Bakan Kurum canlı yayında duyurdu: TOKİ'ye borcunun tamamını ödeyene yüzde 22 indirim

16 Mart 2019 Cumartesi - 10:03 | Son Güncelleme : 16 03 2019 - 13:19

CNN TÜRK'te Hakan Çelik'in sunduğu Hafta Sonu programına konuk olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "TOKİ'ye borcunun tamamını ödeyene yüzde 22 indirim yapılacak" dedi.


CNN TÜRK'te Hakan Çelik'in sunduğu Hafta Sonu programında soruları yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TOKİ'ye borcunun tamamını ödeyene yüzde 22 indirim yapılacağının müjdesini verdi. 
 
Bakan Kurum'un açıklamalarından satır başları şöyle;
 
*Dün Yeni Zelanda'da meydana gelen terör saldırında 49 insan hayatınız kaybetti. İnançları yüzünden insanları katleden bu canileri şiddetle kınıyorum. 
 
CUMHURİYET TARİHİNDE DEPREM NEDENİYLE 82 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
 
* Deprem nedeniyle Türkiye'de 82 binden fazla canımızı kaybetmişiz. Çok ağır bir bilanço en son 17 Ağustos'ta 17 bin 500 kişi hayatını kaybetti. 
 
* Bu depremlerde sadece can ve mal kaybı yaşanmıyor. Devlet yönetimleri de altyapıyı yeniden yapmak zorundasınız. Gelişmekte olan bir ülkesiniz ve deprem kuşağındayız. Bu gerçeği gözardı etmeden dönüşümü gerçekleştirmemiz lazım. 
 
* Bugüne kadar 590 bin konutu değiştirdik. 1.5 milyon konutun acil olarak dönüşümünün yapılması gerekiyor. 5 yıl içerisinde bunu tamamlamak istiyorum. 
 
 
TÜM TÜRKİYE'DE 6,7 MİLYON KONUTUN DÖNÜŞTÜRÜLMESİ GEREKİYOR
 
* Tüm Türkiye'de 6,7 milyon konutun dönüştürülmesi gerekiyor. Toplamda 21 milyon civarında binamız var. Bu 6,7 milyon binamız deprem yönetmeliğine uygun. Yılda 300 bin konutun değişmesi için 60 milyar lira, toplamda da 300 milyar lira ayırara o 1 buçuk milyon konutun dönüşümünü yapmış olursunuz. 
 
* (Kentsel dönüşümü finansmanı konusu) İller Bankası, kentsel dönüşüme, yağmur suyuna, atık suyuna destek veren bir kuruluşumuz. İller Bankası'nın geçmiş yıllara dönük karlarını, kentsel dönüşüme desteklemek için yerel yönetimlere ve vatandaşlarımıza sunabileceğiz. Aynı zamanda bunun içerisinde yüzde 50'lik faiz desteği olacak. 
 
* 50 bin sosyal konut projesi başlattık. Örnek medeniyetin bize tarif ettiği şekilde yatay yapılaşma, 67 ilimizde başladı bu proje... İstanbul'da da 6 bin 300 konutumuz. 652 lira taksitle vatandaşlarımız ev sahibi olabilecek. 200 bine yakın başvuru var. 
 
* 250 bin sosyal konut projemiz var. İlk aşaması olarak 50 bin konut için projemize başladık.
 
TOKİ'DEN YÜZDE 22 İNDİRİM KAMPANYASI
 
* Bugüne kadar TOKİ'den ev almış vatandaşlarımız var. 210 bin kişiyi ilgilendiren vatandaşımız için yüzde 22 indirim kampanyasını başlatıyoruz. 21 Mart'tan itibaren 19 Nisan'a kadar başvuru yapan vatandaşlar için borçları kapamaları durumunda yüzde 22 indirim söz konusu olacak.
 
* Kanal İstanbul konusunda sit alanları, orman alanları, doğal güzelliklerimizi koruyarak bir planlama yaptık. Süreç içerisinde, inşaatın başlamasıyla diğer süreçlerimizi de onaylayacağız. İçerisinde parklarımız, göletlerimiz olacak. Bunun dışında bir proje biz istemiyoruz. 
 
* (Atatürk Havalimanı'nın yerine millet bahçesi konusu) Yaklaşık 12,3-13 milyon metrekarelik bir alan... Bu alanın tamamı millet bahçesi yapılacak. Ancak bu etap etap yapılacak. Havaalanı tamamıyla taşınana kadar bir pisti korumak zorundayız. İlk etapta 7-8 milyon metrekaresi ilk etapta tamamlanacak. 
 
* Millet Bahçesi'nden neler olacak, parklar, yürüyüş yolları olacak, kültürel alanlar olacak. Mevcut terminal binasını da bir fuar alanı haline getireceğiz. Vatandaşlarımızın her türlü faaliyette bulunabileceği bir millet bahçesi oluşturacağız.  2019 yılı içerisinde millet bahçesinin ilk etabı için başlamış olacağız. 2020 yılında belli bir etabını teslim edeceğiz. 2023 yılı geldiğinde tamamıyla bitirilmiş olacak. Central Park'ın 3,5 katı... Londra'daki Hide Park'ın 8 katı büyüklüğünde olacak.
 
* Salda Gölü'nün olduğu bölge özel koruma bölgesi ilan edildi. Bu bölgede herhangi bir yapılaşma söz konusu olmayacak. Şu anda yılda 500 bin olan ziyaretçi sayısı, Salda Gölü'ne sağlanan koruma ve yeni projelerimizde ziyaretçi sayısı 1 milyona, 2 milyona çıkacak.
 
* Deniz yüzeyleri yükseliyor, dünya sıcaklığı artıyor. Aşırı yağışlardan dolayı sellerle, heyelanlarla, hortumlarla karşı karşıya geliyor. Doğa olayları şehirlerimize insanlara ciddi derecede zarar verir hale geldi. Biz bu anlamda dünyayı en az kirleten ülkelerden biriyiz.