Bakan Pekcan açıkladı! Martta rekor kırıldı

AA |  04 Nisan 2019 Perşembe - 10:51 | Son Güncelleme : 04 04 2019 - 12:38

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "GTS'ye göre ihracat martta yüzde 0,5 artışla 16,33 milyar dolar oldu" dedi.


Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Genel Ticaret Sistemi'ne  (GTS) göre martta ihracatın yüzde 0,5 artışla 16 milyar 334 milyon dolar  olduğunu, bu yılın ilk çeyreğinde de Türkiye tarihinin en yüksek ihracat rakamı  olan 44 milyar 567 milyon doların yakalandığını bildirdi. 
 
Bakan Pekcan, Ticaret Bakanlığı Konferans Salonu'nda düzenlediği basın  toplantısında, mart ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı.
 
 GTS'ye göre martta ihracatın yüzde 0,5 artışla 16 milyar 334 milyon  dolar olduğunu belirten Pekcan, bu rakamın mart ayı ihracat rekoru olduğunu  söyledi. Pekcan, Özel Ticaret Sistemi'ne göre de ihracatın 15 milyar 488 milyon  dolar olduğunu bildirdi.
 
İthalatın ise mart ayında yüzde 17,81 azalarak 18 milyar 299 milyon  dolara gerilediğine dikkati çeken Pekcan, şunları kaydetti:
 
"Bu senenin ilk 3 ayında ihracatımız yüzde 3,34 artmış, ithalatımız  yüzde 21,46 azalmıştır. 2019'un ilk çeyreğinde, tarihimizin en yüksek ihracat  rakamı olan 44 milyar 567 milyon doları yakalamış bulunuyoruz. Burada çok önemli  bir gösterge olan ihracatın ithalatı karşılama oranı da dış finansman  ihtiyacımızı azaltmaktadır. 2018 yılının mart ayında ihracatın ithalatı karşılama  oranı yüzde 73 iken Mart 2019'da bu rakam yüzde 89,3. Geçen yılın ilk 3 ayında  ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 67,1, bu yılın ilk 3 ayında bu rakam  yüzde 88,2 oldu. Geçen sene martta 6 milyar dolar olan dış ticaret açığımız bu  yıl aynı ayda 1 milyar 966 milyon dolar olup, sadece martta dış finansman  ihtiyacımız 4 milyar dolar aşağı yönlü geldi. İlk çeyrekte ihracatın ithalatı  karşılama oranı ve dış ticaret açığımız 15,2 milyar dolar gerileyerek, bu rakam  kadar dış finansman ihtiyacımız azalmıştır. Bu, ihracat ailesinin büyük bir  başarısıdır."
 
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye'nin dış  ticaretinin ülke için büyük bir değer olması amacıyla devamlı çalıştıklarını  belirterek, "2019 yılı bizim icraat yılımız olacaktır." dedi. 
 
Pekcan, Bakanlıkta, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail  Gülle ile gerçekleştirdiği basın toplantısında, mart ayı dış ticaret rakamlarını  açıkladı.
 
Seçim sonrası Türkiye gündeminin ekonomiye odaklandığına işaret eden  Pekcan, ekonominin her alanında önemli adımlara imza atmak üzere gayret  gösterdiklerini söyledi.
 
Pekcan, bakanlık olarak aylık verileri gün gün, saat saat takip  ettiklerini ve değerlendirdiklerini vurgulayarak, "Politikalarımız,  stratejilerimiz ve müdahalelerimizle Türkiye'nin dış ticaretinin ülke için büyük  bir değer olması amacıyla devamlı çalışıyoruz." diye konuştu.
 
Dış ticaretin küresel ekonomiden etkilendiği kadar küresel ekonomiyi  de etkileyen bir unsur olduğuna dikkati çeken Pekcan, şöyle devam etti:
 
"Küresel ticaretin küresel ekonomiye oranı azalıyor. Korumacılık  önlemleri artarak devam ediyor. Maalesef son bir ayda, küresel ekonomide  belirsizlik olarak saydığımız hiçbir faktörde olumlu bir gelişme yaşanmadı.  ABD-Çin ticaret uyuşmazlığı, yavaşlayan Avrupa ekonomisi ve Brexit belirsizliği  küresel ticareti olumsuz etkilemeye devam ediyor. Kısacası, küresel ekonomideki  rüzgarlar hız kesti, ihracatçı ülkelerin yelkenlerini artık eskisi gibi  şişirmiyor ama biz yolumuza hızla devam etmek zorundayız ve ediyoruz."
 
 "Dış ticaretin milli gelire oranında rekor"
 
Pekcan, Türkiye'nin dış ticaretinin milli gelire oranında geçen ay bir  rekor yakalanacağını öngördüklerini ve martta dış ticaretin milli gelire oranının  yüzde 50'yi bulduğunu bildirdi.
 
Geçen yılın son çeyreğindeki büyüme rakamlarına göre net ihracatın  büyümeye 9,7 puan katkı sağladığına işaret eden Pekcan, küresel ekonomideki tüm  olumsuz gelişmelere rağmen Türkiye ekonomisinin 2018'de yüzde 2,6 büyüdüğünü  hatırlattı.
 
Pekcan, net ihracatın Türkiye ekonomisine geçen yılki katkısının yüzde  4,2 olduğunu belirterek, "Bu rakamlar da gösteriyor ki ihracat, Türk ekonomisinin  en önemli güç kaynaklarından biri hale gelmiştir." ifadesini kullandı.
 
AB'nin ihracattaki payı yüzde 48,9 oldu
 
 Pekcan, bazı hedef pazarlara yönelik ihracat rakamlarını da  paylaşarak, martta en fazla ihracat yapılan ilk iki ülkenin Almanya ve İngiltere  olduğunu, martta toplam ihracat içinde Avrupa Birliği'ne ihracatın payının yüzde  48,9 olarak kaydedildiğini söyledi.
 
Küresel ekonomideki göstergeler ne olursa olsun bu yıla yönelik  stratejilerini birer birer uygulamaya başladıklarını vurgulayan Pekcan, şunları  kaydetti:
 
"Tarihe baktığımızda İpek Yolu'nu, Baharat Yolu'nu, coğrafi keşifleri  görürüz. Güçlü ekonomilerin temelinde ihracat olduğunu görüyoruz. Türkiye'nin  önümüzdeki yıllarda yüksek gelirli ülkeler ligine yükselebilmesi için küresel  piyasalarda başarılı olmak zorundayız. Biz de Ticaret Bakanlığı olarak  stratejilerimizi ve politikalarımızı bu doğrultuda geliştiriyoruz."
 
Pekcan, Türkiye'nin mevzuatını sadeleştirmesi ve yeni ticari  pazarlardaki yoğun çalışmalarda başarılı olması gerektiğini belirterek, "Ticaret  Bakanlığı olarak bu alanlara odaklandık. 2019 yılı bizim icraat yılımız  olacaktır." dedi.
 
  
 
 

ETİKETLER