Bakan Kurum'dan flaş Kanal İstanbul açıklaması

AA |  15 Eylül 2018 Cumartesi - 14:12 | Son Güncelleme : 15 09 2018 - 14:12

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Bakanlık olarak 100 günlük eylem planımız içerisinde Kanal İstanbul Projesi bizim için en önemli proje. Bu manada taşınmazların devrini yapıp İstanbul'da, Marmara'yı Karadeniz'e bağlayan 43 kilometre uzunluğundaki Kanal İstanbul Projesi için 1/100.000 ölçekli planlar, akabinde alt ölçekli planları yapıp uygulamanın, ihale uygulamasının netleşmesine müteakip süreci Bakanlığımız, Ulaştırma Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi birlikte yürütecek." dedi.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Bolu Abant Tabiat Parkı'ndaki  bir otelde düzenlenen "İmar Kanunu Kapsamında İmar Barışı ve Kentsel Dönüşüm"  toplantısına, Bakan Kurum'un yanı sıra AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu  Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve  Turizm Komisyonu Başkanı Tahir Akyürek, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcıları,  milletvekilleri, İstanbul, Ankara, Konya, Gaziantep, Kahramanmaraş büyükşehir  belediye başkanları ile bazı ilçe belediye başkanları, akademisyenler, sivil  toplum kuruluşlarının temsilcileri, Belediyeler Birliği temsilcileri ve Bakanlık  yetkilileri katıldı.
 
Bakan Kurum, toplantının açılışında, İmar Kanunu, kentsel dönüşüm ve  bakanlıkları bünyesinde yapılacak çalışmaları istişare etmek üzere bir araya  geldiklerini söyledi.
 
Kurum, toplantının amacının, tüm belediye başkanlarıyla  milletvekilleriyle sivil toplum örgütleriyle akademisyenlerle şehircilik  anlamındaki çalışmaları gözden geçirmek, sahadaki çalışmaları masaya yatırmak,  hataları bir daha tekrarlamamak ve şehirlerin geleceğini istişare etmek olduğunu  bildirdi.
 
Kanal İstanbul Projesi
 
Bakanlığının 100 günlük eylem planı içinde belediyeleri ilgilendiren  projeler hakkında bilgi veren Kurum, "Bakanlık olarak 100 günlük eylem planımız  içerisinde Kanal İstanbul Projesi bizim için en önemli proje. Bu manada  taşınmazların devrini yapıp İstanbul'da, Marmara'yı Karadeniz'e bağlayan 43  kilometre uzunluğundaki Kanal İstanbul Projesi için 1/100.000 ölçekli planlar,  akabinde alt ölçekli planları yapıp uygulamanın, ihale uygulamasının netleşmesine  müteakip süreci Bakanlığımız, Ulaştırma Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ile  birlikte yürütecek. Aslolan bizim buradaki görevimiz arazileri, TOKİ üzerinden  uygulayıcı kuruluşa bir şekilde planlayıp sürecini yürütmek. Bu da İstanbul için  önemli bir proje olacak." diye konuştu.
 
İkinci önemli projelerinin Millet Bahçeleri olduğunu aktaran Kurum,  çok hızlı bir şekilde 100 günlük eylem planı içerisinde yer alan bahçelerin  açılışını gerçekleştireceklerini ifade etti.
 
Bakan Kurum, TOKİ Başkanlığı'nın şehirlerdeki stadyum projelerini  yaptığını ifade ederek, stadyum projelerinin hemen hemen hepsinin Millet  Bahçesi'ne dönüştüğünü söyledi.
 
Kentsel dönüşüm
 
Kurum, kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında da 17 bin konutu  tamamlayacaklarını belirterek, "16 bin konutun temelini atacağız ve 18 bin 750  konut için de dönüşüm çalışmalarına başlayacağız. Diğer taraftan kamu  konutlarının ekonomiye kazandırılması işi var. Bu da süreç için hem atıl  diyeceğimiz, artık yıllardır konuştuğumuz lojmanların da satımını ilk etapta 5  bin, toplamda 50 bin olmak üzere lojmanların da satışını süreç içerisinde  gerçekleştireceğiz." ifadesini kullandı.
 
Bakanlık olarak dün açıkladıkları ve çiftçileri ilgilendiren projeden  de bahseden Kurum, "Tarım arazileri, ecrimisil bedel üzerinden kiralanıyordu ve  bu 218 bin çiftçimizi ilgilendiriyordu. 3 milyar 400 milyon metrekare hazine  arazisini çiftçilerimize ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden kiralamaya ilişkin  süreci başlattık. Buradan da yaklaşık 218 bin çiftçimiz faydalanacak ve 10 yıl  kiralayabiliyorlar. 10 yıl sonrasında da satın almak istemeleri halinde bu  arazileri satın alabiliyorlar. Bu da bilhassa Anadolu'daki illerimizde  çiftçilerimizi ilgilendiriyor ve aileleriyle birlikte 1 milyon kişiyi  ilgilendiren bu çalışmayı başlatmış bulunuyoruz." dedi.
 
Kurum, kamu kurumlarına tahsis edilen arazilerin değerlendirilmesi  konusunun da öncelikli planları içinde olduğunu anlatarak, bunun da sürecini  hemen hemen her ilde başlattıklarını, TOKİ'ye yaklaşık 3 milyon metrekareye yakın  arazi devri gerçekleştirdiklerini aktardı.
 
"Gereksiz görülecek işler varsa bunları da durdurmasını bileceğiz"
 
Ekonomiye kazandırmak amacıyla 13 milyon kilometrekare tescil harici  alanı tescilleyeceklerine değinen Kurum, şunları söyledi:
 
"40 bin konut ve iş yeri hizmet binasının tamamlanması işimiz var.  Diğer taraftan şehit aileleriyle harp vazife malulleri, dul, emekli ve yetimler  için yine TOKİ projeleri devam ediyor. Bu süreçte de yine projelerimiz devam  edecek. Bizim olmazsa olmaz projelerimiz bir kere yapılacak ama gereksiz  görülecek işler varsa bunları da durdurmasını bileceğiz. Belediye başkanlarımızın  da bu noktada işlerini gözden geçirmesinde fayda olduğunu düşünüyorum. Yine dar  gelirli vatandaşlarımız için 15 bin 500 konutun satışı ve planını yaklaşık 15 bin  500 konutun da ihale sürecini yürütüyor olacağız."
 
Bakan Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlanan Emlak  Bankası'nın da en kısa zamanda faaliyete başlayacağını belirterek, "Emlak  Bankası'nın genel kurulunu yaptık. İnşallah süreçte, yıl sonuna kadar da banka  kurulum sürecini tamamlayacağız. Hem gayrimenkul sektörüne hem de ülke  ekonomisine katma değer sağlayacak bir banka olması yolunda hızlı bir çalışma  sürdürüyoruz." dedi.
 
Tüm valiliklere yazdıkları yazılarla ulusal mekansal planların  çıkartılması talimatını verdiklerini vurgulayan Kurum, "Bunu başlatmamız çok  önemli. Şehirlerin hepsinin kendi içinde mekansal planlarını yapıp bize  gönderdiklerinde tüm ülke adına bir mekansal planımız olur. Artık, bu yolu  buradan mı yapmalıydık, bu fabrikayı buraya mı koymalıydık gibi konuları bizim de  söylemiyor olduğumuz bir sürece girmemiz gerekiyor." ifadelerini kullandı.
 
"6 ilde sanayiyle ilgili dönüşüm projelerimiz olacak"
 
Bakan Kurum, planlı sanayi yatırım alanlarını yapacaklarını  belirterek, "6 ilde sanayiyle ilgili dönüşüm projelerimiz olacak. Hem İlbank bunu  birkaç yerde başlatıyor. TOKİ de zaten sahada ve fiilen projeleri var. Bu da  şehirlerdeki sanayilerimiz için önemli bir çalışma olacak." şeklinde konuştu.
 
İmar Barışı ile ilgili olarak 13 milyon kayıt altına alınmamış yapı  bulunduğunu vurgulayan Kurum, bunların kayıt altına alınması noktasında süreci  devam ettirdiklerini, sahada gördükleri aksaklıkları, yanlış uygulamaları tespit  edip gereken tedbirleri de alacaklarını bildirdi.
 
Otopark yönetmeliği yürürlüğe girdi
 
Otopark yönetmeliğinin bugün itibarıyla yürürlüğe girdiğini ifade eden  Bakan Kurum, şunları kaydetti:
 
"Bu süreci öne çektik. Yeni düzenleme her daireye bir otopark  getiriyor. Büyükşehirlerimizde meydan altlarında, idarelerden izin alınması  kaydıyla kamu kurumlarının altında yine otopark yapabiliyoruz. Ticari teşekkül  etmiş caddelerde imar planında konut dahi olsa yine bu binaların otoparka  dönüşmesinin imkanını getiriyor. Bu İstanbul'daki birçok ilçede Ankara'da birçok  bölgede en azından otopark ihtiyacını karşılayacak bir düzenleme olarak inşallah  süreçte hepimize yardımcı olacak diye düşünüyorum."
 
Kurum, Bizim Şehir Projesi'nin olduğunu anlatarak, "Bununla birlikte  Gaziantep, Bolu, Konya, Kayseri illerinde pilot uygulamalar yapıyoruz. Yine  çevreyle alakalı Frigya Vadisi'nin Medeniyet Müzesine Dönüştürülmesi Projesi'ni  başlatıyoruz. Kızılırmak Deltasını Kuş Cenneti Alanına Çevirme Projesi var."  dedi.
 
Bakan Murat Kurum, göreve geldikten sonra birçok kente gittiğini,  sorunları yerinde tespit edip, yine yerinde çözümler bulmaya çalıştıklarını  belirterek, yerel seçimlere kadar tüm şehirlere gitmiş olacağını sözlerine  ekledi.

ETİKETLER