Bakan Selçuk duyurdu! Yeni istihdam paketi geliyor

16 Ekim 2020 Cuma - 9:25 | Son Güncelleme : 16 10 2020 - 13:04

Corona virüs sonrası vatandaşa ve iş dünyasına yönelik birçok tedbir ve destek paketi açıklayan hükümet yeni bir düzenlemeye daha gidiyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yeni istihdam paketi geleceğini duyurdu. Düzenleme ile birlikte hızlı işe dönüş desteği hayata geçirilecek. İşte detaylar...


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt  Selçuk,  Bakanlıkta düzenlenen sohbet toplantısında basın mensuplarıyla bir  araya gelen Selçuk, Bakanlığın çalışmalarıyla ilgili soruları yanıtladı.
 
  Selçuk, gündemde olan yeni istihdam paketinin içeriğinin sorulması  üzerine, paketi Hazine ve Maliye Bakanlığıyla hazırladıklarını belirterek şunları  kaydetti:  "Tüm ülkeler gibi ülkemiz de salgın nedeniyle zor günler geçirdi,  geçirmeye de devam ediyor. Salgının ekonomiler üzerindeki olumsuz etkilerini en  aza indirmek için başından beri önemli kararları hayata geçirdik. Sayın  Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı bu adımlardan  biriydi. Milyonlarca vatandaşımız bu paketin sağladığı imkanlardan yararlandı.  Şimdi salgının başka bir aşamasındayız. Bu aşamada da atmamız gereken adımlar  var. Bu kapsamda istihdamın devamlılığını sağlayacak ve artıracak uygulamaları  hayata geçirmeyi sürdüreceğiz. Yeni istihdam paketiyle de bunu hedefliyoruz."
 
  "6 aydan sonra kronik işsize dönüşülüyor"
 
  Pakette hızlı işe dönüş desteği ve esnek çalışma gibi uygulamaların  olduğu bilgisini veren Selçuk,  işsizlik ödeneği alanların yeniden istihdama  katılımını teşvik etmek için hızlı işe dönüş desteğini hayata geçireceklerini  kaydetti. İşsizlik ödeneği alanların 6 aydan sonra iş aramaktan vazgeçtiğine ve  kronik işsize dönüştüğüne dikkati çeken Selçuk, "Hızlı işe dönüş desteğiyle  işsizlik ödeneği alırken 3 ay içerisinde istihdama katılanların sigorta  primlerini işsiz kaldıkları süre kadar devlet olarak karşılayacağız. Böylece  işsizlik ödeneğinden yararlandırılan kişilerin işsiz kaldıkları süre azaltılacak  ve iş gücüne daha çabuk geri dönmeleri teşvik edilecek." dedi.
 
  "Esnek çalışma modellerine ihtiyaç var"
 
Bakan Selçuk, Türkiye'de esnek çalışma modellerinin Avrupa ülkelerine  kıyasla çok düşük seviyelerde olduğunu belirterek istihdamı artıracak istihdam  modellerini hayata geçirmek istediklerini söyledi.  Türkiye'nin bu modellere ihtiyacı olduğunu dile getiren Selçuk, şu  bilgileri paylaştı:
 "Yarı zamanlı ve esnek çalışma düzenlemesiyle 25 yaş altı ve 50 yaş  üstündeki kişilerin istihdama daha kolay katılımını hedefliyoruz. Bu kapsamda  belirli süreli iş sözleşmesi en fazla 2 yıl olmak üzere imzalanabilecek. 2 yıl  dolduğunda işverenler bu sözleşmeyi aynı işçiyle tekrarlayamayacak."
 
SGK VE EMEKLİ MAAŞLARI
 
Corona virüs salgını sürecinde tüm ödemelerin aksatılmadan yapıldığını söyleyen Selçuk, SGK'nın açık verdiği iddiaları ile emekli maaşları üzerinden yapılan eleştiriler için de konuştu. Selçuk, "Salgın döneminde primleri öteledik, yoğun bakım tedavilerinin ödemelerini artırdık. Corona virüs masraflarının tamamını SGK üstlendi. İlaç ödemeleri ve süt ödemeleri çok muntazam yapıldı, mali ve sosyal hizmetlerde hiçbir aksama olmadan salgın sürecini atlattık. Açıklamalar çok acımasız ve manipülatif." dedi.
 
KISA ÇALIŞMA UZUYOR
 
Öte yandan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, halen bir milyon çalışanın ücretini aldığını kısa çalışma ücreti uygulamasını uzatacakları sinyalini verdi. Selçuk, “Kısa çalışmayı ihtiyaca göre değerlendirip, uzatıyoruz” dedi. Kısa çalışma uygulaması ekim ayı sonu itibariyle yeni bir karar alınmazsa sona eriyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk dün de konfederasyon başkanlarının katılımıyla Ortak Paylaşım Forumunda konuştu.Selçuk yaptığı konuşmada yeni çalışma modellerine dikkat çekti. Salgın sürecinin dijital dönüşüm sürecini hızlandırdığını ifade eden Selçuk, “Hepimiz video konferanslara alıştık. Uzaktan çalışmaya alışıldı. Salgın bize çalışma modellerinin de değişmesi gerektiğini gösterdi. Bizim mevzuat alt yapımız buna uyumlu. Esnek çalışmanın daha farklı modellerini de adapte etmeye çalışıyoruz.” diye konuştu. Selçuk, “Yeni normal, eski normalden farklı olacak” dedi.
 
ÇALIŞMAK İSTEYEN KADIN ÇALIŞSIN
 
Kamuda karar alma mekanizmalarında daha çok kadının yer aldığını kaydeden Zehra Zümrüt Selçuk, konfederasyonlarda da daha çok kadının yer almasını istediklerini belirtti. Selçuk çalışmak isteyen kadınların çalışmasının da önemli olduğunu kaydederken, “Çalışmayı tercih eden kadınlar çalışsın. Bütün kadınlar çalışmalı da doğru bir yaklaşım değil” ifadelerini kullandı.