerçek hayatta karşılarına nasıl çıkacağını keşfedecekler." bilgisini verdi.
 
Hazırladıkları kitapların bir hikaye, bir çocuğun hayatı üzerinden bir  sınıf düzeyinin bütünleşik olarak ele alınmasını içerdiğini vurgulayan Selçuk,  konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Bu yaklaşımımız çocukların öykü yoluyla gerçek hayatı tanımaları,  öykü yoluyla değerleri öğrenmeleri öykü kahramanı üzerinden kendi hayatlarını  mukayese imkanı bulmaları gibi birtakım fırsatlar sağlıyor. Her kitabın arkasında  yaşama dair onlarca eğlenceli görev var. Uçurtma uçur, tohum ve çekirdek  kumbarası yap, turşu kurmayı öğren, bir kuş yemliği yap, meşe palamudu yetiştir  gibi. Çocuğun bu görevleri gün gün, hafta hafta yaparak aslında öğretim  programlarına dolaylı bir intikali de söz konusu. Yaz tatilleri aslında boş  zamanmış gibi algılanır fakat biz öyle bakmıyoruz."
 
Kitap tanıtımının ardından Bakan Selçuk, dördüncü sınıf iki öğrenci  ile video konferans yöntemiyle "Arkadaş" kitabı üzerine konuştu.