Bakan Selçuk: 1 milyon 300 bine yakın işe yerleştirme gerçekleştirdik

AA |  08 Kasım 2019 Cuma - 14:53 | Son Güncelleme : 08 11 2019 - 14:53

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Bu yılın ekim sonu itibarıyla 1 milyon 300 bine yakın özel sektörde işe yerleştirme gerçekleştirdik. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 30'luk artışa karşılık geliyor." dedi.


 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt  Selçuk, İŞKUR'un bir otelde düzenlenen 10. Olağan Genel  Kurulunda, hükümet olarak önemli icraatlarından birinin 2003'te Türkiye İş ve  İşçi Bulma Kurumunu, Türkiye İş Kurumuna dönüştürmek olduğunu vurguladı.
 
İŞKUR'un kurumsal kapasitesini daha da artırmak ve dinamizmini  yükselterek, kurumsal yapısını daha da vizyoner hale getirmenin önemli hedefleri  arasında yer aldığını belirten Selçuk, şu bilgileri verdi:  "2002'de, İŞKUR aracılığıyla özel sektörde işe yerleştirme sayısı,  sadece 25 bin kişiydi. 2017'de bu sayıyı ilk defa 1 milyonun üzerine çıkardık. Bu  yılın ekim sonu itibarıyla da 1 milyon 300 bine yakın özel sektörde işe  yerleştirme gerçekleştirdik. Bu geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde  30'luk artışa karşılık geliyor. Özel hedef gruplarına yönelik işe yerleştirme  hizmetlerimizde, 2002'de özel sektörde İŞKUR aracılığıyla işe yerleşen genç  sayısı sadece 4 bin 100'dü. Bu sayıyı 2018'de 430 bine çıkardık. Bu yılın  ocak-ekim döneminde 430 bini aşkın genci özel sektörde işe yerleştirdik. 2002'de  özel sektörde işe yerleştirilen kadın sayısı 4 bin 500 civarıydı. Bu yılın 10  ayında 418 bin kadını özel sektörde işe yerleştirdik."
 
İŞKUR'un hem hizmetlerini hem de kurumsal kapasitesini geliştirme  adına toplam 4 bin 765 iş ve meslek danışmanıyla hizmet verdiklerini belirten  Selçuk, kurumun 2 bin 720 hizmet noktasıyla vatandaşa ulaştığını söyledi.
 
"İstihdam için güçlü işverenlere ihtiyacımız var"
 
İşverenlerden, "milli ruh"un gereği olarak istihdama daha güçlü katkı  sunmalarını özellikle beklediğini ifade eden Selçuk, istihdama yönelik  sağladıkları desteklerin bazı çevrelerce sık sık eleştirildiğini anımsattı. İşsizlik Sigortası Fonu'nun işveren lehine kullanıldığının iddia  edildiğine dikkati çeken Selçuk, şunları kaydetti: "İşsizlik Fonu, yapısı gereği devletin, işçinin ve işverenin ortak  fonudur. Milletimizin refahı, ülkemizin büyümesi için istihdamın desteklenmesine  yönelik faydaları olan bir fondur. İşsizlik sigorta fonuna dair bütün kararlar,  işçi, işveren ve devlet temsilcilerinden oluşan İŞKUR Yönetim Kurulu tarafından  alınır. İstihdam teşviklerimizin ön şartı, istihdamı korumak ve artırmak olarak  belirlenmiştir. İstihdam meselesi, işçi ve işverenden bağımsız bir mevzu  değildir. İşsiz kalma riskiyle karşı karşıya olan vatandaşlarımızın korunması,  istihdamda kalmalarının desteklenmesi, daha ekonomik ve rasyonel bir tutumdur.  Gelişmiş ülkelerdeki uygulamalar da bu yöndedir. İstihdam için güçlü işverenlere,  istihdamda korunan nitelikli işgücüne ihtiyacımız var. Bunun için de elimizden  gelen desteği sonuna kadar sunmaya hazır olduğumuzu bir kez daha belirtmek  isterim."
 
Aktif işgücü programlarından yarım milyon kişi yararlandı
 
Bakan Selçuk, 11. Kalkınma Planı'nda verimli üretim için nitelikli  işgücünün yetiştirilmesine önemli bir yer ayırdıklarını anımsatarak, şunları  söyledi: "Bu hedefe karşılık olarak her bir alanda gerekli tedbirleri  geliştirmekteyiz. Aktif ve pasif iş gücü programlarımız var. Sadece mesleki  eğitim kursu olarak uyguladığımız aktif iş gücü programlarımızdan yararlananların  sayısı, yarım milyonu aşmış durumda. Dolayısıyla İŞKUR olarak programlarımızla,  mesleki yeterlilik kurumlarımızla ve tüm çalışma hayatına dair sosyal diyalog  partnerlerimizle istihdamı arttırmaya ve daha nitelikli iş gücünü sağlamaya  çalışıyoruz."