Bakan Selçuk'tan memurlar için zam açıklaması

AA |  01 Ağustos 2019 Perşembe - 14:34 | Son Güncelleme : 01 08 2019 - 14:51

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Talepleri ve imkanları bir arada, bütüncül bir bakışla değerlendirerek makul bir sonucu beraberce tesis edeceğiz inşallah." dedi.


3 milyon 200 bin memur ile 2 milyona yakın memur emeklisinin 2020 ve  2021 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 5. Dönem Toplu  Sözleşmesi'nin görüşmeleri başladı.
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk  başkanlığında, Bakanlığın Reşat Moralı Salonunda yapılan toplantıya, Kamu İşveren  Heyeti temsilcileri ile Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Türkiye Kamu-Sen  Genel Başkanı Önder Kahveci, KESK Genel Sekreteri Ramazan Gürbüz ve hizmet  kollarında yetkili sendikaların temsilcileri katıldı.
 
Bakan Selçuk, açılış konuşmasında, sendika temsilcilerine hitaben "Her  zaman olduğu gibi Türkiye için el ele vereceğimize güveniyorum" diyerek, "Bunun  için, talepleri ve imkanları bir arada, bütüncül bir bakışla değerlendirerek  makul bir sonucu beraberce tesis edeceğiz inşallah." ifadelerini kullandı.
 
Konfederasyonların talepleri
 
Toplu sözleşme masasında 11 hizmet kolunun tamamıyla yetkili  konfederasyon olan Memur-Sen, taban aylığa seyyanen 200 lira, ilk yıl yüzde 8 7,  ikinci yıl yüzde 6 6 zam ve birinci yıl yüzde 3, ikinci yıl yüzde 2 refah payı  talebinde bulunmuştu.
 
Türkiye Kamu-Sen ise taban aylığa seyyanen 600 lira, ilk yıl yüzde 10  10, ikinci yıl yüzde 8 8 zam ve her iki yıl için yüzde 3 refah payının yanında,  memurlara da bayram ikramiyesi ödenmesini talep etmişti.
 
Pazarlık masasının diğer üyesi KESK, 2020 için toplam yüzde 38 artış,  2021 yılı için de 2020 enflasyonu, artı 3 puan refah payı istemişti.
 
  
 

ETİKETLER