Bakan Kurum'dan Muğla'daki otel inşaatıyla ilgili açıklama

AA |  20 Ağustos 2019 Salı - 15:26 | Son Güncelleme : 20 08 2019 - 18:13

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kıyı ve koylardaki yapılaşmayla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, "Bin 611 konut ve 4 otelin inşaatı durduruldu" dedi.


Muğla'nın Bodrum ilçesinde, Sahil Güvenlik Komutanlığına ait tekneyle  kıyı ve koylardaki kaçak yapılaşmaya ilişkin denetimlere katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gökçebel,  Gündoğan ve Torba mevkisi kıyı şeridinde imara aykırı olduğu tespit edilen  inşaatlara ilişkin yetkililerden bilgi aldı.  Kurum, ayrıca Güllük Körfezi'ndeki balık çiftlikleri ile Yalıkavak  Marina'da yürütülen dip temizliği çalışmalarını inceledi.
Denetimlerin ardından Yalıkavak Marina'da gazetecilere açıklamada  bulunan Kurum, konuşmasına İzmir ve Muğla'da çıkan yangınlar sebebiyle zarar  gören vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileterek başladı.Kurum, trafik kazasında hayatını kaybeden Kültür ve Turizm Bakan  Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Dursun'a Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı  diledi.
 
  
  
 Bakanlık olarak çevre konusunda yürüttükleri çalışmaları anlatan  Kurum, şöyle konuştu:   "Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde yürüttüğümüz Sıfır  Atık Mavi Projesi ile denizlerimizi, doğamızı, çevremizi korumak adına artık  çöplerimizi kaynağında ayrıştırıyor, geri dönüşebilecek çöplerimizi ayrı, diğer  organik çöplerimizi de kompost haline getirmek suretiyle kompostları da  parklarımızda, bahçelerimizde, peyzaj alanlarımızda kullanmak suretiyle geri  dönüştürüyoruz. Sıfır Atık Mavi ile denize kıyısı olan tüm şehirlerimizde,  ilçelerimizde hem kıyı kenarında hem denizde, deniz kirliliğini gidermek adına  çalışmalar yapıyoruz. Plastik poşetlerimizi ücretli hale getirdik ve   kullanımında yüzde 80'e varan azalma sağladık. Deniz kirliliğini engellemek adına  tüm Türkiye'de 50 binin üzerindeki teknemizi, yatlarımızı düzenli bir şekilde  takip haline alıyoruz."
 
  Kurum, millet bahçeleriyle de 81 ilde 81 milyon metrekare millet  bahçesi yapmak için çalışmalar da başlattıklarını anımsatarak, "Ülkemizin her  noktasındaki o doğal güzellikleri korumak adına gece gündüz tüm ekibimizle  birlikte Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonu çerçevesinde çalışıyoruz. Bu çerçevede  Salda'mızı, Uzungöl'ümüzü, Muğla'mızı, Ayder'imizi koruyacak, hatta daha iyi hale  getirip, gelecek nesillere aktaracağız." dedi.
 
 "Muğla'mızda da kaçak yapı yapılmasına hiçbir zaman müsaade etmedik"
 
 Muğla'nın yaklaşık yüzde 75'inin korunan alan statüsünde olduğuna  dikkati çeken Kurum, şu bilgileri paylaştı: "Bu alanların yüzde 15'i doğal sit alanı, yüzde 29'u da özel çevre  koruma bölgesi. Biz tüm Türkiye'de olduğu gibi Muğla'mızda da kaçak yapı  yapılmasına hiçbir zaman müsaade etmedik, bundan sonraki süreçte de etmeyeceğiz.  Kaçak yapılarla ilgili mücadelemiz de kararlılıkla devam edecektir. Bu noktada şu  an sahada sadece Muğla'da 100'ün üzerinde teknik elemanımız incelemeler yapıyor.  İncelemelerde tüm Türkiye'de 20 binin üzerinde kaçak yapı tespitimiz var ki bu  kaçak yapıların 7 bin 200'ü sahil kesiminde yer alıyor ve 3 bin 260'ı da Muğla  ilimizde. Bu kaçak yapıların bin 300 tanesi de maalesef doğal sit alanlarında ve  özel çevre koruma bölgelerinde yer alıyor.
 
Bodrum Yalıkavak'ta 75 villa ve kıyı yapılarında bulunan proje,  ruhsata aykırılıklar sebebiyle mühürlenmiş ve durdurulmuştur. Bodrum Gündoğan'da  90 odalı otel, 330 konut yapısı yine kıyılarındaki yapılarla birlikte... Bodrum  Gölköy'de 116 konut ve kıyı yapıları inşaatı, Yalıkavak'ta 350 konut, otel ve  kıyı yapı inşaatı, Göltürkbükü'nde 50 konut, otel inşaatı imara ve ruhsata  aykırılıklar sebebiyle durdurulmuştur. Yalıkavak'ta gördüğümüz bir diğer proje 70  konut ve kıyı yapısı inşaatı da imara aykırılıklar, kot kesiti aykırılıklar  sebebiyle durdurulmuştur. Bodrum Gümbet'te 131 konut, yine kıyı yapılarından  oluşan bir proje, Yalıçiftlik'te 400 villa ve otel yapısı imara aykırılıklar  sebebiyle durdurulmuştur."
 
 İmara aykırı yapılara bir ay süre
 
Bakan Kurum, Muğla'da gün içinde gerçekleştirdikleri denetimlerde  imara aykırılıkları bulunan ve ruhsat sorunları olan yapılarla ilgili gerekli  yasal işlemlerin yapıldığını vurgulayarak, şunları söyledi:
    "Bugün yaptığımız denetimlerde 8 projede toplamda bin 611 konut ile 4  otel inşaatı imara ve ruhsata aykırılıklar sebebiyle durdurulmuştur. Bu imara  aykırılıkların giderilmesi için ilgili firmalara bir ay süre verilmiştir. Bu bir  aylık süre içerisinde firmalarımız imara aykırılıkları giderecekler,  gidermemeleri durumunda namı hesaplarına resen Bakanlık olarak, valilik,  kaymakamlık eliyle de biz imara aykırılıkları gidereceğimizi buradan tüm  vatandaşlarımıza iletmek isterim. Bu çerçevede 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 8, 32  ve 42'inci maddeleri gereği durdurma, yıkım ve para cezası işlemleri verilmiş ve  ilgililer hakkında da Türk Ceza Kanunu'nun 184'üncü maddesi gereği işlem  yapılacak. Doğal güzelliklerimizi bozacak hiçbir yapıya müsaade etmeyeceğimizi,  bu yapıları yapanlara, yaptıranlara, müsaade edenlere de gerekli her türlü cezai  işlem yapılacağını bizzat Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak söylemek istiyorum,  bunun takipçisi olacağız."  Bakan Kurum, öte yandan bölgedeki balık çiftlikleriyle ilgili  denetimlerin sürdüğüne işaret ederek, bu denetimlerde çevreye, doğaya zarar  verdikleri belirlenen balık çiftliklerine de 260 bin lira cezai işlem  uygulandığını bildirdi.
 
  "İmara aykırı yerler yıkılacak"
Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kurum,  sosyal medyada tepki toplayan Göltürkbükü ve Gündoğan sınırında bulunan otel  inşaatı projesine ilişkin soruya, "O projeyi de bugün inceledik, bu projede de  imara aykırılıklar hem kıyı tarafında hem kara tarafında tespit edildi. Kot  kesitle alakalı sorunlar var, yapıların bütünlüğüyle alakalı sorunlar var. Kıyıda  görüntü kirliliğine sebebiyet veren yapılar var. Yine hafriyatlarının araziye  yakın bir yerde istiflendiği noktasında tespitlerimiz var. Tüm bu tespitlere  ilişkin gerekli cezai işlemler yapılmıştır. Bu söylediğim bütün firmalarda  inşaatlar mühürlenmiştir. Mühürlemeye ilişkin takip de emniyet güçlerimizce  yapılacaktır. Bu aykırılıklar giderilene kadar da hiçbir şekilde burada inşaat  faaliyeti yapılmasına da müsaade edilmeyecek. Aykırılıkların giderilmesinden  sonra da işlemlerine devam edebilecekleri ilgili yüklenicilere bildirilmiştir."  yanıtını verdi.
 Kurum, söz konusu projeye ilişkin yıkım olup olmayacağı yönündeki soru  üzerine, "İmara aykırılıklar ilgili firmaya tebliğ edildi ve bu aykırılıkların  tamamı yıkılacak. Bu hem kıyı tarafında hem kara tarafında hem de otel  yapılarının olduğu yerle alakalı var. Dolayısıyla bu aykırılıkların tamamının  yıkılması gerekiyor. Neticede Türkiye Cumhuriyeti Devleti anayasa, kanun ve  kurallara göre yönetilen bir devlettir. Bu çerçevede yatırımcının da muhakkak  hakları vardır. Bu haklar çerçevesinde projeyi olması gereken şekle getirmesi  halinde devam edebilecektir. Bunun dışında aykırılıklar giderilmeden bu projenin  inşaatı durdurulmuştur." diye yanıtladı.
 
  
 Orman yangınları
Bakan Kurum, yanan orman alanlarının imara açılmasının söz konusu olup  olmadığına ilişkin soruya ise şu cevabı verdi: "Kimse istemez ki bir orman yangını olsun ancak maalesef hem yangınlar  hem doğal afetler sebebiyle de bazen doğamız tahrip olabiliyor ancak biz bu  tahrip noktasında yapılması gereken her türlü işlemi devletimiz olarak hızlı bir  şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz. Sellerde vatandaşımızın yaralarını sarmaya  çalışıyoruz. Yine depremde, selde, heyelanda aynı şekilde hemen ertesi gün bir  şekilde uygulamaya geçiyoruz. Anında orada ilgili bakanlıklarımız gidip  pozisyonlarını alarak, vatandaşımızın ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyorlar. 81  ilde millet bahçesi yapıyoruz yeşil alan miktarını artırmak için. Dolayısıyla  yanan ormanlarımızın imara açılması söz konusu olamaz. Aksine biz yeşil alan  miktarını artıracak projeleri tüm Türkiye'de yapacağız. 2023 yılına geldiğimizde  ülkemizdeki korunan alan miktarını yüzde 17'ye getireceğiz. 81 ilimizde en az 81  millet bahçesi yaparak, kişi başı yeşil alan miktarını bugün 7-8 metrekarelerden,  15 metrekareye getirecek tüm projelere imza atacağız. Dolayısıyla bu ve bunun  gibi alanların yangınlar sebebiyle çoraklaşması veya imara açılması hiçbir  şekilde söz konusu değildir. " Kurum'a, denetimler sırasında Muğla Vali Yardımcısı Fethi Özdemir ve  Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ile bakanlık bürokratları da eşlik etti.
 
  
 
 
 

ETİKETLER