Bakan Kurum'dan G20'de "Türkiye'de yatırım" çağrısı

AA |  16 Haziran 2019 Pazar - 10:26 | Son Güncelleme : 16 06 2019 - 10:26

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "G20 Çevre ve Enerji Bakanları Toplantısı"nda yabancı yatırımcılara çağrıda bulunarak, "Yabancı yatırımcıları da büyümekte olan, yatırım fırsatı açısından avantajlı ülkemizde yatırım yapmaya davet ediyoruz." dedi.


Kurum, Japonya'nın Nagano kenti Karuizawa kasabasındaki Prince West  Hotel'de düzenlenen "G20 Çevre ve Enerji Bakanları Toplantısı"nın ikinci gününde  "İklim Değişikliğine Uyum ve Ekosistem Tabanlı Yaklaşımı İçeren Dayanıklı  Altyapı" başlıklı İkinci Çevre Oturumu'na katıldı.
 
Bakan Kurum, burada yaptığı konuşmada, G20 Zirvesi'ne katılım  sağlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu zirvenin organizasyonu ve ev  sahipliği için Japonya hükümetine teşekkürlerini iletti.
 
Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) tarafından hazırlanan  değerlendirme raporunda, Türkiye'nin de yer aldığı Akdeniz havzasının iklim  değişikliğinden en çok etkilenecek bölgeler arasında gösterildiğini hatırlatan  Kurum, "Türkiye, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin en çok görüleceği  ülkeler arasında yer alıyor." ifadesini kullandı.
 
Türkiye'de aşırı hava olaylarının sayı ve şiddetinde artışların devam  ettiğini belirten Kurum, özellikle sıcak hava dalgaları, kuraklık ve orman  yangınlarının Türkiye'yi artan şekilde tehdit ettiğini, yağış rejiminin  değişmesine bağlı olarak sel ve taşkın ile heyelan olaylarında artışlar  görüldüğünü dile getirdi.
 
Bu nedenle iklim değişikliğine uyum sağlanması bağlamında dayanıklı  altyapının inşa edilmesinin Türkiye için büyük önem arz ettiğine dikkati çeken  Kurum, şöyle konuştu:
 
"Ülkemizdeki dayanıklı altyapının geliştirilmesi çalışmaları henüz  başlangıç aşamasında. 2012'den itibaren ülkemizde afet riski altındaki alanların  dönüştürülmesi için adeta bir seferberlik başlatıldı. Kentsel dönüşüm  faaliyetleri kapsamında, yaklaşık 6,5 milyon konutun yeniden yapılandırılmasını  hedefliyoruz. Amacımız her yıl 300 bin konutu dönüştürmek. Ancak dayanıklı  altyapının inşa edilmesi ve iklim değişikliğine uyum sağlamanın yatırım maliyeti  oldukça yüksek. Yabancı yatırımcıları da büyümekte olan, yatırım fırsatı  açısından avantajlı ülkemizde yatırım yapmaya davet ediyoruz."
 
"İklim değişikliğiyle mücadelede bütün paydaşların katılımı  sağlanmalı"
 
Hızla gelişmekte bulunan Türkiye'nin, Birleşmiş Milletler İklim  Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi altında diğer gelişmekte olan ülkelere verilen  finans ve teknoloji desteklerine erişim sağlamasının da önemini vurgulayan Kurum,  "Bu süreçte yerel yönetimler başta olmak üzere yatırımcılar, işletmeciler, finans  kuruluşları, sigorta şirketleri, mühendislik şirketleri, araştırma ve geliştirme  enstitülerine de önemli roller düşüyor. Bu nedenle, iklim değişikliğiyle  mücadelede etkin planlama ve uygulama için bütün ulusal ve uluslararası  paydaşların sürece katılımının sağlanması gerekiyor." ifadelerini kullandı.
 
Bakan Kurum, 2019'un, iklim değişikliğiyle mücadelede uluslararası iş  birliğinin sağlanmasında somut adımların atılması açısından önem taşıdığını  belirterek, şunları kaydetti:
 
"Birleşmiş Milletler tarafından bu yıl eylülde düzenlenecek İklim  Zirvesi'nde, iklim değişikliğiyle mücadele eylemlerinin taahhüt olarak ortaya  konulması hedefleniyor. Bu kapsamda ülkemize  de söz konusu zirvenin 9 tematik  dönüşüm alanından biri olan 'Altyapı, Şehirler ve Yerel İklim Eylemi' temasında  Kenya ve BM Habitat ile birlikte eş öncülük görevi tevdi edildi. Eş öncülük  görevini sadece uluslararası alanda değil ülkemizde de yerel iklim eylemine ivme  kazandırmak bakımından büyük fırsat olarak görüyoruz."
 
G20 Çevre ve Enerji Bakanları Toplantısı, ortak bildirinin kabul  edilmesinin ardından, Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Hiroshige Seko ve  Çevre Bakanı Yoshiaki Harada'nın değerlendirme yaptığı kapanış oturumuyla sona  erdi.
 
  
 
 
 
 

ETİKETLER