Bakan Pekcan ve Bakan Varank'tan Japonya'ya çıkarma

AA |  06 Haziran 2019 Perşembe - 11:19 | Son Güncelleme : 06 06 2019 - 11:19

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Japonya'nın Tsukuba şehrinde düzenlenecek G20 Ticaret ve Dijital Ekonomi Bakanları Toplantısı'na katılacak


Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank,  8-9 Haziran tarihlerinde Japonya'da  düzenlenecek G20 Ticaret ve Dijital Ekonomi Bakanları Toplantısı'na iştirak  edecek.
 
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Ticaret ve Dijital Ekonomi  Bakanları Ortak Oturumu'nda, B20'nin G20 ülkeleri hükümetlerine sunduğu politika  tavsiyeleri ile "Ticaret ve Dijital Ekonomi Arasındaki Bağlantı" başlığı üzerinde  tartışmalar gerçekleştirilecek.
 
Bakan Pekcan'ın katılacağı G20 Ticaret Bakanları Toplantısı'nda,  "Uluslararası Ticaretteki Güncel Gelişmeler Üzerine G20 Diyaloğu",  "Sürdürülebilir ve Kapsayıcı Büyümeye Katkı Sağlayacak Ticaret ve Yatırımın  Desteklenmesi", "Piyasa Temelli Yatırım Kararlarını Destekleyici Güçlü Bir İş  Ortamının Yaratılması" ve "Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Reformu, İkili ve Bölgesel  Ticaret Anlaşmalarındaki Son Gelişmeler" konuları masaya yatırılacak.
 
Japonya'yla ikili görüşmeler,  Kanada ile iş birliği anlaşması
 
Panellerin yanı sıra ikili görüşmeler de toplantının önemli gündem  maddeleri arasında yer alıyor. Bu çerçevede, Pekcan'ın Kanada Uluslararası  Ticaretin Çeşitlendirilmesi Bakanı Jim Carr ile ikili bir görüşme yapması ve  görüşmede "Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Ortak Komitesi" Kurucu Anlaşması'nın  imzalanması planlanıyor.
 
Bakanlar Pekcan ve Varank'ın Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı  Hiroshige Seko ile ikili bir görüşme yapması öngörülüyor.
 
Varank'ın ayrıca Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ile  de görüşmesi bekleniyor.
 
Dijital zirve
 
Öte yandan Bakan Varank'ın katıldığı Dijital Ekonomiden Sorumlu  Bakanlar Toplantısı'nda "Bilginin ve Verinin Güvenli Akışı", "Yönetişim  İnovasyonu", "İnsan Merkezli Yapay Zeka", "Dijitalleşme Bağlamında BM Kalkınma  Hedefleri ve Kapsayıcılık", "Dijital Güvenlik" konuları ele alınacak.
 
Toplantı sonunda kabul edilecek deklarasyon ile G-20 bakanları, üye  ülkelere politika tavsiyelerini ve vizyonlarını sunacak. Varank, toplantıda  Türkiye'nin dijital atılımlarını, bu alandaki politika ve desteklerle geleceğe  dönük projelerini anlatacak.
 
Ayrıca Varank'ın Japonya'nın bilim ve araştırma üslerinden olan  Tsukuba'da önemli saha ziyaretleri ve ikili görüşmeler yapması bekleniyor.
 
G20 liderleri 28 Haziran'da Osaka'da buluşacak
 
Dünyanın 20 büyük ekonomisinin liderleri ve bakanları 28-29  Haziran'da, Japonya’nın Osaka kentinde toplanacak.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iştirak etmesinin beklendiği G20  zirvesinde uluslararası toplumun karşı karşıya kaldığı meselelerin çözümüne  yönelik görüşler masaya yatırılacak.
 
Geçen yıl Arjantin'de gerçekleşen G20 zirvesine ABD ile Çin arasındaki  ticaret savaşları, Rusya ile Ukrayna krizi ve gazeteci Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti damgasını vurmuştu.

ETİKETLER