Bakan Selçuk açıkladı: 300 bin kişiyi yerleştirdik!

AA |  10 Nisan 2019 Çarşamba - 10:52 | Son Güncelleme : 10 04 2019 - 11:51

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ocak ayından bugüne yaklaşık 300 bin kişiyi İŞKUR aracılığıyla özel sektörde işe yerleştirdiklerini belirterek, "Bu sayının ne mutlu ki 3'te 1'i kadınlarımız, yine 3'te 1'i de gençlerimiz." dedi.


Selçuk, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikasının (MESS) 47. Olağan  Genel Kurulunda, ülkeye her alanda ciddi katkıları olan Sakıp Sabancı'yı ölümünün  15. yıl dönümünde rahmetle ve minnetle andığını söyledi.
 
Hükümetler ve bakanlık olarak son 17 yılda, işveren ve işçi  sendikalarıyla sosyal diyaloğu güçlendirmeye her zaman öncelik verdiklerini,  otomotiv, beyaz eşya, demir-çelik dökümü başta olmak üzere metal sanayisinde  üretim ve istihdamın artırılmasını her zaman desteklediklerini vurgulayan Selçuk,  60 yıllık birikimiyle MESS'i sanayi sektöründeki başarılarıyla özellikle  sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin taşıyıcı gücü olarak gördüklerini kaydetti.
 
Türkiye'ye karşı gerçekleştirilmek istenen antidemokratik girişimlere,  15 Temmuz'la birlikte başlayan ekonomik manipülasyonlara rağmen 2002'den bu yana  yıllık ortalama yüzde 5,6 oranında bir büyümeye ulaşıldığını dile getiren Selçuk,  "Aynı dönemde 15 milyar dolar olan metal sanayisinin doğrudan veya ara mal  üretimi yoluyla yer aldığı ihracat büyüklüğünü 2018'de 81,4 milyar dolar  seviyesine yükselttik. Yine 2002'de 20 bin olan metal sektöründeki iş yeri  sayımız 78 bine, çalışan sayımız ise 225 binden 1 milyonu aşkın bir seviyeye  yükseldi. Bu rakamlar ülkemizin sanayi sektöründeki potansiyelini ortaya koyması  bakımından son derece önemlidir." diye konuştu.
 
"İstihdam teşviklerini sürdüreceğiz"
 
Bakan Selçuk, Türkiye'nin sahip olduğu demokrasi tecrübesiyle önemli  bir seçimi daha geride bıraktığını belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın ifadesiyle önümüzdeki 4,5 yılda üretime ve istihdamı artırmaya  odaklanılması gerektiğini vurguladı.
 
Bakanlık olarak, istihdam teşviklerini sürdüreceklerini belirten  Selçuk, ekonomik kazanımları toplumun tüm kesimlerine yansıtmaya devam  edeceklerini, küresel hedeflere ulaşmak için uygulamaya koyulan pek çok reformla,  teşviklerle iş dünyasına katkıda bulunarak, iş insanlarının finansmana erişimini  kolaylaştırdıklarını aktardı.
 
KOBİ'lere sektör kısıtı olmaksızın 25 milyar lira kredi hacmi sunarak,  değer üreten, yerli ve milli üretimde atılım yapan bir Türkiye için  çalıştıklarını, aynı zamanda hayata geçirilen reformların sonucunun uluslararası  göstergelere de yansıdığının görüldüğünü vurgulayan Selçuk, Dünya Bankası'nın her  yıl yayımladığı İş Yapma Kolaylığı endeksine göre, Türkiye'nin geçen yıl  iş  yapma kolaylığında 190 ülkede 43. sıraya kadar yükseldiğini, bu iyileşmenin son  15 senenin rekoru olduğunu söyledi.
 
Selçuk, başta Avrupa Birliği olmak üzere dünyadaki birçok ülke  2007'deki küresel krizin yıkıcı etkileri ile istihdam kayıpları yaşarken,  Türkiye'nin yaklaşık 8,5 milyon kişiye ilave istihdam sağlayarak AB ülkeleri  arasında ilk sırada yer almayı başardığına işaret etti.
 
Nisan sonuna kadar sağlanacak her ilave istihdam için 3 ay boyunca  prim ve vergilerin yanı sıra ücretin de devlet tarafından karşılandığını  anımsatan Selçuk, bu yeni teşvikle devletin, vatandaşların iş bulabilme imkanını  arttırmak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadığını kaydetti.
 
Selçuk, 2020 sonuna kadar mevcut çalışanlara ilaveten işe alınan her  bir sigortalının, asgari ücret düzeyinde tüm prim ve vergilerini 12 ila 18 ay  boyunca karşılaşacağını belirterek, 2016'da başlatılan ve 9 ay olarak uygulanan  asgari ücret desteğini de bu yıl 12 aya çıkardıklarını dile getirdi.
 
"Daha fazla haneye iş imkanı sağlayacağız"
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İŞKUR'un   düzenli olarak İşgücü Piyasası Araştırmaları yaptığını belirterek, bu  araştırmadan elde edilen bulgular ışığında, ihtiyaç doğrultusunda istihdam  politikalarına yön verdiklerini anlattı.
 
Bu araştırmalar neticesinde, nitelikli işgücünü artırmak için Mesleki  Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Projesi'nin (MEGİP) gerçekleştirildiğini  dile getiren Selçuk, proje kapsamında kursiyerlerin 8 ay boyunca ücretlerini ve  primlerini karşılamaya devam ettiklerini kaydetti.
 
Selçuk, dezavantajlı grupların istihdama katılımını artırmak adına  işsizlik ödeneği alanların, kadınların, gençlerin ve engellilerin, nitelikli  işgücünü artırmak adına da mesleki yeterlilik belgelilerin ve işbaşı eğitimini  bitirenlerin istihdamında çok daha fazla sigorta prim indirimi olduğunu söyledi.
 
Son 7 yılda tüm teşviklerden yararlanan işletme ve çalışan sayısının  gün geçtikçe arttığını belirten Selçuk, şöyle konuştu:
 
"Bakanlık olarak, yeni teşvikimizle beraber 18 ayrı teşvik ve destek  uygulamamızla 1,7 milyona yakın işverenimiz, 11 milyondan fazla sigortalımıza  hali hazırda destek veriyoruz. Prim teşviklerini hayata geçirdiğimiz 2004'ten bu  yana da işverenlerimize yaklaşık 150 milyar lira destek sağladık. Ocak ayından  bugüne yaklaşık 300 bin kişiyi İŞKUR aracılığıyla özel sektörde işe yerleştirdik.  Bu sayının ne mutlu ki 3'te 1'i kadınlarımız, yine 3'te 1'i de gençlerimiz.  Bakanlık olarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde devam ettiğimiz İstihdam  Seferberliğimiz kapsamında tüm hizmet, teşvik ve desteklerimizle işverenlerimizin  ve çalışanlarımızın yanınızdayız. 2019 İstihdam Seferberliğimiz kapsamında şu ana  kadar görülmemiş bir istihdam teşvik paketi sunduk. Her birinizden bu  teşviklerden yararlanmanızı diliyoruz. Biz istiyoruz ki sizler büyüdükçe Türkiye  büyüyecek, işler büyüyecek ve biz daha fazla çalışana ekmek kapısı olmaya devam  edeceğiz. Daha fazla haneye inşallah iş imkanı sağlayacağız. Yeter ki sizler  üretim ve istihdamda, girişimcilikte ülkemizin kalkınması, milletimizin refahının  artırılması için çalışmaya, üretmeye devam edin. Bizler de sizlere destek  olalım."
 
Selçuk, MESS'in yeni yönetimi ve başkanıyla beraber yine uyumlu  çalışmaya devam edeceklerine inandığını belirterek, sözlerini, "Sizlerden bu  demokratik ortamda ilave istihdam sözünüzü de tekrar hatırlatmak isterim." diye  tamamladı.