Bakan Kurum'dan flaş Emlak Bankası açıklaması!

AA |  11 Kasım 2019 Pazartesi - 12:17 | Son Güncelleme : 11 11 2019 - 13:56

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum yaptığı açıklamada, Emlak Bankası ile ilgili olarak, "2019 yılında, 7 coğrafi bölgemizde 15 şube açma hedefimiz vardı, 2 şubemizi açtık. 13 şubemizi de yıl sonuna kadar açacağız" dedi.


 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile bağlı kuruluşlarının 2020 yılı  bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda sunum yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum,bütçe  teklifinde Bakanlığın bütçesinin 2 milyar 827 milyon 733 bin lira, Tapu ve  Kadastro Genel Müdürlüğü bütçesinin ise 1 milyar 185 milyon 359 bin lira olarak  belirlendiğini söyledi.
 
Bu yılın Amerika'dan Uzakdoğu'ya, Avrupa'dan Afrika'ya kadar dünyanın  her yerinde doğal afetlerin yaşandığı bir yıl olduğunu belirten Kurum, bir  taraftan da çevre kirliliği, iklim değişikliği, şehircilik konularında birçok  yeni politikanın hayata geçirildiği yıl olduğunu dile getirdi. Bu süreçte ülke olarak birçok önemli projeyi başlattıklarını bildiren  Kurum, şöyle konuştu: "Bakanlık olarak takip ettiğimiz temel hedeflerimizi, şu başlıklarla  ifade etmek isterim: İnsan merkezli bir kentsel dönüşümle öncelikli alanlarını  dönüştürmüş, afetlere hazır, sağlıklı, güvenli ve kimlikli şehirlere sahip olmak.  Medeniyetimizin mirası olan yatay mimariyi esas alan bir anlayışla, 250 bin  sosyal konutumuzu tamamlamak, ev sahibi olmayan dar gelirli hiçbir vatandaşımızı  bırakmamak. Sıfır Atık Projesiyle çevremizi korumak, geri dönüşümle 20 milyarlık  tasarruf ve 100 bin istihdam sağlamak. Yüzde 9,6 oranında olan doğal koruma alanı  büyüklüğümüzü yüzde 17'ye çıkarmak. Yüzlerce millet bahçesi ve onlarca ekolojik  koridorla kişi başına düşen yeşil alan miktarını 15 metrekareye yükseltmek."
 
 "Tek taraflı fesih dönemi başladı"
 
 Vatandaşları enerji verimli, sıfır atık uyumlu ve akıllı bina  teknolojileriyle modern kamu binalarına kavuşturmayı hedeflediklerini ifade eden  Kurum, imar planlamasında istikrarı sağlamayı, coğrafi bilgi sistemlerini  geliştirmeyi, hizmet kalitesini arttırarak dijital dönüşümümü tamamlamayı  amaçladıklarını vurguladı. Kurum, yurt dışı finansman kaynaklarını etkin ve verimli bir şekilde  kullanarak, şehirlerin altyapı problemlerini tamamıyla çözmeyi hedeflediklerini  dile getirerek tüm projeleri bu temel hedefler çerçevesinde şekillendirdiklerini  söyledi. Mevzuat değişikliği noktasında yapılan yeni düzenlemelerle, tapu ve  kadastro sisteminde kolaylıklar getirildiğini, kentsel dönüşüm projelerinin yarım  kalmaması için tek taraflı fesih döneminin başladığını aktaran Kurum, ağır hasar  gören riskli yapıların bulunduğu alanlarda dönüşüm uygulamalarını Bakanlığın  resen yapması sağlandığını belirtti.
 
 Ülke olarak depreme hazırlıklı olmak gerektiğinin altını çizen Kurum,  "Çünkü milletimizin canı ve malı bize emanettir, bizim için mukaddestir, her  şeyin üzerindedir." dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın talimatıyla 2012'de kentsel dönüşüm seferberliğini başlattıklarını  hatırlatarak, şöyle devam etti:  "Ülkemizin tamamında 1 milyon 330 bin konutu dönüştürdük, 5 milyondan  fazla vatandaşımızın can ve mal güvenliğini sağladık. Kentsel dönüşüm projeleri  kapsamında bugüne kadar yaklaşık 13 milyar lira kaynak kullandık. İller  Bankamızla da belediyelerimize 4 milyar lira kredi desteği ve yüzde 50'ye varan  oranda finans desteği sağlıyoruz. 81 valiliğimize genelge göndererek Kentsel  Dönüşüm Strateji Belgelerini hazırlamalarını ve acil dönüşmesi gereken alanları  belirlemelerini istedik. İllerimizden gelen strateji belgelerinden edindiğimiz  sonuçlar acilen dönüştürülmesi gereken 1,5 milyon konutumuz olduğunu, bu  konutları en fazla 5 yıl içerisinde dönüştürmemizin gerekliliğini ortaya koydu.  Hemen harekete geçtik ve 12 Eylül 2019'da 8 maddelik Kentsel Dönüşüm Eylem  Planımızı açıkladık. Dönüşümü, 'deprem riski altındaki yapıların ve alanların  dönüşümü', 'sel ve heyelan riski altındaki alanların taşınması', 'tarihi kent  merkezleri ve meydanların ihyası' ve 'sanayi alanlarının taşınması ve dönüşümü'  temel başlıkları altında gerçekleştiriyoruz."
 
Murat Kurum, 2019'da TOKİ ile 25 bini İstanbul'da olmak üzere 65 bin  bağımsız birimin dönüşümünün bitirileceğini bildirdi. Esenler'de 60 bin konutluk projenin sürdüğünü, Kağıthane'deki  yıkımların tamamlandığını, en kısa sürede sağlam konutları vatandaşlara teslim  edeceklerini ifade eden Kurum, Kartal'da aralık ayında tüm konutları teslim  edeceklerini, İstanbul'un tüm ilçelerinde kentsel dönüşüm çalışmalarının devam  ettiğini dile getirdi. Özellikle son dönemde Karadeniz'de yaşanan sel ve heyelanlardan sonra  kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verdiklerini vurgulayan Kurum, bu kapsamda  riskli alanlarda oturan vatandaşlar için 15 bin konutu TOKİ eliyle üreteceklerini  aktardı.
 
Meydanların yeniden tarihi kimliklerine kavuşturulması amacıyla Ankara  Hergelen Meydanı, Konya Mevlana Meydanı, Niğde Kaleiçi, Erzurum Hacı Cuma,  Kastamonu Nasrullah Cami ve çevresi, Afyon Mısri ve İmaret Cami ve çevresi,  Kayseri Kaleiçi'nde projeleri başlattıklarına işaret eden Kurum, 81 ilde şehir  içinde sıkışıp kalmış sanayi alanların şehir dışına taşınmasıyla ilgili dönüşüm  çalışmalarını başlattıklarını anlattı. İstanbul'un farklı yerlerinden sanayileri Arnavutköy'e, Konya Eski  Sanayi ve Karatay Sanayisi'ni şehir dışına taşımak üzere harekete geçtiklerini  belirten Kurum, ülkenin tamamında yeni modern sanayi alanlarını üretmeye  başladıklarını ifade etti.
 
"50 bin konutumuzun 22 bin 380'i için ihale süreçlerimizi  tamamladık"
 
Kurum, TOKİ ile 2003-2019 yıllarında yaklaşık 160 milyar lira  yatırımla 853 bin konut ürettiklerini söyledi. Bu yıl için kentsel dönüşüm ve sosyal konutlar dahil olmak üzere tüm  projeler için yaklaşık 16 milyarlık yatırım yaptıkları bilgisini veren Kurum, "Bu  yılın ilk 10 ayında toplam 31 bin yeni konutun satışını gerçekleştirdik, 42 bin  161 konutu da vatandaşlarımıza teslim ettik. 2 bin 14 şehit ailesiyle görev  mağduru vatandaşlarımıza 243 milyon liralık faizsiz konut kredisi kullandırdık.  Bu rakam ekim ayı itibarıyla, toplamda 24 bin 537 aileye olmak üzere 1 milyar 212  milyon liraya ulaşmış durumdadır." diye konuştu. Birinci el konut satışında TOKİ'nin payının 2017'de yüzde 7,5 iken bu  rakamın 2019 yılında yüzde 11'e yükseldiğini belirten Kurum, halen 317 şantiyede,  yaklaşık 83 bin konut ve ilave sosyal donatıların inşasının sürdüğünü kaydetti.
 
TOKİ'nin 5 Mart 2019'da 67 ilde 140 proje ile başlatılan 50 bin sosyal  konut projesini yürüttüğüne dikkati çeken Kurum, "50 bin konutumuzun 22 bin  380'inin ihale süreçlerini tamamladık, kalan konutlarımızın ihalelerini de en  kısa sürede tamamlayarak vatandaşlarımıza söz verdiğimiz 50 bin sosyal konutların  teslimini bir an önce yapacağız. İkinci 50 bin sosyal konut kampanyamızı da 2020  yılı içinde başlatacağız. 2023 yılına kadar hedefimiz 250 bin sosyal konutu  sosyal ve teknik donatılarıyla üretmektir." değerlendirmesini yaptı. Kurum, son 16 yılda yapım, proje, onarım, güçlendirme, zemin etüdü  gibi işler kapsamında 14 milyar lira tutarında kamu binası projesi yürüttüklerini  belirterek, 4 bin 933 iş bitirildiğini, bu yıl ise yapım, proje ve etüt gibi 271  milyon değerinde 43 iş bitirildiğini, 3 milyar değerindeki 124 işin ise devam  ettiğini söyledi.
 
"22 milyon vatandaşımız depreme dayanıklı konutlarda oturuyor"
 
Kurum, "Bugüne kadar yaptığımız denetimlerle tam 22 milyon  vatandaşımızın depreme dayanıklı konutlarda güven içinde oturmasını sağlamış  olduk. Devam eden inşaatlarımızı da tamamladığımızı düşünürsek, nüfusumuzun yüzde  45'ine, 35 milyona ulaşmış ve 35 milyon vatandaşımızı sağlam güvenli konutlarında  oturtmuş olacağız." dedi.
 
Ülke Mekansal Strateji Planı çalışmalarına başladıklarını anlatan  Kurum, planı 2020 yılında tamamlayacaklarını dile getirdi.Türkiye'nin dijital dönüşümüne geçişinde önemli bir kilometre taşı  olarak görülen Coğrafi Bilgi Sistemleri Kararnamesi'nin yayımlandığını hatırlatan  Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü: "Buna göre, şehirlerimizin yeşil alan ve donatı ihtiyaçları anlık  olarak takip edilebilecek ve gerekli yatırımların yönlendirilmesi sağlanacak.  Şehirlerimizin 3 boyutlu dijital ikizlerini oluşturduk. 2020 yılında sistem tüm  belediyelerimizin kullanımına açılacak. Böylelikle, yapılar izlenecek ve kaçak  yapılar dijital olarak takip edilip önlenebilecek. Yüksek maliyetlere sebep olan  mükerrer veri üretiminin önüne geçilecek."
Yeşil alan miktarını 15 metrekareye çıkarma hedefiyle 81 ilde 81  milyon metrekare millet bahçesi hedefine yönelik çalışmalara süratle devam  ettiklerini vurgulayan Kurum, 6 ilde büyüklüğü 4 milyon 900 bin metrekare olan 13  millet bahçesinin açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla  gerçekleştirdiklerini, bugüne kadar 60 ilde yaklaşık 35 milyon metrekare alanda  134 millet bahçesi belirlediklerini söyledi. 2020 yılında 38 ilde millet bahçesini hizmete sunacaklarını bildiren  Kurum, 2023 yılına kadar tüm millet bahçesi projelerini tamamlayacaklarını ifade  etti.
 
Türkiye'de 2 bin 469 doğal sit alanı ve 18 Özel Çevre Koruma (ÖÇK)  bölgesi bulunduğuna işaret eden Murat Kurum, "Hedefimiz, ülkemiz yüzölçümünün  yaklaşık yüzde 9,6'sı oranında olan koruma alanı büyüklüğümüzü OECD ortalaması  olan yüzde 17'ye çıkarmak." diye konuştu.Kurum, Salda Gölü çevresi ile Karaburun ve Ildır Körfezi'ni ÖÇK  Bölgesi ilan ettiklerini bildirerek şunları kaydetti:
"Toplam doğal sit alanı büyüklüğümüzü 2 milyon hektardan 2,5 milyon  hektara çıkarıyoruz. 22 ilimizde ekolojik koridorlar oluşturuyoruz. Ankara'da  içerisinde Mogan Gölü'nün de olduğu ekolojik koridorumuzun uzunluğu, tam 35  kilometre olacak. Tüm bunların yanında, insanımızın yaşam kalitesini arttırmak  amacıyla, 60 bin metrekarelik gürültü bariyeri, 3 bin kilometre bisiklet yolu ile  3 bin kilometre yeşil yürüyüş yolu ve 60 kilometre çevre dostu sokak yapacağız."
 
Ülke genelinde 21 bin İmar Barışı'na aykırı kaçak yapı tespit  ettiklerini ifade eden Kurum, bunlardan 3 bin 295'inin yıkımını  gerçekleştirdiklerini söyledi. Ayder'in, Uzungöl'ün, Kapadokya'nın, Salda ve Bodrum'un da olduğu  kıyılarda, koylarda, korunan alanlarda toplam 3 bin 956 kaçak yapı tespit  ettiklerini aktaran Kurum, sayısını 2 bin 100'e çıkardıkları imar denetçilerinin  çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini vurguladı. Dünyanın ortalama sıcaklığının eğer tedbir alınmazsa bu yüzyılın  sonunda yaklaşık 3 derece artacağına dikkati çeken Kurum, "Deniz suyu seviyesi 19  cm yükseldi. Üzülerek söylüyorum, dünyada yaşayan insan nüfusunun üçte biri,  iklim değişikliğinden doğrudan etkilenecek. Ülkemiz de iklim değişikliği  karşısında ciddi tehdit altında. Özellikle sel, taşkın ve heyelanların sıklıkla  yaşandığı Karadeniz Bölgesi'ne yönelik 15 maddelik Karadeniz Bölgesi İklim  Değişikliği Eylem Planı'mızı açıkladık. Diğer bölgelerimize yönelik iklim  değişikliği eylem planlarımızı hazırlıyoruz." diye konuştu.
 
"4 milyon tonun üzerinde atığı geri dönüşüme kazandırdık"
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde  2017'de Sıfır Atık Projesi'ni başlattıklarını anımsatan Kurum, şu bilgileri  verdi: "Bugün 25 bin kurum binamızda uygulamaya başladık. Bugüne kadar 4  milyon tonun üzerinde değerlendirilebilir atığımızı topladık, geri dönüşüme  kazandırdık. Uygulamanın tam anlamıyla hayata geçirilmesiyle birlikte, yıllık 20  milyar liralık bir ekonomik kazanç, 100 bin vatandaşımıza doğrudan istihdam  sağlayacağız. Sıfır Atık Projesi çatısı altında 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren  plastik poşetleri ücretlendirdik. Poşet kullanımındaki azalma 2019 yılı ilk 9  ayında yüzde 77 oranında oldu. Zorunlu depozito uygulamamıza da 2021 yılı  itibarıyla başlayacağız. Hedefimiz, 2023 yılında bugün yüzde 13 seviyesinde olan  evsel atık geri kazanım oranımızı, en az yüzde 35 seviyesine çıkarmaktır.Sıfır Atık Mavi Hareketi kapsamında Ekim 2019 itibarıyla, 163 bin  metreküp deniz çöpünü topladık ve bertarafa gönderdik. Ortaya koyduğumuz çevre  hassasiyetinin bir sonucu olarak 2002 yılında sadece 151 olan mavi bayraklı plaj  sayımızı 463'e ulaştırdık. Hedefimiz dünya birinciliği.
Ülkemizin en büyük ihtiyaçlarından olan atıksu arıtma tesisi  noktasında 2002 yılında sadece belediye nüfusunun yüzde 35'ine hizmet  veriliyordu. 2018'de bu oranı yüzde 87'ye, 2019'da ise yüzde 89'a çıkardık.  İnşallah 2023 yılına geldiğimizde, atıksular, arıtılmadan doğaya deşarj  edilmeyecek."
 
Kurum, 2002 yılında 15 olan katı atık düzenli depolama tesisi sayısını  bu yıl 88'e ulaştırdıklarını bildirerek, "Bu tesislerle, 1160 belediyede  nüfusumuzun yüzde 79'una hizmet veriyoruz. Bunun yanında, yerel yönetimlerin  çevre yatırımları için son 16 yılda, araç destekleri de dahil 13 bin 816 adet  projeye 2 milyar 310 milyon lira nakdi yardım yaptık. 2019 yılında ise çöp  toplama ve yol süpürme aracı, vidanjör, arazöz gibi 582 araç için bisiklet ve  yürüyüş yolu, atık su arıtma ve katı atık tesisi gibi 659 proje için toplam 527  milyon lira destek sağladık. 2014-2020 yıllarını kapsayan IPA-II döneminde; çevre  ve iklim konusundaki yatırımlarda kullanılmak üzere, 335 milyon avro tahsis  edildi. 14 içme suyu, atıksu ve katı atıkları içeren altyapı projesi ile 14  kapasite geliştirme projesinin finansman kararı alındı." dedi.
 
62 bin 490 tesise ÇED onayı
 
Bakan Kurum, 2002 yılından bugüne kadar 62 bin 490 tesise Çevresel  Etki Değerlendirmesi (ÇED) onayı verdiklerini söyledi. Çevreye, doğal dokuya, tabiata zarar verme ihtimali çok az olan  projelere bile ÇED onayı vermediklerine dikkati çeken Kurum, "Bugüne kadar 29 bin  116 tesisimize, Çevre İzin ve Lisans Belgesi düzenledik. 2019 yılının ilk 9  ayında 35 bin 461 tesiste çevre denetimi gerçekleştirdik." bilgisini  paylaştı. Havzaları, denizleri, hava kalitesini ve kirletici vasfı yüksek olan  tesisleri online olarak izleyen Sürekli İzleme Merkezi'ni kurduklarını, 8 Temiz  Hava Merkezi Müdürlüğü kurduklarını, 2002 yılına kadar, 8 olan Hava Kalitesi  Ölçüm istasyonu sayısını, bugün 339'a çıkardıklarını belirten Kurum, Egzoz Gazı  Emisyon Ölçümü Takip Sistemi'ni 2018 yılı itibarıyla başlattıklarını, ürünlerin  çevre dostu olduğunu gösteren Çevre Etiket Sistemi'ni hayata geçirdiklerini  belirtti.
 
"Web-tapu sistemimizi hayata geçirdik"
 
 Bu yıl 2B arazilerinin satışında, 788 bin hak sahibini tapularına  kavuşturduklarının altını çizen Kurum, şöyle devam etti: "Hazineye ait tarım arazilerinin satışında ise şimdiye kadar 64 bin  hak sahibini tapularına kavuşturduk. Aktif, etkin bir tapu ve kadastro hizmeti  için Tapu Kadastro Bilgi Sistemi'mizi kurduk. Vatandaşlarımızın, tapu ve kadastro  müdürlüklerine gitmeden işlem başvurusu yapabilmesi için Web-tapu sistemimizi  hayata geçirdik. Yeni başlattığımız QR kodlu yeni tapu senetlerimiz ile  vatandaşlarımız artık QR kodunu telefonlarına okutarak taşınmazın ada, parsel ve  harita bilgilerine erişebilirler. 2020 yılında yabancıların ülkemizde taşınmaz edinmesini kolaylaştırmak  için 10 farklı ülkede 12 tapu temsilciliği açacağız. AK Parti olarak iktidara  geldiğimiz günden itibaren, kamu yönetimi reform sürecini başlattık. Kamu  hizmetlerinin nitelik ve kalitesini artırdık, yerel yönetimlere özel bir önem  verdik. Belediyelerimize 2002 yılında 4,7 milyar lira kaynak aktarılırken, 2018  yılında bu rakam 72,3 milyar liraya çıkmış, yani 18 kat artmıştır. Şimdi  e-devlet, e-belediye uygulamalarını tam yaygınlaştırdığımızda yılda en az 3  milyar lira kaynak tasarrufu sağlayacağız."
 
"2019 yılında ise 1,5 milyar lira ödenek kullanıldı"
 
İller Bankası aracılığıyla yerel yönetimlere, son on beş yılda öz  kaynaklardan toplam 48 milyar lira kredi tahsis ettiklerini dile getiren Kurum,  2003 yılından bu güne kadar genel bütçe vergi gelirlerinden 238 milyar lira  belediyelere ve il özel idarelerine aktarıldığını anlattı.Su Kanalizasyon ve Altyapı Projeleri (SUKAP) kapsamında 1314 iş için 9  milyar 641 milyon lira kaynak aktardıklarını ifade eden Kurum, şunları kaydetti: "2003-2019 yılları arasında SUKAP dahil yaklaşık 5,5 milyar lira hibe  sağladık. Köylerin Altyapısının Desteklenmesi Projesi (KÖYDES) kapsamında  2005-2020 yılları arasında toplam 15 milyar 229 milyon 208 bin lira ödenek  ayrıldı. 2019 yılında ise 1,5 milyar lira ödenek kullanıldı, 2020 yılında da yine  1,5 milyar lira ayrıldı. Emlak Bankasını, Türk finans sektörüne Türkiye Emlak  Katılım Bankası olarak geri kazandırdık. Şu anda bankamızın aktif büyüklüğü, 7,9  milyar lira. 2019 yılında 7 coğrafi bölgemizde 15 şube açma hedefimiz vardı. 2  şubemizi açtık. 13 şubemizi de yıl sonuna kadar açacağız."