Bakan Pakdemirli'den hibe açıklaması

AA |  17 Ağustos 2018 Cuma - 11:20 | Son Güncelleme : 17 08 2018 - 11:43

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) aracılığıyla bin 274 projeye 245 milyon lira hibe desteği sağlanacağını bildirdi.


AA muhabirine açıklamalarda bulunan Pakdemirli, Avrupa Birliği (AB)  Katılım Öncesi Yardım Aracı-Kırsal Kalkınma Programı (IPARD)-II kapsamında  sektörü desteklediklerini belirterek, TKDK aracılığıyla bin 274 projenin  onaylandığını, işletmelere 245 milyon lira hibe desteği sağlanması kararı  alındığını ifade etti.
 
IPARD-II kapsamında 21 Aralık 2017 tarihinde 3. başvuru çağrısı  yapılan ilk gruptaki projelerin Proje Değerlendirme ve Seçim Komisyonu tarafından  değerlendirildiğini aktaran Pakdemirli, programın, "Çiftlik Faaliyetlerinin  Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Tedbiri" kapsamında 7 alt sektörü içerdiğini  dile getirdi.
 
Pakdemirli, bu sektörler arasında, süs bitkileri, tıbbi ve aromatik  bitkiler, mantar, fide ve fidan üretim tesisleri, arıcılık ve arı ürünleri üretim  tesisleri, zanaatkarlık ve yöresel ürün işletmeleri, kırsal turizm ve rekreasyon  faaliyetleri, kültür balıkçılığı, makine parkları, yenilenebilir enerji tesisleri  yatırımları gibi birçok sektörün yer aldığını belirterek, Bakanlık olarak  2011'den bu yana AB kırsal kalkınma hibelerini 42 ilde yatırımcılarla  buluşturduklarını söyledi.
 
Tarım sektörüne 3,6 milyar lira hibe
 
Bugüne kadar 12 bin 377 projeye 3,6 milyar lira hibe desteği  sağladıklarını aktaran Pakdemirli, "Bu hibeler sayesinde kırsalda 9 milyar  liralık yatırım yapıldı. Böylece 60 bin yeni istihdam oluşturduk. Daha çok  projenin desteklenmesi hedefi çerçevesinde 3. çağrıda TKDK'ye sunulan projelerin  tamamını destekleme kapsamına almayı planlıyoruz." ifadelerini kullandı.
 
Pakdemirli, bakanlık olarak kırsalda yatırımların artması ve  istihdamın güçlendirilmesi için projeleri desteklemeye ve Türkiye'nin büyümesine  katkı sunmaya devam edeceklerini belirtti.
 
TKDK'nin internet sayfasında (www.tkdk.gov.tr) kamuoyuyla paylaşılan  projeler, yatırımcıların TKDK il koordinatörlüklerinde hibe sözleşmesini  imzalamasıyla uygulamaya konulacak.

ETİKETLER