Bakan Kurum'dan Manisa'daki depremle ilgili açıklama:Ödemeler pazartesi başlayacak

AA |  24 Ocak 2020 Cuma - 18:30 | Son Güncelleme : 24 01 2020 - 19:59

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Manisa'da meydana gelen depremin ardından bölgede incelemelerde bulundu. Bakan Kurum, "Hasarlı bina sahiplerine ödemeler pazartesi başlayacak" dedi.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Manisa'da  meydana gelen depremde ağır hasar alan binaların yıkımına başlayacaklarını  belirterek, "Bu binalarda yaşayanları güvenli bir şekilde misafirhane ve  otellerde misafir edeceğiz. İlk etapta 10 bin lira, toplamda 21 bin lira acil  yardım ödeneği göndereceğiz." dedi.  Akhisar ilçesinde önceki gün meydana gelen 5.4 büyüklüğündeki depremin  ardından hasar oluşan mahalleleri ziyaretinde Karabörklü Mahallesi'ne gelen  Kurum, depremde ağır hasar gören camide ve bazı evlerde incelemelerde bulundu.
 Mahalle sakinlerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını  getirdiğini aktaran Kurum, bölgede deprem hasarlarının en kısa sürede  giderileceğini, yıkılması gereken binaların yıkılıp yeniden yapılacağını, hasarlı  binaların da kısa sürede onarılacağını söyledi.  Bakan Kurum, mahalle sakinlerinden 84 yaşındaki Şefika Uçar'a geçmiş  olsun dileklerini ileterek, evlerindeki hasarın yapılacak incelemenin ardından  hemen tamir edileceğini belirtti.  Daha sonra Selçikli, Karakurt, Musalar ve Gökçeahmet mahallelerine  giden Kurum, bakanlığa bağlı Yapı İşleri Genel Müdürlüğüne ait "Hasar Tespit  Aracı"nda incelemede bulundu, çocuklara oyuncak hediye etti, Türk Kızılay  tarafından ikram edilen çorbadan içti. Bölge sakinlerine bakanlık yetkililerinin çalışmalarını sürdüreceğini  anlatan Kurum, hasar gören mahallelerde yapılacak çalışmaları yakından takip  edeceğini ifade etti.
 
 
 Mahalle ziyaretlerinin ardından Akhisar Kaymakamlığında oluşturulan  Kriz Masası'nda Manisa Valisi Ahmet Deniz ve diğer idarecilerle toplantı yapan  Kurum, düzenlediği basın toplantısında, tüm bakanlıkların, Türk Kızılayın,  AFAD'ın ve bakanlıklara bağlı tüm birimlerin sahada vatandaşlara gece gündüz  hizmet ettiğini vurguladı.
 
 "2 bin 500 bina incelendi, 249 ağır hasarlı bina var"
 
 Bakan Kurum, hasar tespit çalışmalarına da hızlı bir şekilde  başladıklarına değinerek, "Bölgede 2 bin 500 bina incelendi. Akhisar'da 134,  Kırkağaç’ta 115 olmak üzere 249 ağır hasarlı bina var. Akhisar’da 176,  Kırkağaç’ta 186 toplamda 360 az hasarlı bina var. Kamu binalarında okulların  tamamı incelendi. Bir okul az hasarlı diğerleri hasarsız. Bir cami ile bir  minarenin ağır hasarlı olduğunu tespit ettik. Ağır hasarlı binalara girilmemesi  konusunda gerekli uyarıları yaptık." diye konuştu. Yarından itibaren ağır hasarlı binaların yıkımına başlayacaklarını  dile getiren Kurum, şöyle devam etti:  "Bu binalarda yaşayanları güvenli bir şekilde misafirhane ve otellerde  misafir edeceğiz. İlk etapta 10 bin lira, toplamda 21 bin lira acil yardım  ödeneği göndereceğiz. Az hasarlı binalardaki vatandaşlarımız için acil 2 bin 500  lira toplamda 6 bin 500 lira ödenek göndereceğiz. Pazartesi günü itibarıyla  vatandaşların kaymakamlığa bildireceği hesaplara bu bedeller yatırılacak."  "Yapıları ağır hasar gören vatandaşlarımızın kesin hasar tespit  neticeleriyle TOKİ Başkanlığımızca hem Kırkağaç'ta hem Akhisar'da 100'er konut  inşasına başlayacağız." diyen Kurum, şunları kaydetti:   "Vatandaşlarımızın talep etmesi durumda hak sahipliği sürecini  başlatıp yürüteceğiz, Hiçbir şekilde vatandaşın mağduriyetine izin vermeyecek,  süreci el birliği içinde yöneteceğiz. Biz istiyoruz ki, kentsel dönüşüm sürecini  tamamlayalım. Yaşadığımız depremler bu kentsel dönüşümün ne kadar elzem olduğunu  hatırlatıyor. Kentsel dönüşümde ülke genelinde acil dönüşüme ihtiyacı olan 1,5  milyon konut var. Her yıl 300 bin konutu dönüştürmeyi hedefleyerek bu süreci  tamamlayacağız."