Bakan Koca'dan 'şehir hastaneleri' açıklaması

16 Kasım 2019 Cumartesi - 18:30 | Son Güncelleme : 16 11 2019 - 18:30

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şehir hastanelerine ilişkin, "İhtiyaç duyduğumuz ve planladığımız hastane inşaatlarına hem genel bütçeden klasik yolla hem de kamu-özel iş birliği finans yöntemi ile devam etmemizin önünde halen bir engel bulunmamaktadır. İhtiyaç halinde kamu-özel iş birliği finans yöntemiyle bundan sonra da yapılabilir." ifadelerini kullandı.


Bakan Koca, yaptığı yazılı açıklamada, yeni planlanan şehir  hastanelerini, hız kesmeden yapmaya devam edeceklerini belirtti.
 
AK Parti iktidarının ilk yıllarında sağlık altyapısının  güçlendirilmesine büyük bir ihtiyaç bulunduğunu kaydeden Koca, o dönem yaş  ortalaması 49 olan mevcut hastanelerin birçoğunun, deprem güvenliği ve  fonksiyonel açıdan da kötü durumda bulunduğuna işaret etti.
 
Koca, "Toplam 107 bin yatağın sadece 7 bini nitelikliydi.  Hastanelerimizin hemen hepsinde yataklar koğuş sistemi şeklindeydi. Çağdaş bir  sağlık hizmeti verebilmek için 100 bin civarında yatağın yenilenme ihtiyacının  yanı sıra artan nüfus nedeniyle 50 bin ilave yatağa ihtiyaç vardı." bilgisini  paylaştı.
 
Günün ekonomik imkanları çerçevesinde yapılan planlamada, bazı  hastanelerin klasik ihale yöntemiyle planlandığını, büyük yapıların ise  alternatif finansman yoluyla yapılmasının öngörüldüğünü aktaran Koca, mevcut  kaynaklarla ve kısa sürede hedefe ulaşmanın, ancak bu şekilde mümkün olacağının  saptandığını bildirdi.
 
Bakan Koca, günün şartlarında kamu-özel işbirliği (KÖİ) finans  yönteminin tercih edildiğini ve bu yöntemin, ihtiyaç halinde gelecekte de yine  kullanılabileceğini ifade ederek, bu süreçte KÖİ finans yöntemiyle 10 şehir  hastanesinin inşa edildiğini ve genel bütçeden de çok sayıda hastane inşasının  tamamlandığını hatırlattı.
 
Bu kadar sürede yatakların yenilenmesi ve hastanelerin depreme  dayanıklı hale gelmesinin, genel bütçe yanında alternatif finans yöntemlerinin  kullanılması ile mümkün olduğuna dikkati çeken Koca, "Bu suretle hastane inşa  süresi kısalmış, önce şehir hastaneleri, ardından birinci ve ikinci derece deprem  bölgelerindeki tüm hastanelerimize deprem izolatörleri yerleştirilmiştir.  Bakanlığımız, depreme hazırlık konusunda en hızlı davranan kurumlardan biri  olmuştur. Edindiğimiz kapasite, Kazakistan örneğinde olduğu gibi şimdilik 2  milyar dolar yurt dışında önemli bir yatırım fırsatı doğurmuştur."  değerlendirmesinde bulundu.
 
"İhtiyaç halinde KÖİ finans yöntemiyle bundan sonra da yapılabilir"
 
Sağlık Bakanı Koca, 2000'li yılların başına göre ekonomik, insan  kaynağı ve teknolojik hakimiyet bakımından kat edilen mesafenin, herkesin malumu  olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
 
"Geldiğimiz noktada aciliyet gerektiren kapasite açığı önemli oranda  giderilmiştir. Alternatif finans kaynağına duyulan ihtiyaç da azalmış durumdadır.  İhtiyaç duyduğumuz ve planladığımız hastane inşaatlarına hem genel bütçeden  klasik yolla hem de KÖİ yöntemi ile devam etmemizin önünde halen bir engel  bulunmamaktadır. İhtiyaç halinde KÖİ finans yöntemiyle bundan sonra da  yapılabilir.
 
Bu yöndeki açıklamalarımızın istismar edilmesini hayretle  karşılıyorum. Şehir hastaneleri ile ilgili açıklamalarımın nasıl saptırıldığını  görünce şaşırmadan edemedim. Şehir hastaneleri için bütçede yer alan ödeme,  sadece kira bedeli değil, tüm bakım onarım ve hizmet bedellerini de  kapsamaktadır. Bu hastaneleri genel bütçeden kendimiz yapsaydık, hizmet gideri  olarak bütçedeki miktarın en az yarısını yine ödeyecektik. Nitekim diğer  hastanelerimizde de yatırım giderlerine ilave olarak bu harcamaları yapıyoruz.  Bugüne kadar yapılanları önemsiyorum, bundan sonra da bir adım ötesini, daha  iyisini yapmayı hedefliyorum. Sözlerimin de arkasındayım."